banner174

banner72

banner171

banner157

Dijitalleşme ile ürünlerin piyasaya daha hızlı sunulması

Emerson yetkilileri, dijitalleşme ve yazılım çözümlerinin; üreticilerin teknoloji transferlerini daha hızlı gerçekleştirmelerine ve operasyonlarını daha yalın hale getirmelerine nasıl yardımcı olduğu ve üretim hatlarının nasıl hızlandığı hakkında bilgi verdi.

Proses Çözümleri 11.07.2024, 07:35 Serkan KIRAÇ
34
Dijitalleşme ile ürünlerin piyasaya daha hızlı sunulması

Artan rekabet ve küresel fiyat baskıları nedeniyle, ilaç şirketleri daha fazla esneklik, verimlilik ve güvenilirlik sağlamak ve ürünleri daha hızlı piyasaya sunmak için üretim tesislerini modernize etmeye ve dijital dönüşüme adapte olmaya çalışıyorlar. Bu dönüşümün ana alanları; üretim zincirini hızlandırma ve esneklik, operasyonel süreçlerin bütünlüğü ve gerçek zamanlı karar verme yeteneği sağlamak için veri ve analize erişimdir.

COVID-19 pandemisinde, yeni aşıların çok hızlı piyasaya sürülmesi gerekmekteydi ve bu da çalışma süreçlerinin mümkün olduğunca sadeleştirilmesi gerektiğini vurguladı. Bunu başarmanın en önemli kısmı, teknoloji transferini dijitalleştirmektir. Teknoloji transferinin hızı, yeni İlaç endüstrisi alanındaki ürünlerin piyasaya sürülme süresini doğrudan etkiler.

Ürün verileri, sadece ilgili kurumların taleplerini karşılamak ve gerekli lisansları almak için değil, aynı zamanda üreticilerin aksiyonlarını değerlendirmesi ve kararları doğrulaması için de kritiktir. Büyük miktarda verilerin transferi; her aşamada yeni ilaçların geliştirilmesini geciktirebilecek veya engelleyebilecek riskler taşımaktadır. Geçmişte; farklı tablo, belge ve kayıtları entegre ederek, teknoloji transferi yapmak zor ve süreç zaman alıcıydı. Büyük oranda manuel çaba gerektiriyordu ve bir diğer sorunda, her aşamasının genellikle bağımsız olarak ele alınmasıydı. Nihayetinde de süreç verimsiz ve hatalara, gecikmelere açık hale geliyordu.

Emerson’un, Process Knowledge Management (PKM) tekniklerinin uygulandığı kuruluşlar, teknoloji transferlerini nasıl gerçekleştirdiklerini uygulamalı görerek, üretime daha hızlı geçebilmektedirler. PKM yazılımı, ilaç geliştirme süreçlerinde; ürün ve süreç spesifikasyonlarını sorunsuz yönetmeye yardımcı olmaktadır. Ürün geliştirme sürecinde verilen her datayı kaydetmek için elektronik bir depo oluşturarak, Manufacturing Execution System (MES) ve Distributed Control System (DCS) gibi diğer kilit üretim sistemleriyle senkronizasyon sağlayarak, dökümana dayalı teknoloji transferi sürecini elektronik bir iş aktivitesine dönüştürerek sorunsuz bir proses sağlamaktadır.

PKM yazılımı, farklı iş süreçlerinde entegrasyonu sağlayarak teknoloji transferlerini daha hızlı ve hatasız gerçekleştirerek, manuel süreçlere gerekliği bitirmektedir.

DAHA HIZLI ÜRETİM PROSESİ
Operasyonları daha yalın hale getirmenin bir başka yolu da kalite kontrol süreçlerindeki zaman ve çabayı azaltmak için dijitalleşmektir. Ürünler piyasaya sürülmeden önce kağıt belgeler veya elektronik parti kayıtları incelenmeli ve ürünlerin üretim süreci ve nihai ürünün gerekli spesifikasyonlara uygun olup olmadığını kontrol etmek için test edilmeli ve bu görevleri hızla yerine getirme, ürünlerin piyasaya hızla ulaşmasını sağlamada büyük önem taşımaktadır.

Emerson’un DeltaV™ MES Kalite İnceleme Yöneticisi, üretilen ürünlerin daha hızlı pazara sunulmasını sağlayan bir hizmet sunmaktadır. Bu yazılım, partinin hala işlemde olduğu sırada istisnaların incelenmesini sağlamakta olup, daha doğru ve zamanında yanıtlar sağlar.

OPERASYONEL BÜTÜNLÜK
Operasyonlar, çevrimiçi izleme çözümleri ile geliştirilebilir. Süreç içindeki zor parametrelerin ölçülmesi, laboratuvara numune götürme ihtiyacını ortadan kaldırarak önemli zaman tasarrufu sağlamakta, ayrıca, potansiyel hataları veya kontaminasyonu önlemektedir.
Tesis veri tabanından veri toplayabilmek; bu verileri bağlamlaştırmak ve analiz uygulamalarına sunmak, ekipman sağlığını izleme ve süreci nasıl optimize edileceğini daha iyi anlama fırsatları yaratır.

Üretim prosesleri, beklenmedik üretim kesintileriyle tehlikeye girebilir ve siparişlerin tam ve zamanında teslim edilmesini engelleyebilir. Sürekli izleme ve duruma dayalı öngörücü bakım, zaman bazlı önleyici bakıma kıyasla operasyonel verimliliği artırma fırsatı yaratır. Yapay zeka ve makine öğrenimi tarafından desteklenen öngörücü bakım teknolojileri artık sorunları operasyonları etkilemeden önce tanımlamak için kullanılıyor. Örneğin, Emerson, bir ilaç üreticisiyle birlikte; ısıtma sistemlerinde bulunan sıcaklık sensöründeki sapmayı 60 gün önceden tespit edebilen bir sistem geliştirerek, şirketin 1 milyon doların üzerinde bir partiyi kurtarmasını sağladı. Bir sorun tespit edildiğinde; bakım, planlama ve üretim takvimindeki değişikliklerin etkilerini anlama yeteneği, operasyonel bütünlüğü destekler.

DAHA FAZLA ÜRETİM ESNEKLİĞİ
Dijitalleşme, az görülen hastalıklar için ilaç üretiminde ve bir salgın gibi beklenmedik durumlara uyum sağlamada kilit noktada bulunan kişiselleştirilmiş ilaçların oluşturulmasını destekler. Manufacturing Execution System (MES) ve gerçek zamanlı programlama yazılımları bu esnekliği sağlayarak ekiplerin üretim değişikliklerini performansı bozmadan yapmalarına yardımcı olur. Gerçek zamanlı programlama yazılımları aynı zamanda üretim optimizasyonunu da destekler.
Örneğin, Emerson’un DeltaV DCS yazılımı için mevcut olan spektral proses analitik teknolojisi (PAT), sensörlerin entegrasyonunu kolaylaştırır. Chemometric modeller, kalite tahminleri sağlamak ve hem izleme hem de kontrol için kullanılmak üzere DCS için de çalıştırılabilir. Bu teknoloji, üreticilerin ya geleneksel PID kontrolü ya da ileri kontrol çözümlerini kullanarak kontrol döngüsü sağlarlar. Sonuç, üretim verimliliğini artıran tamamen entegre bir süreçtir.

Kontrol Sistem Yazılımları, şirketlerin kanıtlanmış tesis operasyon modellerini kullanarak gelecekteki tesis kaynak kullanılabilirliğini doğru şekilde tahmin etmelerine, planlamayı optimize etmelerine ve duruş sürelerini azaltmalarına olanak tanır, böylece üretim kapasitesini maksimize ederler.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner140
banner173

Gelişmelerden Haberdar Olun

@