Ex-Proof ve ATEX Nedir? Neler sunuyor…

Elva Mühendislik, Ex-proof ve Atex ihtiyaçlarına özel çözümler sunuyor.

Proses Çözümleri 20.12.2019, 14:05 24.12.2019, 14:42 SERKAN KIRAÇ
670
Ex-Proof ve ATEX Nedir? Neler sunuyor…

Ex-proof, tehlikeli olarak sınıflandırılan yerlerde kullanılan ürünleri tasarlarken uygulanan koruma tekniklerini tarif eden bir terimdir. Ex-proof korumalar/ürünler, kıvılcım veya patlamanın çok daha büyük bir patlamaya ve infilaka neden olmasını önlemek için doğru olarak tasarlanmalı ve kullanılmalıdır.

EATON, Ex-Proof (zorlu, tehlikeli ve patlayıcı) ortamlar için global çapta önde gelen elektrikli ve enstrümantasyon ürünleri tedarikçisi konumunda. Ürünlerin tamamı insanları ve çalışanları güvende, tesisleri ise çalışır halde tutmak için yüksek standartlara ve yüksek güvenilirliğe sahip. Prosesinizde ihtiyaçlar ve koşullar ne kadar zorlu ise Eaton ürünleri ile karşılaşmanız bir o kadar olasıdır.

ATEX NEDİR?
ATEX (“Atmosphère Explosive” veya Türkçesi “Patlayıcı Ortamlar”), Avrupa'daki patlayıcı ortamları kontrol etmek için oluşturulan iki Avrupa Birliği mevzuat yönergesine verilen genel isimdir.

Patlama tehlikesi her türlü endüstriyel üretimde mevcuttur. Madencilikten, tahıl değirmenciliğine, her türlü kimyasal imalattan gıda üretimine kadar birçok endüstriyel üretim prosesinde patlama riski vardır. Üretim sahalarında patlayıcı ortamlara gazlar, buhar veya tozlar neden olabilir. DSEAR (Tehlikeli Maddeler ve Patlayıcı Ortamlar Yönetmeliği 2002), patlayıcı bir ortamı “atmosferik koşullar altında, tutuşma meydana geldikten sonra yanmaların yayıldığı, gazlar, buhar veya tozlar şeklinde hava ile tehlikeli maddelerin karışımı olarak tanımlar.

Tüm patlamalar büyük kayıplarla sonuçlanmasa da çoğu zaman plansız duruş süreleri, üretim kabiliyetinin yitirilmesi ve üretim hattının hasarı nedeniyle ekonomik kayıplarla sonuçlanır. Bazı patlamalar çalışanları ve/veya fabrika dışındaki personeli yaralar veya öldürür. ATEX’in Avrupa Birliği’ndeki yasal gereklilikleri patlama koruması sistem ve önlemlerinin kullanımını zorunlu kılmaktadır.

ATEX (“Atmosphère Explosive” veya Türkçesi “Patlayıcı Ortamlar”), Avrupa'daki patlayıcı ortamları kontrol etmek için oluşturulan iki Avrupa Birliği mevzuat yönergesine verilen genel isimdir. Bu direktifler; - İşyeri koşullarını tanımlayan tesis sahipleri / işverenleri için 1999/92 / EC veya ATEX 153 Direktifi - Ekipman ve koruyucu sistem üreticileri için 2014/34 / EU veya ATEX 114 sayılı Direktif.

Elva Mühendislik;
Patlamadan Korunma Sistemleri
Aktif Patlama Algılama ve Söndürme Sistemleri
Patlama Kapakları o Alevsiz Patlama Kapakları
Patlama İzolasyon Sistemleri - Yangından Korunma Sistemleri
Yangın Algılama Sistemleri
Yangın Söndürme Sistemleri  Sprinkler Sistemleri
Köpüklü Söndürme Sistemleri
Gazlı Söndürme Sistemleri
Aşırı Basınçtan Korunma Sistemleri Konuları ile ilgili çözümlerini sun

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
11°
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sektörel dergiler okunuyor mu?
Sektörel dergiler okunuyor mu?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@