Reçinesiz katyonik iletkenlik ölçüm analizörü

IAPWS Birliğine göre su buhar çevrimlerinde iletkenlik ölçümü yapılması gereken hatlar; Kondens, Besleme Suyu, Kazan, Buhar ve Make-UpWater hatlarıdır.

Proses Çözümleri 24.01.2020, 13:30 04.02.2020, 12:21 SERKAN KIRAÇ
183
Reçinesiz katyonik iletkenlik ölçüm analizörü

CACE on-line ölçümü- ConductivityAfterCation Exchange - (Katyon Değişiminden Sonra İletkenlik veya Katyon / Asidik İletkenlik) enerji santralleri ile endüstriyel tesislerde ki su buhar çevrimi kalitesini izleyerek, belirli bir değerin altında tutmak ve kontrol etmek için ölçümü yapılması gereken en önemli parametredir.

IAPWS Birliğine göre su buhar çevrimlerinde iletkenlik ölçümü yapılması gereken hatlar; Kondens, Besleme Suyu, Kazan, Buhar ve Make-UpWater hatlarıdır.

Katyonik iletkenlik ölçümlerindesorunlar başlıca şu şekilde sıralanabilir;
Reçine değişimi sürecindeki zaman ve ölçüm kayıpları,
Reçinenin yıkanması için işçilik ve zaman kayıpları,
Numune şartlarına göre sık reçine değişim ihtiyacıdır.

SWAN, ekonomik, minimum bakım gerektiren, güvenilir ve tutarlı ölçüm ile verimlilik sunan  online iletkenlik ölçüm analizörü AMI CACE’yi kendi AR-GE’sinde geliştirerek ürün gamına eklemiştir.

Avantajları;
Minimum bakım gerektirir; çünkü standart reçine değişimi ya da reçine yıkaması yoktur. Böylelikle işçilik ve sarf malzeme maliyetlerini düşürerek yüksek tasarruf sağlar.
Enstrüman, kesintisiz ölçüm sayesinde, kayıpsız trend analizleri sağlar.
Numune akışı ve numune sıcaklığının sürekli izlenmesi, ölçülen verilerin bütünlüğünü sağlar.

AMI CACE’NİN ÇALIŞMA PRENSİBİ
AMI CACE’yi, bir katyonikiletkenlik analizörünün reçinesiz hali olarak düşünebilirsiniz. Reçine yerine EDI Module olarak adlandırdığımız bir modül kullanılmaktadır. EDI modül; EDI (Elektrodeiyonizasyon) teknolojisi kullanılır. Bu teknolojide DC akım kullanıldığı için rejenerasyona gerek yoktur, böylece kesintisiz çalışma imkânı sağlar.

EDI Teknolojisinden kısaca bahsedecek olursak; iyon seçici membran ve iyon değiştirici reçine kullanarak, numune suyunda bulunan katyonlar giderilir. Buradaki önemli fark, yatak içinden geçen bir elektriksel akım sayesinde, kirletici iyonlar aralıksız olarak besleme suyundan, konsantre hattına doğru hareket ederler. Bu sayede katyonik iletkenlik ölçülebilir ve kirletici iyonlar reçine üzerinde kalmaz. Klasik reçinede yapılan değişimin ve yıkamanın sebep olduğu zaman, işçilik ve ölçüm kayıpları önlenmiş olur.

Tüm bunların yanında;
Titanyum elektrotlar sayesinde iletkenlik sensörlerikalibrasyona ihtiyaç duymaz.
Spesifik (Toplam) iletkenlik, Katyon (asit) iletkenlik olmak üzere, 2 adet iletkenlik değeri ölçülmektedir.
İletkenlik farkı ile Hesaplanmış pH ve Amonyak konsantrasyon değeri alınmaktadır.
Numune yeterli olmadığında kendini kapatan alarm sistemi ile hem cihaz hem de ölçüm güvenliği sağlanır. Numune bilgisi analog ya da dijital çıkış olarak takip edilebilir.
Fabrika testi yapılmış, kuruluma ve kullanıma hazırdır.

CACE ÖLÇÜM OPEX KARŞILAŞTIRMASI: REÇİNE DEĞİŞİMİ VE OTOMATİK EDI REÇİNE YENİLEMESİ
CACE - ConductivityAfterCation Exchange- analizi için reçine bazlı katyon değiştiricilerin kullanılması standart bir uygulamadır. Ancak reçine tüketimi numune akışına, numune pH'ına, ve reçine kolonu dizaynına bağlıdır. Bu nedenle, sık aralıklarla ve düzenli olarak insan müdahalesi gerektirir. Bu, mümkün olduğunca bağımsız çalışması amaçlanan On-Line ölçüm felsefesine aykırıdır.

Tesis kurulumuna ve düzenlemesine bağlı olarak, 2-2-1 konfigürasyonda 2 blok (2 ortak HRSG ünitesini besleyen 2 gaz türbini) olan modern Kombine Çevrim Elektrik Santralinde (CCPP) toplamda yaklaşık 24 CACE analizörü bulunur (Yardımcı kazan göz önüne alınmadan sayı belirtilmiştir).

AVT'dekiCCPP'lerde, pH değeri 9,7 ve saatlik 8 litre numune akış hızında, analizör başına 1 litre katyonik reçine 8 haftada tüketilir. Ancak bu teorik bir değerdir. Uygulamada ise santrallerin çalışma sırasındaki duruş ve kalkış zamanları veya yükü değişmesi nedeniyle su buhar çevrimindeki yabancı maddelerin daha hızlı reçine tüketimine neden olduğunu göstermektedir. Bu nedenle 4-6 haftalık tüketim süreci uygulamada daha gerçekçi gözükür. Daha yüksek bir pH üzerinde çalışan nükleer enerji santralleri çok daha fazla reçine tüketimine sahiptirler ve daha sık reçine değiştirmeye veya rejenerasyona ihtiyaç duyarlar.

Yukarıdaki örnek tesiste, 24 CACE Analizörü ile 37.000 Dolardan fazla yıllık tasarruf ile CACE analizörünün yenilenmesini dikkate almayı şiddetle tavsiye ediyoruz.
Geleneksel Reçine Kolonlu Katyonik İletkenlik analizörlerinin işletme maliyetlerini SWAN AMI CACE Analizörleri ile 1.5 - 2 yıl içerisinde geri kazanabilirsiniz.

SWAN AMI CACE
EDI Modülü ile Sürekli Otomatik Reçine Rejenerasyonu Sayesinde
Katyon Öncesi ve Sonrası İletkenlik Ölçümü
Sürekli güvenilir veriler için işletme maliyetlerinden tasarruf edilir ve daha güvenilir ölçüm sağlar.
pH yükseltici(Amonyak gibi) konsantrasyon değeri ve pH değeriSC ile CC farkından izlenebilir. (VGB-direktif 450L)

On-Line Ölçümler;
• Spesifik İletkenlik
• Katyonik İletkenlik
• pH Değeri ya da Amonyak Konsantrasyonu

Özetle;
Pahalı Reçine Kolonu yoktur!
Katyonik Reçine Değişimi yoktur!
Kimyasal madde kullanımı yoktur! 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
19°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sektörel dergiler okunuyor mu?
Sektörel dergiler okunuyor mu?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@