banner149

banner138

banner143

banner150

banner152

banner141

banner151

“Özel sektör ve Şirketler, Sosyal Girişimleri Çözüm Ortağı Olarak Görmeli”

Kale Grubu, Müze Gazhane’de düzenlediği ‘Hayata Değer’ buluşmasında, önde gelen sosyal girişimcileri, sivil toplum temsilcilerini ve gençleri buluşturdu.

Güncel 02.06.2022, 15:15 02.06.2022, 12:50 Melike Kaya Bayram
138
“Özel sektör ve Şirketler, Sosyal Girişimleri Çözüm Ortağı Olarak Görmeli”

Kale Grubu’nun Kurucusu ve Onursal Başkanı Dr. (h.c.) İbrahim Bodur, vefatının altıncı yıl dönümünde, misyonunu devam ettiren sosyal girişimciler ve gençlerle birlikte anıldı.Müze Gazhane’de gerçekleştirilen ‘Hayata Değer’ buluşmasının açılış konuşmasını yapan Kale Grubu Başkanı ve CEO’su Zeynep Bodur Okyay, “İbrahim Bodur’u bu yıl ‘Birlikte, Bir İlkte…’ ana teması doğrultusunda sosyal girişimciler ve gençlerle birlikte anıyoruz. Eminim, kendisi de burada olsaydı, mutluluktan gözlerinin içi parlardı. O da çok genç yaşında bir hayal kurmuş, Çanakkale’nin küçücük bir köyünde bu hayale giden yolda ilk adımını atmıştı.Babamın anısını yaşatmak için ilk adımımız olan İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Ödül Programı’nı düzenlemeye başladığımız 2017 yılından bu yana, sayıları 1.000’i aşan sosyal girişimcilerle bir araya geldim. Yüzlerce başarı hikayesine tanık oldum. Tam 5 yıldır, dünyanın el birliğiyle daha güzel bir yer olacağına dair inancım pekişti. Bugün, bu inancımın boş yere olmadığını bir kez daha anladım. Çünkü bugün burada yalnızca İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Ödül Programı kazananları ya da finalistleri yok! Güç birliği yaptığımız tüm yol arkadaşlarımız; akademisyenler, basın ve değişimi içeriden başlatan çalışanlarımız burada… Buranın gücü, kapsayıcılık ve çeşitlilikten geliyor” dedi.

Türkiye’de sosyal girişimcilik yükselişte

Hayata Değer buluşmasının destekçilerinden ImpactHub Küresel Gelişim Direktörü Alberto Masetti Zanini de ‘Sosyal Etki İçin Küresel Hareket’ başlıklı konuşmasında sosyal girişimciliğin toplum üzerinde olumlu etkilerinden bahsetti. Masetti, “Sosyal girişimciliğin tek bir yazılı kuralı yok, burada önemli olan herkesin kendi alanı için gösterdiği çözüm odaklılık ve liderlik. Dünyadaki etki yatırımlarından faydalanan kadın girişimcilerin oranı sadece yüzde 2,bu oranın artmasını ve kadın girişimcilerin daha fazla ön planda olmasını destekliyoruz. Son yıllarda Türkiye’de sosyal girişimciliğin yükselen bir değer olduğunu gözlemliyoruz. Türkiye gibi çeşitliliğin fazla olduğu bir ülkede sosyal girişimciliğin de yükselmesi ve yeni bir ekosistem yaratması bizi oldukça mutlu ediyor” diye konuştu.

“Çocukla birlikte öğrenmeyi seçmeliyiz”

‘Hayata Değer’ buluşması kapsamında, Robert Kolej Sosyal Girişimcilik Kulübü danışmanı Aybike Oğuz'un yönetiminde gerçekleşen ‘Ağaç Yaşken Nereye Eğilir’ başlıklı oturumunda konuşan Bilim Virüsü kurucusu Şule Yücebıyık, 21. yüzyılda mevcut eğitim sistemiyle bir yere varılamayacağını belirterek, “Bu topraklardan fikir çıkmaz diye yanlış bir söz var. Doğru öğrenme sistemleriyle çok güzel fikirler çıkıyor. Çocuklarımızı belirsiz bir geleceğe hazırlamak, 21. yüzyıl yetkinlikleriyle donatmak için öğretmekten ziyade birlikte öğrenmeyi seçmeliyiz” dedi. Köy Okulları Değişim Ağı Derneği (KODA) İletişim ve Kaynak Geliştirme Koordinatörü Menekşe Canatan da “Çocuklar için bir şey yapmak değil, çocuklarla birlikte bir şey yapmak değerli” diye konuştu. Hayal Gücü Merkezi Kurucusu Emre Alettin Keskin de çocukların hayallerini harekete geçirmek için büyük projelere ihtiyaç olmadığını, sadece çocuğa alan açmanın yeterli olduğunu vurguladı. Tospaa girişiminin Kurucusu Alp Ar da “Çocuklarımız PISA testinde matematik ve fizikte istenen sonuçları alamıyor. Belki de iş birliğini öğretemediğimiz için bu durumdalar. Biz bunun yolunu, sihirli bir dünya olan oyunla bulduk. Çocuklar oyun sayesinde, dünyadan soyutlanıp kendileri yeni bir dünya kuruyorlar” dedi.

Kadınları her şeyi yapabileceklerine inandırmak gerekiyor

‘Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Ekseninde Sosyal İnovasyon’ başlıklı oturum ise Bir İZ Derneği Kurucu Üyesi Betül Bozkurt’un yönetiminde gerçekleşti. Nevruz Köyü Kadın Kooperatifi Mentörü Ayşe Pirhasoğlu Akbaş, köylü kadınlarla birlikte gerçekleştirdikleri çalışmalarda fayda sağlamaya ve hayatın hakkını vermeye odaklandıklarını ifade ederek, “Nevruzlu kadınlarda bugün çok büyük değişim var. Kendilerine olan güvenleri arttı. Parlamaya başladılar” dedi. Kız çocuklarını ve her yaştan kadını futbol yoluyla güçlendirmeyi amaçlayan Kızlar Sahada’nın Kurucu Ortağı Kiraz Öcal da futbolun toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin önemli sembollerinden biri olduğunu vurgulayarak, “Dünyada en büyük ekonomiye sahip, en çok sevilen spor dalı olan futbolu, lisanslı oynayan kadın oranı sadece yüzde 1. Biz futbol üzerinden önyargıyı kırmak istiyoruz. Kadınların ve genç kızların her şeyi yapabileceklerine inanmalarını sağlamaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu. Kadınların Elinden girişimi Kurucu Ortağı Muzaffer Alperen Önal, “Biz çeşitli yörelerdeki doğal yaşamı evlere ulaştırırken; aynı zamanda o gıdanın yöresine, hikayesine, yaşantısını da taşımış oluyoruz” dedi. Eğitici oyuncaklar için abonelik servisi sunan Moritoys’un Kurucusu Aslı Sepil ise “Önce adımı atacaksın, sonra gelişmeleri göreceksin” derken, projesi olan herkese kapılarının açık olduğunu söyledi.

Üretici kadar tüketicinin de sorumluluğu var

Adım Adım ve Açık Açık Derneği’nin Kurucularından Prof. Dr. Itır Erhart’ın yönetiminde gerçekleşen oturumda ise ‘Sorumlu tüketim ve üretim kimin sorumluluğu’ konusu tartışıldı. Temiz Moda Hareketini başlatan BegoJeans’in Kurucusu Bego Demir, tekstilin dünyaya en çok zarar veren ikinci endüstri olduğuna dikkat çekerek, “Eğer tüketici markadan adil ürün isterse bu sektörü dönüştürebilir” dedi. Atığa gitmek üzere olan moda ürünlerini yenileyerek sisteme kazandıran Nivogo’nun Pazarlama Direktörü Tunafan Kafa da her yıl 85 milyar moda ürününün atık haline geldiği bilgisini paylaşarak şöyle konuştu: “12 ayda 300 bin ürünü yeniledik. 3 milyar litreden fazla suyu döngüye kazandırdık. Yenileme, daha güzel yarınlar demek. Amacımız, daha fazla ürünü hak ettiği ömre kavuşturmak…

TABİT Kurucu Ortağı Tülin Akın da tarım sektörü açısından sorumlu üretim ve tüketimi ele aldığı konuşmasında, “Gıda atığının önlenmesinde tüketicinin büyük sorumluluğu var. Bir şey yerken ve içerken, bunun nasıl üretildiğini de sorgulayın. Kendi sağlığınızı da düşünün” çağrısı yaptı. Akın, tarım sektörünün teknolojiye ihtiyacı olduğunu vurgulayarak, tüm gençlere bu konuda daha aktif olmalarını önerdi. Kale Grubu Kurumsal İletişim Müdürü Zeynep Özler de “Kale Tasarım ve Sanat Merkezi’nde dünyasına iyi bakanları buluşturuyoruz. Derdi olan sergiler yapıyoruz, meselesi olan sanatçılara alan açıyoruz” dedi.

Engelleri aşmak için zihinsel dönüşüm şart

Hayata Değer buluşmasındaki öne çıkan oturumlardan biri de ‘Eşitsizliklerin Azaltılması için Adımların Çoğalması’ oldu. Etkiniz AB Programı uzmanı Murat Çekiç’in yönettiği oturumda konuşan Erişilebilir Her Şey kurucuları Seben Ayşe Dayı ve Serim Berke Yarar, 2022 yılında, teknolojinin geldiği düzeyde, herkes için erişilebilir dünya yaratmanın mümkün olduğuna dikkat çekti. Dayı ve Yarar, “Bir adım atarken, bir çalışma yaparken insanı kendine, başka insanlar da benim kadar kolay erişebiliyor mu diye sorması gerekiyor. Bu açıdan zihinsel değişimi gerçekleştirmeliyiz” diye konuştu. Evsiz, toplum tarafından yok sayılan kişilere iş, aş, yaşam imkânı ve psikolojik destek veren Hayata Sarıl Derneği’nin Kurucusu Ayşe Tükrükçü de “Engeli beynimizde koyuyoruz, ötekileştiriyoruz. Ötekileştirme lafını ortadan kaldırmak zorundayız” dedi. Engelli – sağır topluma Türk İşaret Dili destekli işitme eğitimi veren bir sosyal girişim olan Anlatan Eller’in Kurucusu Pelin Baykan da 7 bölgede 59 şehre ulaştıklarını belirterek, hedeflerinin bu hizmeti 81 ile yaymak olduğunu söyledi.

Küresel sorunlar karşısında özel sektör ve sivil toplum yakın iş birliği yapmalı

‘Hedefler için Ortaklık, Hayaller için İş Birliği’ başlıklı oturum ise Katalist Kurucusu Jülide Erdoğan’ın yönetiminde gerçekleşti. Sen De Gel Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Betil, küresel meselelerde sadece sivil toplumun çabasının yetmediğini, ancak özel sektörle yakın iş birliği halinde gerçek bir değişim yaratılabileceğini söyledi. Betil, “Sosyal projelere destek veren şirketlerin çalışanları da daha mutlu ve motive oluyorlar” dedi. İyilik Kazansın Sosyal Girişiminin kurucu ortağı Pırıl Pamiroğlu da “Herkes elini taşın altına koymalı” derken, Kale İyilik Platformu ile bir ilke imza attıklarını ve bu sayede Gambiya’ya 6 su kuyusu kazandırdıklarını anlattı.  Kale Grubu İç İletişim Müdürü Deniz Kaçaroğlu Türker de “Kale Grubu çalışanları ve İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Ödül Programı finalisti bir sosyal girişimle çok güzel bir iş birliği yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

Oturumun ikinci bölümünde ise Kalebodur, Abra Design, Onaranlar Kulübü ve Çan Belediyesi’nin iş birliğiyle gerçekleşecek ‘Çan Kamusal Alan Dönüşüm Projesi’ konuşuldu. Kaleseramik Pazarlama ve Kurumsal İletişim Müdürü Pelin Özgen, “Kalebodur, sürdürülebilir bir dünyanın ‘dünyaya iyi bakmaktan’, bunun da öncelikle kendi evine, doğduğu topraklara yatırım yapmaktan geçtiğine inanıyor. Doğduğumuz topraklarda, Çan’da, kamusal alanda böyle değerli bir proje gerçekleştirmek bizim için çok değerli” diye konuştu. Abra Tasarım Stüdyosu Kurucuları Başak Bakkaloğlu ve Cem Cemal Çobanoğlu, pek çok Avrupa ülkesinde yüzde 10’lara varan oranlara rağmen, Türkiye’de halka açık kamusal alanların yüzde 2 düzeyinde olduğunu, âtıl alanların dönüştürülmesi yoluyla halka açılabileceğini vurguladı. Onaranlar Kulübü Kurucuları Doğukan Güngör ve Ufuk Emin Akengin de “Kendi sokağımıza, caddemize sahip çıkmak bizi mutlu ediyor. Çan halkının deneyimlerini de dahil ederek bir dönüşüm gerçekleştirecek olmaktan dolayı heyecanlıyız” dedi.

İyilik için bir adım atmak isteyenler buluştu

‘Birlikte, Bir İlkte’ ana temasıyla gerçekleşen buluşmanın sonunda Kale Grubu Kurumsal İletişim Bölüm Başkanı Rana Birden’in yönetiminde, proje ortaklarıyla birlikte günün değerlendirmesi de yapıldı. IDEMA İletişim Direktörü Sait Beyazyürek, sosyal girişimcilik ekosisteminde pandemi sonrası gerçekleşen ilk yüz yüze buluşmaya gençlerin yoğun ilgi göstermelerinin kendilerini çok mutlu ettiğini belirterek, “Kapsayıcı, sadece günümüzün değil yakın geleceğin meselelerine kafa yoran bir ekosistem içindeyiz. Bunu, genç arkadaşlarımızın katılımıyla bugün burada bir kez daha görmek bana büyük heyecan verdi. Güzel fikirler ve güzel izlenimlerle buradan ayrılıyoruz” dedi. İmece LAB Yöneticisi Zeynep Çelik de “Hayata Değer Buluşmasında disiplinler arası bir yapı oluştu. Burada tekstil işi yapanlar var, yiyecek yapanlar var, oyun geliştirenler var. ‘Sadece bir sektör bir sosyal etki yaratır, diğerleri bunun dışında kalır’dan çıkmış durumdayız. Bugün iyilik için bir adım atmak isteyenlerle bir araya geldik” diye konuştu. Çelik, sosyal girişimcilik dünyasını gençler için cazip kılmak gerektiğine dikkat çekerken, bu anlamda özel sektöre sorumluluk düştüğünü vurguladı.

ImpactHub İstanbul kurucusu Semih Boyacı da “Gençlerde motivasyon var, potansiyel var, ancak bunu fikre ve sosyal etkiye dönüştürmek için mekanizmalara ihtiyaç duyuyorlar. Sosyal girişimleri, kurumsal şirketler tarafından desteklenen bir aktör olarak kodlamamalı. Onları birlikte çözüm üretilen aktörler olarak kodlamak çok önemli. Burada bir zihinsel dönüşümün yanı sıra iş birliği ve ortaklıkları kolaylaştıran süreçlere ihtiyaç var” dedi. Gençlerle çalışan kurumların sayısının artması gerektiğini belirten Boyacı, aynı zamanda sosyal girişimcilik olgusunu büyük şehirlerin dışına taşımanın değerli olduğunu söyledi.

Atölye ve deneyim buluşmaları gerçekleştirildi

Hayata Değer Buluşmasında, ana sahnedeki oturumların yanı sıra eş zamanlı olarak atölye çalışmaları da gerçekleştirildi. Hayata Değer Stüdyosu’nda ‘Adil Ticaret’, ‘Sosyal Meselelere Sistemik Bakış’, ‘Sosyal İnovasyon Kültürü ve Sosyal Girişimcilik’ ve ‘Toplumsal Sorunların Kök Nedenleri’ başlıklarında sosyal girişimcilik yaklaşımları tartışıldı.Hayata Değer Atölyesi’nde ise Onaranlar Kulübü Atölyesi, This is Mana ile Upcycling Atölyesi,Pulsec ile Elektronik Atık Atölyesi ve ArborImpact ile Etki Tasarımı Atölyesi başlıkları altında sosyal girişimcilik pratikleri yapıldı.

Eş zamanlı olarak çim alanda Anlatan Eller ile İşaret Dili Atölyesi, Toyi ile Oyuncak Atölyesi, Kızlar Sahada ile Şut Atma ve Top Sektirme Yarışması ve Arkerobox ile Çocuklar için Arkeoloji Atölyesi deneyimleri yaşandı.

Ayrıca Türkiye Sosyal Girişimcilik Ağı iş birliğiyle açılan Sosyal Girişimcilik Pazar Yeri’nde her biri farklı alanda etkin çalışmalar yürüten, aralarında Türkiye’nin Kadın Balıkçıları, Fazla Gıda, Güçlü İyilik, Engelsiz Çeviri, Erişilebilir Her Şey, Tolkido’nun da yer aldığı 30 sosyal girişim tezgâh açarak ürünlerini ve çalışmalarını tanıtma fırsatı buldu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner140
Günün Anketi Tümü
Sektörel dergiler okunuyor mu?
Sektörel dergiler okunuyor mu?
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Fenerbahçe 13 29
2. Galatasaray 13 27
3. Adana Demirspor 13 24
4. Konyaspor 14 24
5. Başakşehir 13 24
6. Kayserispor 14 23
7. Trabzonspor 13 23
8. Beşiktaş 13 22
9. Alanyaspor 14 17
10. Gaziantep FK 13 16
11. Antalyaspor 12 16
12. Giresunspor 13 15
13. Kasımpaşa 13 15
14. Hatayspor 13 14
15. Karagümrük 13 13
16. Ankaragücü 13 13
17. Sivasspor 14 11
18. İstanbulspor 13 8
19. Ümraniye 13 7
Takımlar O P
1. Eyüpspor 16 37
2. Samsunspor 15 27
3. Rizespor 15 26
4. Pendikspor 15 26
5. Keçiörengücü 15 26
6. Bodrumspor 15 25
7. Boluspor 15 25
8. Manisa FK 15 24
9. Bandırmaspor 15 24
10. Sakaryaspor 16 22
11. Altay 15 21
12. Adanaspor 15 18
13. Göztepe 14 18
14. Tuzlaspor 15 16
15. Erzurumspor 15 14
16. Altınordu 15 12
17. Ö.K Yeni Malatya 15 11
18. Gençlerbirliği 15 7
19. Denizlispor 15 6
Takımlar O P
1. Arsenal 14 37
2. M.City 14 32
3. Newcastle 15 30
4. Tottenham 15 29
5. M. United 14 26
6. Liverpool 14 22
7. Brighton 14 21
8. Chelsea 14 21
9. Fulham 15 19
10. Brentford 15 19
11. Crystal Palace 14 19
12. Aston Villa 15 18
13. Leicester City 15 17
14. Bournemouth 15 16
15. Leeds United 14 15
16. West Ham United 15 14
17. Everton 15 14
18. Nottingham Forest 15 13
19. Southampton 15 12
20. Wolves 15 10
Takımlar O P
1. Barcelona 14 37
2. Real Madrid 14 35
3. Real Sociedad 14 26
4. Athletic Bilbao 14 24
5. Atletico Madrid 14 24
6. Real Betis 14 24
7. Osasuna 14 23
8. Rayo Vallecano 14 22
9. Villarreal 14 21
10. Valencia 14 19
11. Mallorca 14 19
12. Real Valladolid 14 17
13. Girona 14 16
14. Almeria 14 16
15. Getafe 14 14
16. Espanyol 14 12
17. Celta Vigo 14 12
18. Sevilla 14 11
19. Cadiz 14 11
20. Elche 14 4

Gelişmelerden Haberdar Olun

@