banner143

banner72

banner164

banner157

banner26

banner165

Delta Vana ve Otomasyon’dan su ve atık su proseslerine özel çözümler

Su ve atık su prosesleri bugün modern yaşamın gerekliliği için olması gereken temel bileşenlerdir. Su kaynaklarına erişmek ve su kaynaklarının güvenliği, aralardaki bağlantıyı sağlamak ve suya erişimde kesinti yaşamamak titiz bir mühendislik çalışması gerektirir.

Proses Çözümleri 10.04.2023, 10:05 Serkan KIRAÇ
76
Delta Vana ve Otomasyon’dan su ve atık su proseslerine özel çözümler

Su tesislerinde çalışma alanları, birbirlerinden uzak ve zorlu bölgelere dağılmış olarak faaliyet gösterir. Öncelik, şehrin tümüne ve kesintisiz biçimde su ulaştırılması olduğu için tesisler birbirinden uzak mesafelerde farklı istasyonlar olarak projelendirilir. Her istasyon ana sistem tarafından yönetilse de, birbirinden uzağa konumlandırılmış istasyonların birinde veya birkaçında yaşanabilecek olası bir arızada sistemin çalışması sekteye uğrayabilir ve şehrin şebeke suyuna erişiminde zorluklar yaşanabilir.

Delta Vana ve Otomasyon Satış Yöneticisi Koray Öztürk

Özellikle, bu proseslerin ürün seçiminde, müdahale etme süresi, sistemin devamlılığını sağlamak öncelikli kriterlerden biridir. Arıza durumunda, uzman ekiplerin müdahale etme süreleri ulaşım ve zorlu coğrafi konumlar nedeniyle uzayacağı için bu gibi tesislerde sisteme bağlı olan ve aynı zamanda kendi başına çalışabilen remote terminal unit (RTU) sistemler tercih edilir.

Delta Vana ve Otomasyon Satış Yöneticisi Koray Öztürk  “Delta Vana ve Otomasyon olarak yürüttüğümüz projelerde sistemin devamlılığa odaklanan, otonom çalışabilen sistemleri müşterilerimizle buluşturuyoruz. Mevcut sistemlerindeki arıza sıklığı ve sistem kopmalarında yaşanılan sorunlarda local çalışmanın hafızada tutulmaması gibi karmaşık sorunlar yaşayan müşterilerimize önerdiğimiz ürünlerin en başında Honeywell ControlEdge RTU2020 geliyor” dedi.


Honeywell geliştirdiği ControlEdge RTU2020 zorlu şartlar altında kontrol gücü yüksek, modüler bir çözüm sunuyor. Honeywell’in zengin özelliklerine sahip SCADA ürünleriyle birlikte tüm sahaya dağıtılmış ekipmanların karmaşık proseslerini çözen entegre bir yapıya sahiptir. Esnek iletişim imkanı sunarak yeni yada mevcut ağ sistemlerine uyum sağlar.RTU2020 zorlu ortamlara dayanabilecek bir yapıda ve kolay iletişim sağlayabilecek bir alt yapıda tasarlanmıştır.  Uzaktan izleme imkanı ile de sahada olma ihtiyacını azaltır. RTU’ları PLC’lerden ayıran en büyük iki özellik ise; iletişim yeteneği ve geçmiş ve anlık veri kayıt sistemleridir. RTU2020 kullanıcıların kesinti yaşadığı dönemlerde kritik tüm verileri yerel olarak kendi hafıza kartlarında depolayıp, sistem tekrar bağlandığında ise bu verilerin ana sisteme kaydının aktarılmasını sağlar.

RTU2020 Redundancy, genişleyebilen giriş/çıkış modülleri (I/O), dahili wireless ve HART IO desteği, DNP3, modbus, TCP/IP sistemleri gibi birçok özelliği sağlamaktadır. IEC 61131-3ile uyumludur ve LD, FBD, ST ve SFC gibi dilleri destekler.

Özellikleri :

  1. Düşük güç tüketimi
  2. HART özellikli CPU ve CPU üzerinde G/Ç üniteleri
  3. Genişletme için G/Ç modülleri
  4. ISA-100 protokolünü destekler. Hem kalolu hem kablosuz I/O cihazları aynı konfigürasyon aracı ile programlanır ve yönetilir.
  5. HART I/O ve Field Device Manager ile ISA-100 saha enstrüma entegrasyonunu sağlar.
  6. Yüzlerce yada binlerce RTU arasında verimli uzaktan yönetimin sağlanması, görüntüleme ve arıza tanılama süresini saatlerden dakikalara düşürür.
  7. API 21.1 ve 21.2’ye göre hem gaz hem de sıvılar için Elektronik Akış Ölçme (EFM) özelliği vardır.

    Öte yandan, atık su arıtımı için Flowserve sağlam ve güvenilir bir ürünleriyle iyi bir çözüm ortağıdır. Bilindiği gibi atık su sistemi arızalarından istenmeyen yasal, çevresel ve ekonomik sorunlar meydana gelebilir. Riskli bir alanda olması sebebiyle, atık su proseslerinde hem tedarikçiye hem de ürünlere güven gereklidir. Flowserve’in atık su proseslerine özel Linear Globe/Angle Kontrol Vanası Mark 200, L 120 Aktüatör, Switch Boxes – XCL/XML ve Valtek kelebek vanaları proseslere hak ettiği güven ve sağlamlık ortamını oluşturur.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner140
banner158
Günün Anketi Tümü
Sektörel dergiler okunuyor mu?
Sektörel dergiler okunuyor mu?
banner159
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
banner161

Gelişmelerden Haberdar Olun

@