banner143

banner72

banner171

banner157

Endress+Hauser Çok yönlü kullanabilen kelepçeli ultrasonik debimetreler

Ultrasonik akış ölçerler, endüstriyel ölçüm teknolojisine girişlerinden bu yana çok büyük ilerleme kaydetti. Teknoloji artık tamamen gelişmiş durumda ancak hâlâ geniş bir potansiyele sahip. Endress+Hauser, uçuş süresi ultrasonik ölçüm prensibine sahip kelepçeli debimetrelerinin geliştirilmesini üç şekilde ilerletiyor: performansı artırarak, tüm yaşam döngüsü boyunca kullanımı basitleştirerek ve uygulama alanlarını etiket dışı kullanımları da içerecek şekilde genişleterek.

Proses Çözümleri 11.07.2024, 08:35 Serkan KIRAÇ
9
Endress+Hauser Çok yönlü kullanabilen kelepçeli ultrasonik debimetreler

Prosonic Flow W 400 ve Prosonic Flow P 500, Endress+Hauser'in kelepçeli ultrasonik akış ölçerleri başlangıç ​​noktası olarak, kullanılan teknolojiden beklediğiniz şeyleri yapabilirler. Borulardaki sıvıların miktar ve hacim akışlarını ölçmek, toplamak ve dengelemek ve böylece prosesleri izlemek veya sızıntıları tespit etmek. Prensip olarak, kelepçeli sensörler boruyu açmadan monte edilebilir; bu, hat içi enstrümantasyondan farklı olarak hiçbir contaya gerek olmadığı anlamına gelir. Sensörler hiçbir zaman sıvı ortamla temas etmez; dolayısıyla agresif, korozif veya aşındırıcı sıvılar bu nedenle enstrümantasyon açısından sorun teşkil etmez.

Kelepçeli olması aynı zamanda proses devam ederken boruya müdahale edilmeden mevcut sistemlere sonradan takılabilmeleri anlamına da gelir. Başlangıçta proses kontrolü açısından enstrümantasyon gerektirmeyen veya yalnızca çok basit enstrümantasyon gerektiren, ancak zamanla enerji dengeleme ve optimizasyon için daha kesin bir şekilde kaydedilmesi gereken yardımcı devrelerde veya enerjiyle ilgili devrelerde ihtiyaç duyulabilir. Mevcut hat içi enstrümantasyonun işlevini doğrulamak için geçici olarak kelepçeli bir ölçüm noktası da kurulabilir.

EX VE EX OLMAYAN UYGULAMALAR
Endress+Hauser Ultrasonik Ürün Yönetimi Başkanı Thomas Jahn, "Prosonic Flow W 400, başlangıçta su ve atık su teknolojisi göz önünde bulundurularak, Prosonic Flow P 500 ise proses teknolojisi, yani hidrokarbonlar veya kimyasallar gibi çok çeşitli sıvılar için tasarlandı" diyor. Ancak bu geçmişin gerçek uygulama alanları üzerinde hiçbir etkisi yoktur. “Sistemin seçiminde ölçüm noktasının gerçek gereksinimleri her zaman belirleyicidir. Ex, SIL, sıcaklık ve giriş ve çıkış gereksinimleri buradaki en önemli anahtar kelimelerdir" diye ekliyor Thomas Jahn. Prosonic Flow P 500, IEC 61508 (SIL) uyarınca işlevsel güvenliği garanti eder ve güvenlikle ilgili uygulamalarda kullanılabilir; Potansiyel olarak patlayıcı ortamlar için olağan uluslararası onaylara sahiptir ve bu nedenle tehlikeli alanlarda kullanılabilir; Prosonic Flow W 400 ise temel uygulamalar için daha uygundur.

Her iki cihaz da temel teknik verileri paylaşıyor; ölçüm performansı ve hassasiyeti Mayıs 2024'ten itibaren yayınlanan donanım nesilleri için aynıdır. Her ikisi de 15 ila 4000 DN arasındaki nominal boru çaplarını kapsar; bu, barajlarda, enerji santrallerindeki cebri borular için bile yeterlidir. Ultrasonik sensörler sağlam paslanmaz çelik yapılardır ve plastik ve GRP dahil olmak üzere astarlı ve astarsız tüm yaygın boru malzemeleri için sensörler mevcuttur. Nominal çapa bağlı olarak, izin verilen ortam sıcaklığı -40°C ila +130°C (W 400) veya -40°C ila +550°C (P 500) arasındadır ve ölçüm aralığı 0–15 m/s'dir.

TÜRBÜLANS ARTIK ENGELLEYİCİ BİR FAKTÖR DEĞİL
Ortamın basıncı, yoğunluğu ve iletkenliği çoğu sıvı için ultrasonikle akış ölçümünü etkilemez ancak diğerleri için bunların dikkate alınması gerekir. Özellikle ham petrol ve rafine edilmiş petrol ürünleri veya daha genel olarak hidrokarbonlar için gerçek hacimsel akış, basınç ve sıcaklık dengelemesi yoluyla belirlenir. Endress+Hauser, API MPMS ve ASTM hesaplama tablolarına göre gerekli düzeltme değerlerini hesaplayan özel bir petrol uygulama paketi sunar.

Yazılım tabanlı dengeleme aynı zamanda diğer noktalardaki ölçüm sonuçlarını da düzeltir ve Prosonic Flow cihazlarının boru hattı sistemindeki hemen hemen her yere yerleştirilmesine olanak tanır. Kısıtlamalar ve bükülmeler ortamda türbülansa neden olur ve bu durum, ölçüm noktasının bu noktalara çok yakın konumlandırılması durumunda genellikle verilerin bozulmasına neden olur. Endress+Hauser, her iki akış ölçeri de DC'nin bozulma telafisi anlamına geldiği FlowDC fonksiyonuyla donattı. FlowDC, özellikle giriş bölümünün uzunluğu ve boru bükülmesi gibi bozucu faktörün türü gibi yalnızca birkaç ayrıntıyı gerektiren, yazılım destekli bir fonksiyondur. FlowDC'nin yardımıyla ölçüm noktası, müdahale noktasına boru çapının iki katı kadar yakın bir yere taşınabilir; aksi takdirde yaklaşık yedi kat daha uzun bir düz kesit gerekli olur ve bu genellikle sıkışık sistemlerde mevcut değildir. Çıkış bölümü için nominal çapın iki katı da yeterlidir; FlowDC fonksiyonuna sahip akış ölçerler bu nedenle diğer cihazlar için yeterli düz boru bölümünün bulunmadığı yerlere bile monte edilebilir.

CİHAZDA WEB SERVER İLE TÜM İŞLEVLERE DOĞRUDAN ERİŞİM
Yazılım aracılığıyla kullanıcı desteği, her iki Prosonic Flow cihazının da önemli bir özelliğidir. Tüm teşhis, konfigürasyon ve cihaz verilerine, yerleşik web sunucusu aracılığıyla doğrudan ve anlaşılır kullanıcı rehberliği ile erişilebilir. Kurulum sırasında bile sinyal kalitesi vericinin kontrol paneli veya mobil cihazın web tarayıcısı aracılığıyla kontrol edilebilir. Bu, sensörlerin optimum konumunu belirlemeyi kolaylaştırır. Cihazdaki web sunucusu, harici araçlara ve verilere olan ihtiyacı ortadan kaldırarak konfigürasyondan cihaz bakımına kadar her şeyi hızlandırır.

HEARTBEAT TECHNOLOGY İLE ENTEGRE TEST FONKSİYONLARI
Tüm Proline ürün yelpazesinde olduğu gibi Prosonic Flow cihazları da Heartbeat Technology ile donatılmıştır. Heartbeat Technology barındıran cihazlar kendi kendine teşhis, kendi kendini izleme ve doğrulama işlevlerine sahiptir, durumlarını düzenli olarak buluta bildirebilir ve örneğin trend analizini kullanarak yaklaşan bakım çalışmalarını planlamayı mümkün kılar. Tanılama işlevleri, bulut aracılığıyla herhangi bir zamanda manuel olarak da tetiklenebilir. Teşhis mesajları NAMUR NE 107'ye göre standartlaştırılmıştır.

ETİKET DIŞI UYGULAMALAR İLE KALIPLARIN DIŞINDA DÜŞÜNÜYORUZ
Ultrasonik dalganın boru içindeki ortama iletilmesi mükemmel akustik bağlantıya bağlıdır. Bununla birlikte, sensör ile boru arasında boşluksuz bir bağlantı sağlayan jeller ve macunların büyük bir dezavantajı vardır: yaşlanırlar ve ortam koşullarına bağlı olarak yıkanıp kuruyabilirler ve bu süreçte akustik özelliklerini değiştirebilirler. Ölçüm sonucu ortam koşulları gibi değişken faktörlerden güçlü bir şekilde etkilendiğinden tahmin edilmesi zor olan kalıcı bir sürüklenme meydana gelir.


Bunun yerine Endress+Hauser, macun veya jelin düzenli olarak değiştirilmesini gereksiz kılan, uzun süreli stabil bağlantı pedleri veya ısıya dayanıklı metal folyolar kullanıyor. Eskimeye bağlı sapmalar hariç tutulursa, ölçülen değerlerin diğer ölçüm noktalarına göre sistematik olarak sapması, boruda birikinti oluşumu gibi başka nedenlere bağlanabilir. Ortamdaki gaz veya parçacık içeriğinin değiştirilmesi, ölçülen değerler üzerinde benzer bir etkiye sahip olabilir. Thomas Jahn, "Ayrıca akış hızından daha fazlasını dolaylı olarak da belirleyebiliyoruz" diyor. "Bu tür etiket dışı uygulamaların yenilikçi bir şekilde nasıl kullanılabileceği, belirli durumlar için müşteriyle birlikte belirlememiz gereken bir şey. Ancak halihazırda gerçek uygulamalarda deneysel kullanımı düşünüyoruz” diye ekliyor Jahn.

SADELİK, MALİYET VERİMLİLİĞİ ANLAMINA GELİR
Mühendislik tarafında, teknik performans şüphesiz bir enstrümanın lehinde veya aleyhinde önemli bir argümandır. Seçim kriterleri açıkça tanımlanabilir ve uygulanabilir. Servis ömrü boyunca montaj ve kurulum, parametrelendirme ve devreye alma, bakım ve servis işlemlerine ilişkin efor, kesin değerler içeren hiçbir veri sayfasında belirtilmemiştir. Sonuç olarak bunlar genellikle cihaz düzeyinde kaydedilmeyen maliyetlerdir.

OPEX, yani operasyonel harcamalar veya yaşam döngüsü maliyetleri, diğer adıyla TCO, mühendislik ve teknoloji departmanlarının birincil sorumluluğu değildir. Ancak, farklı bir para birimi olan çalışma süresi cinsinden de olsa, bu seviyede yüksek işletme ve bakım maliyetleri göze çarpıyor. Endress+Hauser'in kelepçeli akış ölçerleri bu sorunu her düzeyde mümkün olan en basit şekilde çözer. Devam eden süreçte basit kurulum, kolay konfigürasyon ve parametrelendirme, dünyanın herhangi bir yerinden web tarayıcısı aracılığıyla cihazlara kolay erişim, kalıcı bakım gerektirmeyen akustik bağlantı ile tüm bunlar sonuçta net bir artı sağlar. Temel uygulama alanlarındaki halihazırda yüksek teknik performans ve borulardaki veya gazlardaki birikintilerin veya hacimsel akıştaki parçacıkların tespiti gibi ilk heyecan verici etiket dışı uygulamalar, sürekli gelişmeye devam eden cihaz ailesi Prosonic Flow kelepçeli cihazlardan çok daha fazlasını bekleyebileceğimiz anlamına geliyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner140
banner173

Gelişmelerden Haberdar Olun

@