İlaç endüstrisi için seviye ve basınç ölçüm teknolojisi

VEGA ilaç sanayisinde ölçüm cihazlarının deneyimli bir üreticisi konumundadır. VEGA hijyenik uygulamalarda kullanılan sensörler için uzun yıllara dayanan bir deneyime sahiptir.

Proses Çözümleri 01.07.2020, 11:46 Serkan KIRAÇ
82
İlaç endüstrisi için seviye ve basınç ölçüm teknolojisi

VEGA sensörleri tanklarda, silolarda ve borularda hassas ve güvenilir seviye ve basınç ölçümleri yapar. Sensörler kolay bir şekilde monte edilip, devreye alınabilirler.

VEGA sensörleri ilaç endüstrisinin özel gereksinimlerine cevap verebilecek donanımlara sahiptir ve hijyenik uygulamalar için optimize edilmişlerdir. Gövde tasarımı, sertifikalı malzeme ve proses bağlantıları ayrıca darbeye dayanıklı kuru seramik ölçüm hücresi uzun süreli kullanıma olanak sağlar.

KARIŞTIRMA PROSESLERİNDE SEVİYE, BASINÇ VE SINIR SEVİYE ÖLÇÜMÜ
İlaç endüstrisinde üretimin kalbini reaktörler oluşturur. Birbirinden çeşitli temel ürün çözücülerle karıştırılır ve bu çözeltiye ısı verilerek tepkime oluşması sağlanır. Bu süreçte basınç, sıcaklık ve ürün kıvamı sürekli olarak değişebilir. Ürünün homojen olması için ürün sürekli olarak bir karıştırıcı ile karıştırılır. Bunun sonucunda yüzey hareket halinde kalır ve köpüklenme de şiddetlenir. Güvenli bir prosesin sağlanabilmesi için tepkime haznesindeki dolum seviyesinin sürekli olarak takip edilmesi gerekir.

Dolum seviyesinin sürekli ölçümü sırasında karıştırıcıdan kaynaklı oluşabilecek darbeleri önlemek için en uygun yöntem temassız bir ölçüm cihazı seçimidir. Ayrıca karıştırıcının oluşturduğu köpüklenmeden de etkilenmeyen bir çözüm yolu tercih edilmelidir. VEGA’nın sunduğu 80 GHZ Radar teknoloji ile bu zorlukları aşmak mümkün ve gayet basittir. Sıvılar için karıştırma proseslerinde doğru tercih VegaPuls serisidir. VegaPuls serisi cihazlarımız  değişken ortam sıcaklıklarından , karıştırıcı kaynaklı dalgalanmalardan ve köpüklenmelerden etkilenmez. 80 GHZ Radar teknolojisi sayesinde karıştırıcılardan bağımsız bir şekilde iyi odaklanma ve güvenilir ölçüm sağlar.

İlaç endüstrisinde kullanılan dozajlama sistemlerinde ihtiyaç duyulan başka bir çözüm önerisi de basınç ölçümüdür. Bu sistemlerde doğru basınç ölçümü için tercih edilmesi gereken cihaz Smart tip basınç transmitterleridir. Smart tip basınç transmitterlerinde genelde metalik diyafram tercih edilmektedir ancak metalik diyaframlı basınç transmitterlerinde  yaşanan en büyük problem aşındırıcı kimyasallar veya agresif sıvılardan kaynaklı aşınmalardır. Bu aşınmalar zamanla stabil basınç ölçümünü etkileyerek güvenilir bir ölçüme engel olur ve cihazın değişmesi gerekir. Yaşanan bu problemin çözümü ise gayet basittir: VEGA’nın sunmuş olduğu güvenilir yeni nesil seramik ölçüm diyaframı. VEGA’nın CERTEC® ölçüm hücresinin dengeleme kabiliyeti bu noktada güvenilir bir çözümdür çünkü aşınmalardan ve temizlik sebebiyle oluşabilecek darbelerden etkilenmez. Bunlara ek olarak, membranın arkasında yer alan bir sıcaklık sensörü en küçük sıcaklık dalgalanmasını dahi anında tespit eder ve bu şekilde termal şoka dayanan sorunlar ortadan kalkar.

SIVILAR İÇİN DEPOLAMA TANKLARI

Ham, ara ve nihaî sıvı ürünlerin depolanması sırasındasıvı seviyesi ve sınır seviyesi ölçümü
Eczacılıkta farklı özelliklere sahip çok sayıda sıvıya gerek duyulmaktadır. Ara ve nihaî sıvı ürünler başka proseslerde kullanılmak üzere hazır bulundurulmalıdır. Bu ürünlerin bir kısmı asittir. Bunlar kimyasal reaksiyonlarda bağların koparılmasında katalizatör görevi görürler ve her biri farklı konsantrasyonlarda depolanır. Güvenli bir üretim ve optimize envanterleme için güvenilir bir seviye ve sınır seviye ölçümü gerekmektedir.

VEGAPULS 63
Ham, ara ve nihaî sıvı ürünler için depo haznelerinde radarlatemassız seviye ölçümü
▪ Hijyen beklentilerinin yüksek olduğu yerlerde bile üst yüzeyemontaj ve optimum temizlik
▪ Sıcaklık oynamalarından ve gaz fazlarından etkilenmeyengüvenilir,kesin ve sürekli ölçüm

VEGASWING 63
Ham, ara ve nihaî sıvı ürünler için depo haznelerinde titreşimlesınır seviye tespiti
▪ Viskozitesine bakılmadan tüm sıvı malzemeler için sınırseviye şalteri
▪ Tam anahtarlama noktası ile, hem kullanılan tüm hazneKapasitesihem de değişken ürün ortamında etkin bir üretim
▪ Kolay devreye alma


KARIŞTIRMA PROSESLERİNDE SEVİYE, BASINÇ VE SINIR SEVİYE ÖLÇÜMÜ

İlaç endüstrisinde üretimin kalbini reaktörler oluşturur. Birbirinden çeşitli temel ürünler çözücülerle karıştırılır ve bu çözeltiye ısı verilerek tepkime oluşması sağlanır. Bu süreçte basınç, sıcaklık ve ürün kıvamı sürekli olarak değişebilir. Ürünün homojen olması için ürün sürekli olarak bir karıştırıcı ile karıştırılır. Bunun sonucunda yüzey hareket halinde kalır ve köpüklenme de şiddetlenir. Güvenli bir prosesin sağlanabilmesi için tepkime haznesindeki dolum seviyesinin sürekli olarak takip edilmesi gerekir.

VEGAPULS 64
Radar ile temassız seviye ölçümü
▪ Dalgalanan sıcaklık, değişken madde özellikleri ve kondensgibi proses koşullarından bağımsız güvenilir ölçüm
▪ İyi odaklanma özelliği sayesinde karıştırıcılardan bağımsızgüvenilir ölçüm

VEGABAR 83
Basınç ölçümü için basınç transmitteri
▪Karıştırıcılar veya serpantin gibi modüllerden etkilenmeyen ölçüm
▪ Köpüklenmeden etkilenmeyen ölçüm

VEGASWING 61
Sınır seviye tespiti için titreşimli seviye şalteri
▪ Proses parametrelerinden bağımsız güvenli ölçüm
▪ Örneğin emaye kaplama sayesinde tüm ürünlerde kullanıma uygun

CIP SİSTEMİNİN TEMİZLİK MADDESİ DEPOLAMA TANKININ SEVİYE ÖLÇÜMÜ

İlaç ve eczacılık sanayinde proses ekipmanlarının temizliği, üretim tanklarının aseptik durumda olduğunu garantileyen, valide edilmiş CIP (“cleaning in place”) temizlik prosesleriyle yerine getirilir. Temizlik malzemesi olarak genellikle sodyum hidroksit veya konsantre asit kullanılır. Bu malzemeler CIP sisteminin stoklama tankında depolanır ve üretim tankında sulandırılır. Bu tankta yapılan seviye ölçümü temizlik
malzemesinin en iyi şekilde depolanmasını mümkün kılar.

VEGAPULS 64
Temizlik maddesi depolama tankında sürekli seviye ölçümü için radarlı sensör
▪ 4° açılı bir delik sayesinde yüksek odaklanabilme kabiliyeti
▪ Kondens oluşumundan etkilenmeyen güvenilir ölçüm sonuçları
▪ Yüksek kimyasal dayanıklılığı sayesinde uzun hizmet ömrü

SIVI ATIKLARI İÇİN TAMPON TANKINDA SEVİYE ÖLÇÜMÜ VE SINIR SEVİYE TESPİTİ

İlaç üretiminde ortaya çıkan sıvı atıklar usulüne göre bertaraf edilinceye kadar bir süreliğine tampon tanklarda ara ürün olarak depolanırlar. Bunlar çok farklı dielektrik sabiti olan ilaçlardır. Bunların optimum şekilde depolanabilmeleri için güvenilir bir seviye ölçümüne ihtiyaç vardır.

VEGAPULS 64
Sıvı atıklar için tampon tankında radarlı seviye ölçümü
▪ Düşük dielektrik sabiti olan malzemelerde dahi zeminekadar ölçüm imkanı
▪ Dayanıklı hammaddeler sayesinde uzun hizmet ömrü
▪ Hatalı sinyallerin silinmesi sayesinde karıştırmadonanımından etkilenmeyen ölçüm

VEGASWING 63
Sıvı atıklar için tampon tankında sınır seviye tespiti içintitreşimli sınır şalteri
▪ Ürüne bağlı olmayan açma-kapama noktası sayesindegüvenilir fonksiyon
▪ Kolay ve ayar gerektirmeyen devreye alım
▪ Cihazdaki kontrol tuşu sayesinde fonksiyonun kolaycakontrol edilmesi

VEGA HER ZAMAN YANINIZDA

Sektöre yön veren teknoloji çözümleriyle VEGA Türkiye olarak hizmet vermekteyiz. Doğru ürün seçimi için saha ekibimizle, devreye alma ve sorun çözmek için teknik destek ekibimizle birlikte yanınızdayız. VEGA teknik servisi zamandan ve maliyetten tasarruf etmenize yardımcı olur.

VEGA’nın yenilikçi teknolojilerini, canlı örneklerini ve aktivitelerini VEGA Seviye ve Basınç Ölçüm Cihazları ismi  ile LinkedIn üzerinden de takip edebilirsiniz.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
10°
açık
Günün Anketi Tümü
Sektörel dergiler okunuyor mu?
Sektörel dergiler okunuyor mu?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@