banner137

Proses endüstrisi için seviye ve basınç ölçüm teknolojisi

Üretim prosesleri giderek daha karmaşık hale gelmektedir. Prosesleri kontrol etmek ve izlemek için daha anlaşılır ölçüm teknolojilerine ihtiyaç duyulmaktadır. VEGA hedefini kullanımı kolay maksimum güvenlik ve güvenilirlik sağlayan yenilikçi ölçüm teknolojileri geliştirmek olarak belirlemiştir.

Proses Çözümleri 05.10.2021, 15:07 Serkan KIRAÇ
18
Proses endüstrisi için seviye ve basınç ölçüm teknolojisi

Merkezi Kara Ormanlar Schiltach bölgesinde bulunan VEGA, 660’ü Schiltach’ta olmak üzere toplam 1.4 çalışanı ile dünya çapında hizmet veren bir şirkettir. 50 yılı aşkın tecrübesiyle VEGA; kimya, petrokimya, gıda ve ilaç endüstrisinde, su ve atık su tesislerinde, çevre ve geri dönüşüm projelerinde, enerji üretiminde, madencilik ve sondajlamada, gemi ve uçak imalatında ve daha birçok proses endüstrisinde zorlu uygulamalar için çözüm ortağınız olmaya devam etmektedir.

 Radar Teknolojisi
VEGAPULS serisi, üretim ve depolama tanklarında seviye cihazlarıyla sürekli seviye ölçümüne olanak sağlamaktadır. 80 GHZ temassız radarları ile tanklardaki karıştırıcılardan etkilenmeden sürekli ölçüm yapabilmektedir.


Basınç Transmitteri
Vegabar serisi seramik ve metalik diyaframlarıyla hassas basınç ölçümüne olanak sağlamaktadır. Seramik diyaframların dayanıklı yapısı sayesinde aşındırıcı ortamlardan etkilenmeden uzun ömürlü çalışabilmektedir.

Sınır Seviye Şalterleri

Geniş yelpazedeki sıcaklık ve basınçlarda tüm proses koşulları altında güvenli sınır seviye tespiti VEGA enstrümanları ile yapılır.

· Kimyasal dayanıklılık beklentilerine bağlı olarak yüksek dayanıklı malzeme seçimi

· Kapalı kaynaklı yapısı sayesinde mutlak sızdırmazlık

· Yapışkan maddelerde bile kararlı çalışma prensibi
 

ZORLU PROSES ŞARTLARINDA GÜVENİLİR ÖLÇÜM
Başka hiçbir endüstri alanında ölçüm tekniğinden beklentiler kimya endüstrisinde olduğu kadar yüksek değildir. Çünkü kimyasal prosesler zorlu basınç ve sıcaklık aralıkları ile karakterizedirler. Kimyasallara karsı dayanıklı malzemelerden yapılan sensörlerin zorlu koşullar altında dahi güvenilir olarak çalışması gerekmektedir. VEGA sensörleri bu gereksinimleri karşılayarak birçok farklı alanda kullanılmaktadır ve zorlu uygulamalarda dahi kendilerini kanıtlamışlardır.

[Resim1]

Güvenilir Ölçüm
Güvenlik zorlu proses kosulları için vazgeçilmez ön kosuldur. VEGA sensörleri patlama riski olan ve tehlikeli alanlardaki uygulamalar için SIL2’e kadar tüm donanım ve sertifikalara sahiptirler.


Kolay ve Hızlı
Tüm cihazlar müşterilerin ihtiyaçlarına göre özel üretilmelerine rağmen VEGA sensörlerin üretimi birkaç gün içerisinde tamamlanır. Kullanıcılar basit ve kolay şekilde Bluetooth ve akıllı telefon veya tabletler üzerinden devreye alım yapabilirler. [Resim0]

Yeni Nesil 80 GHz Radar Sensörler
Radarlı seviye ölçümünde 20 yılı aşkın süredir lider olan VEGA, radarlı ölçüm teknolojilerinde yeni bir çağ açtı. VEGAPULS 64 ve VEGAPULS 69 serileri 80 GHz frekans ile ölçüm yapan dünyanın ilk seviye ölçüm cihazları olmuştur. [Resim2]

Bir radar sensörün sunduğu dinamik aralığı ne kadar büyük olursa, kullanılacağı yerlerin çeşitliliği ve ölçümün kesinliği de o oranda artar. 80 GHz radar sensörler bu özellikleri ile dünya piyasalarında başka bir konuda daha öncülük etmişlerdir. Sensörler, yansıtma özelliği düşük olan malzemelerde de şimdiye kadar bilinen radar sensörlere göre çok daha iyi ölçüm yeteneklerine sahiptirler. Geniş dinamik aralığı sayesinde köpük oluşumunda, kondens ve yapışmalarda dahi kesin ölçüm sonuçları verir. Yüksek kimyasal dayanıklılık ve kapsüllenmiş PTFE antenleri sayesinde ise uzun hizmet ömrü sağlar.

Bakım gereksinimlerinin tespit edilmesi
plics®-cihazlarında bulunan entegre kendini izleme fonksiyonu cihazın durumu hakkında size sürekli bilgi verir. Durum iletileri bakımın ne zaman yapılacağına dair zamanlama imkanı ve maliyet tasarrufu sağlar. Entegre hafızası sayesinde hızlı ve kolay şekilde tanı verilerine ulaşılabilir.

KİMYA ENDÜSTRİSİ İÇİN UYGULAMA ÖRNEKLERİ
Kimya sektöründe en modern teknik ile çalışılmaktadır. Dolayısıyla sektörün üretkenlik, kalite ve tasarrufluluk beklentileri yüksektir. VEGA ölçüm tekniği seviye ölçümü, sınır seviye ölçümü ve basınç ölçümü için uygun sensörü sağlamaktadır: güvenilir, güvenli ve kolay servis hizmeti verilen ölçüm tekniği ile.

Depolama Kabı ve Agresif Sıvılar
Birçok proses için sülfürik asit veya hidroklorik asit gibi katkı maddeleri gereklidir ve bu maddeler depolama tanklarında hazır bekletilirler. Gereken maddelerin zamanında siparis edilebilmesi ve üretimin devamlılığı için tesis teknisyeninin haznenin seviye değerlerini her zaman tam olarak bilmesi gerekmektedir. Ayrıca, ölçüm değerleri tüketimin istatiksel değerlendirilmesinde kullanılmakla birlikte mantık ve kalite denetiminin de temel tasını oluşturur. [Resim3]

Tepkime kabı
Değişen malzeme, proses basıncı ve proses sıcaklıkları reaksiyon tankında tipik bir reaksiyon prosesini karakterize ederler. Bu koşullar altında güvenilir ölçüm sonuçları verebilmesi için; ölçüm tekniği zorlu koşullara dayanıklı olmalıdır. Tepkime kaplarında farklı proses koşullarında çalışılabilmesi için sensörlerin seviye ve sınır seviyesi tespitini çok geniş uygulama alanında yapabilmesi gerekmektedir. [Resim4] 

Tepkime kabı radar ile sürekli seviye ölçümü aşağıdaki avantajları sağlamaktadır;
- Hatalı sinyallerin silinmesi sayesinde karıştırıcıdan etkilenmeyen ölçüm
- PTFE anten kapagı sayesinde kimyasallara karsı yüksek dayanıklılık
- Küçük proses baglantıları sayesinde kolay montaj ve devreye alma

Reaktörde seviye ölçümü

Proseslerin etkin ve ekonomik bir şekilde çalışabilmesi için yüksek sıcaklıklara, vakum veya yüksek proses basınçlarına ihtiyaç vardır. Bu koşullar altında güvenilir ölçüm sonuçları verebilmesi için; ölçüm tekniği zorlu koşullara dayanıklı olmalıdır. Reaktöre yöneltilen çok farklı beklentileri yerine getirebilmek için seviye ölçümünde kullanılan sensörler çok genis bir kullanım yelpazesine cevap verebilmelidir. [Resim5]

Reaktörde radar ile sürekli seviye ölçümü ile avantajlarımız;
Sıcaklık, basınç, tepkime gazları veya entegre mikser gibi proses koşullarından bağımsız, 
güvenli seviye ölçümü

- Değişen ürün özellikleri veya karıştırıcı bulunan uygulamalarda dahi güvenilir seviye tespiti
- +450 °C’ye kadar olan sıcaklık ya da +160 bar’a kadar olan basınç aralıgı sayesinde genis kullanım alanı

Amonyak tankında seviye ölçümü ve sınır seviye tespiti
Amonyak aşırı derecede yayılma hareketi gösterir, bu yüzden özel emniyet önlemleri alınması gerekir; amonyağın bu özelliği aynı zamanda kullanılacak ölçüm tekniğinin seçimini de zorlaştırır. Gaz sızdırmazlığını garantileyen proses contalarının kullanılması zorunlu olur. Amonyakla yapılan işlemlerde çevreyi koruma koşullarında öngörülen sıkı sınırlandırmalar ve yüksek tehlike potansiyeli seviyelerin güvenilir bir şekilde kontrol edilmesini kaçınılmaz kılmaktadır.

Amonyak tankında kılavuzlu radar ile seviye ölçümü;
- Amonyak atmosferinden etkilenmeyen ölçüm
- Sensörde bulunan özel conta konsepti sayesinde amonyağın yayılmasına karsı koruma mekanizması
-Kesin ve doğru

Amonyak tankının tasmasını emniyet altına alan titreşimli sınır şalteri
- Kapalı kaynaklı yapısı sayesinde mutlak sızdırmazlık
- Denge ayarına gerek bırakmayan kolay devreye alım
- İşletim sürecinde yapılan fonksiyon testleri sayesinde düşük bakım masrafı ve artan proses verimliliği

Boya pigmenti doldurma silosunda seviye ölçümü ve sınır seviye tespiti
Üretimi bitmiş pigment üretimin son aşamasında basınçlı hava kullanılarak doldurulacağı siloya tahliye edilir. Satışa hazır boya pigmenti silonun altında bulunan çıkış kanalından doğrudan çuvallara doldurulur. Kontrollü bir dolduğum süreci sağlamak için seviye sürekli ölçülür. Bir sınır seviye algılayıcısı tasmayı engellemek için emniyet kapaması olarak görev yapar. [Resim7]

Doldurma silosunda kılavuzlu radar ile sürekli seviye ölçümü

- Yüksek derecede toz oluşumunda dahi güvenilir ölçüm değerleri

- Dielektrik sabiti düşük olan malzemelerde dahi emniyetli seviye ölçümü

- Gösterge ve kumanda modülü ile kolay ve hızlı devreye alım

Tasmayı engelleyen titreşimli sınır şalteri

- Denge ayarına gerek bırakmayan kolay devreye alım

- Değişen malzeme yoğunluğunda dahi güvenilir algılama ve tespit

- Ürüne bağlı olmayan

VEGA HER ZAMAN YANINIZDA

Danışmanlık ? Teknik destek ? Saha servisi ?
Hepsi mümkün!
VEGA’nın uzman ekibi nerede olursanız olun yanınıza gelir, kurulumunu yapar ve danışmanlık hizmetini verir. Müşterilerinin her zaman yanındadır. VEGA teknik servisi zamandan ve maliyetten tasarruf etmenize yardımcı olur.

VEGA’nın yenilikçi teknolojilerini, canlı örnekleri ve aktivitilerini VEGA Seviye ve Basınç Ölçüm Cihazları ismi ile Linkedin üzerinden de takip edebilirsiniz.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Günün Anketi Tümü
Sektörel dergiler okunuyor mu?
Sektörel dergiler okunuyor mu?
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 10 24
2. Hatayspor 10 20
3. Beşiktaş 10 20
4. Alanyaspor 10 20
5. Fenerbahçe 10 19
6. Karagümrük 10 18
7. Konyaspor 10 17
8. Galatasaray 10 17
9. Altay 10 15
10. Adana Demirspor 10 13
11. Başakşehir 10 12
12. Gaziantep FK 10 12
13. Öznur Kablo Yeni Malatya 10 12
14. Sivasspor 10 11
15. Kayserispor 10 11
16. Giresunspor 10 9
17. Antalyaspor 10 9
18. Göztepe 10 8
19. Kasımpaşa 10 6
20. Rizespor 10 4
Takımlar O P
1. Ümraniye 10 24
2. Ankaragücü 10 24
3. Eyüpspor 10 20
4. Erzurumspor 10 19
5. Bandırmaspor 10 18
6. Kocaelispor 9 16
7. Tuzlaspor 9 14
8. Gençlerbirliği 9 14
9. Samsunspor 9 12
10. Boluspor 9 11
11. Bursaspor 9 11
12. Menemenspor 10 11
13. İstanbulspor 9 10
14. Denizlispor 9 10
15. Altınordu 10 10
16. Adanaspor 10 9
17. Manisa FK 10 9
18. Ankara Keçiörengücü 9 7
19. Balıkesirspor 9 6
Takımlar O P
1. Chelsea 9 22
2. Liverpool 9 21
3. Man City 9 20
4. West Ham 9 17
5. Brighton 9 15
6. Tottenham 9 15
7. M. United 9 14
8. Everton 9 14
9. Leicester City 9 14
10. Arsenal 9 14
11. Wolverhampton 9 13
12. Brentford 9 12
13. Aston Villa 9 10
14. Watford 9 10
15. Crystal Palace 9 9
16. Southampton 9 8
17. Leeds United 9 7
18. Burnley 9 4
19. Newcastle 9 4
20. Norwich City 9 2
Takımlar O P
1. Real Sociedad 10 21
2. Real Madrid 9 20
3. Sevilla 9 20
4. Atletico Madrid 9 18
5. Real Betis 10 18
6. Osasuna 10 18
7. Rayo Vallecano 10 16
8. Athletic Bilbao 9 16
9. Barcelona 9 15
10. Valencia 10 13
11. Espanyol 10 13
12. Mallorca 10 12
13. Villarreal 9 11
14. Celta de Vigo 10 10
15. Elche 10 10
16. Granada 9 7
17. Cádiz 10 7
18. Deportivo Alaves 9 6
19. Levante 10 5
20. Getafe 10 2

Gelişmelerden Haberdar Olun

@