“Santralimizin emisyon değerleri online izlenmektedir”

Kardemir, termik santral bacalarına filtre takılması haberlerinde adının geçmesi üzerine bir basın açıklaması yayınladı.

Proses Çözümleri 11.12.2019, 12:53 SERKAN KIRAÇ
120
“Santralimizin emisyon değerleri online izlenmektedir”

Kardemir Termik Santral Bacalarına Filtre Takılması konusu ile ilgili söz konusu yasal düzenlemeyle alakalı yapılan haberlerde şirket adının ve enerji üretim santrallerinin kullanılması üzerine bir basın açıklaması yayınladı. Açıklamaya göre Kardemir’in enerji santrallerinin ilkinin 1939 yılında işletmeye açıldığı, bu santralde proses gazlarının yakılarak üretim yapıldığı ve toplam kapasitenin bu tesiste 77,5MW seviyesinde olduğuna değinildi.

ELEKTRO STATİK FİLTRE YATIRIMLARI 2008-2010 YILLARINDA GERÇEKLEŞTİRİLDİ
1939 yılında kurulan 77,5MW gücündeki santralin gaz+kömür yakılarak enerji üretilen kısmı toplam gücün 27,5 MW’lık kısmını oluşturuyor. Kardemir’den yapılan bu açıklamaya göre, santralin bu bölümünde bulunan 3 kazanın çıkışına da 2008 ve 2010 yılları arasında marka tarafından yaklaşık 9,7 milyon dolar harcama yapılarak Elektro Statik Filtre yatırımı gerçekleştirildi. Bu filtrelerden ilkinin açılışına da dönemin Çevre ve Orman Bakanı olan Sn. Prof. Dr. Veysel Eroğlu ve Adalet Bakanı Sn. Mehmet Ali Şahin’in katılımı ile gerçekleştirildi. Söz konusu yatırım sonrası ise yasal emisyon değerlerinin altına çekilen kazan baca emisyon değerleri, günümüzde halen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın online emisyon izleme sistemine anlık olarak gönderiliyor. 2013 yılında hizmete alınan 50 MM’lık enerji santraliyse atık gazların elektrik enerjisine çevrildiği bir tesis ve bu tesiste de kömür kullanımı söz konusu değil. Açıklamanın sonunda Kardemir şirketinin bünyesindeki bu santrallerin, filtre takılması istenen ve söz konusu haberlerde adı geçen termik santrallerle bir ilgisinin bulunmadığı hatırlatıldı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
11°
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sektörel dergiler okunuyor mu?
Sektörel dergiler okunuyor mu?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@