Klinker kalitesini arttırıp, enerji ve bakım maliyetlerinizi düşürün

Bu örnek uygulama ile döner fırında pişen farinin klinker soğutmaya döküldüğü andan itibaren enerji bakım maliyetleri azaltılıp ürün kalitesi artırılıyor.

Proses Çözümleri 02.11.2020, 13:31 Serkan KIRAÇ
367
Klinker kalitesini arttırıp, enerji ve bakım maliyetlerinizi düşürün

TLY Proses Enerji Sistemleri - Döner fırınlarda 1450C sıcaklıkta pişirilen farin, klinker haline getirilir. Çimento fabrikalarının en kritik prosesi de burasıdır. Döner fırında pişen farin, klinker haline geldikten sonra klinker soğutmaya dökülür. Bu döküldüğü noktada klinkerin sıcaklığı 1300-1450C arasındadır. Bu noktadan itibaren müşterilerimizin enerji ve bakım maliyetlerini azaltıp – ürün kalitesini arttırıyoruz.

Döner fırından dökülen klinkerin soğutucuya döküldüğü noktada, havayı geçiren-klinkeri geçirmeyen eğimli veya yatay ızgaralar vardır. Bu ızgaraların birbirinden bağımsız yürüyen zeminleri (Döner fırının kapasitesine bağlı, örn. 4 veya 5 Line), lav halinde olan klinkerin taşınarak kontrollü hava dağılımı sayesinde hızlı bir şekilde soğumasını sağlar. Taşıma esnasında ise, soğutma işlemini maksimum hızda yapmanız, klinkerin mineralojik yapısını iyileştirerek klinkerin öğütülebilirliğini arttır. Bu durum ise klinkerin istenilen kaliteye ulaşmasını sağlar.

Sıcak klinkeri ani soğutma prensibi ile 65C ‘ye düşürmek gerekmektedir. Bu soğutma işlemini, ciddi kapasiteye sahip fanlar üstlenmektedir. Bu fanlar, yüksek kapasitesi nedeniyle ciddi enerji sarf etmektedirler. Soğutma havasını, içerideki klinkerin miktarına bağlı kontrol etmek enerji tasarrufu sağlayacak ve ürünün istenilen kalitede çıkmasını sağlayacaktır. Biz bu proseste, ileri geri hareketler yapan taşıma hatlarının(line) her birinin ayrı ayrı seviyesini ölçerek prosesin otomatikte çalışmasına katkıda bulunuyoruz. Otomatikte çalışan soğutmalarda, her bir line hızını – eğimini – soğutma havasının debisini seviye sensöründen gelen bilgi ile kontrol etmekteyiz.

Bu sayede;

  • Gelen seviye bilgisi doğrultusunda yazılan PID, soğutma fanlarının kontrolünü sağlayarak enerji sarfiyatını azaltır.
  • Ani soğutma prensibini kontrollü yaptığından klinkerin kalitesini arttırır.
  • Taşıma Line’larınının, ileri – geri hareketini ve eğimlerini, yazılan PID ile kontrol etmeyi sağlar.
  • Fırın içerisinde oluşan anzastı(kabuklanma), soğutma esnasında farketmeyi sağlar
  • Sıcak klinkerden kaynaklı, doğabilecek konveyör bant arızalarının önüne geçer.


    FOXBORO VE VEGA ENSTRÜMANLARI İLE ANAHTAR TESLİM PROJELER
    Bu uygulama için yapılacak yatırımın geri dönüşü çok kısa bir süredir. Bu uygulamamızı temsilcisi olduğumuz FOXBORO by Schneider Electric ve VEGA enstrümanlarını kullanarak müşterilerimize ister anahtar teslim ister proje ve tedarik anlamında yardımcı olmaktayız. Anahtar teslim sunacağımız hizmetimizi, klinkerde soğutucu da yapılacak revizyonlar, yürüme platformları, enstrümanların temini, pnömatik ekipmanların temini, DCS entegrasyonu ve devreye alma şeklinde geniş kapsamlı olarak sunabilmekteyiz. Klinker kalitesini arttırmak, enerji ve bakım maliyetlerini düşürmek isteyen çimento müşterilerimize ücretsiz olarak proje desteği sunmaktayız.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sektörel dergiler okunuyor mu?
Sektörel dergiler okunuyor mu?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@