banner75

banner74

Su & buhar numune hazırlama ve analiz sistemleri (SWAS)

Korozyon ve erozyon, buharla çalışan termik santrallerin başlıca endişeleridir. Türbinlere ulaşan buharın ultra saf olması ve bu nedenle kalitesi açısından izlenmesi gerekir.

Proses Çözümleri 06.08.2020, 13:48 Serkan KIRAÇ
1015
Su & buhar numune hazırlama ve analiz sistemleri (SWAS)

Terna Teknik Satış Müdürü Arzu Diren
İyi tasarlanmış bir Buhar ve Su Analiz sistemi (SWAS), buhardaki kritik parametrelerin izlenmesine yardımcı olabilir. Bu parametreler pH, iletkenlik, silika, sodyum, çözünmüş oksijen, fosfat ve klorürleri içerir. İyi tasarlanmış bir SWAS, numunenin analiz noktasına kadar temsili olmasını sağlamalıdır.

 Terna Teknik Danışmanlık Şirketi olarak numune hazırlama ve on-line analiz sistemlerinin imalatlarını mühendis kadromuzun tasarımları ile gerçekleştiriyoruz. Söz konusu parametrelerin değerlerini optimize edebilme amacı ile,Terna Teknik olarak kimyasal dozaj sistemlerinin de imalatını sağlıyor, su buhar kalitesi güvencesi için komple çözüm sunuyoruz.

Resimlerde Kahramanmaraş bölgesinde kağıt atığından enerji üreten bir tesisin numune hazırlama ve on-line analiz sistemi imalatları fotoğraflandırılmıştır.

Su Buhar şartlandırmada temsili numune ve analiz için, sistemin aşağıdaki noktalarına dikkat etmek önemlidir:

Numune Alma

Numune Taşıma

Şartlandırma

Analiz

Kontrol

NUMUNE ALMA
Analiz edilecek numunenin proses koşullarını tam olarak temsil ettiğinden emin olmak için doğru numune ekstraksiyon probunun seçilmesi önemlidir. Analizin geçerliliği büyük ölçüde gerçek anlamda temsili olan numuneye bağlıdır. Prob doğrudan proses borusu içine bağlanacağı için, ağır koşullara dayanması gerekebilir. Çoğu uygulama için örnek probu, yüksek basınçlı, yüksek sıcaklıklı boru tesisatlarına uygulanabilen şartlara göre üretilmiştir.

NUMUNE ALMA
ASME PTC 19.11-2008 standardı, numune taşıma hatlarının tasarımıyla ilgili ayrıntıları açıklar. Bu numune taşıma hatlarının tasarımında aşağıdaki noktalara dikkat edilmelidir:

(1) HAT ÇAPI SEÇİMİ
(a)İzokinetik numune ekstraksiyon problarından numune alma sistemine numunenin taşıma süresi yani (Hız) minimum olmalıdır. SWAS odası, CEP deşarjı ve kondensattan düşük basınçlı su (kondensat) numunelerine yakın yerlere yerleştirilmelidir.

(b) Hatlardaki basınç düşüşleri önemli bir husustur. Numunenin en az dirençle karşılaşması çok önemlidir. Bu nedenle boru hattındaki eklemlerin ve kıvrımların minimum olması gerekir. Ayrıca, numunelerin çizgiler halinde birikmesini önlemek için numune hatları sürekli eğimli olmalıdır.

(2) HAT MALZEMESİ
Numune Taşıma Hatları için minimum Paslanmaz çelik SS316 Sınıf malzeme kullanılmalıdır. Bu, yanlış ölçüm ve analize yol açan hatların korozyonunu önlemek içindir.

NUMUNE HAZIRLAMA SİSTEMİ
Sistem, numune şartlandırma ekipmanı ve bir kap numune alma lavabosu içerir. Bu sistem aşamasında, numune önce Numune Soğutucularında soğutulur, Basınç Regülatöründe [5] basınçsız hale getirilir ve daha sonra Ters Basınç Regülatörü vasıtasıyla akış özellikleri sabit tutulurken çeşitli analizörlere beslenir.

NUMUNE SOĞUTUCULAR
Numune Hazırlama sisteminde, numune soğutucuları, sıcak buhar (veya su) sıcaklığının çevrimiçi analizörün sensörleri tarafından kabul edilebilir bir sıcaklığa düşürülmesinde önemli bir rol oynar. Soğutucuların önemli tasarım özelliklerinden bazıları şunlardır: Tercihen bir numune soğutucu tasarımı, kontra akışlı ısı alışverişini sağlayacak şekilde tasarlanan çift sarmal, kabuk tipinde bobin olmalıdır. Bu, numuneyi daha kompakt hale getirir, ancak ısı alışverişi açısından oldukça etkilidir. Paslanmaz çelik SS-316 numune bobinleri normal soğutma suyu koşulları için uygundur. Bununla birlikte, soğutma suyundaki klorür içeriği yüksekse (35 ppm'den fazla), soğutma suyunun kalitesine bağlı olarak Monel veya Inconnel gibi diğer uygun bobin malzemelerinin kullanılması gerekir.

ANALİZ CİHAZLARI SICAKLIK KORUMASI
Analizörlerin yüksek sıcaklığa karşı güvenliği Analizörler yüksek sıcaklık numunelerinden korunmalıdır. Bu, birincil numune soğutucularına soğutma suyunun arızalanması durumlarından kaçınmak içindir. Böyle bir durumda numuneyi analizöre durdurmak için çeşitli yöntemler vardır. En popüler ve basit yöntem, mekanik termal kapama vanalarının kullanılmasıdır. Bu vanalar soğutma suyu arızası durumunda numuneleri analizöre kapatır ve bloke eder.

ANALİZ SİSTEMİ
Bu sistem aşamasında numune pH, iletkenlik, silis, [12] fosfat, klorür, çözünmüş oksijen, hidrazin, sodyum vb. Üzerinde analiz edilir. [13]

İletkenlik ölçüm çeşitleri

Genellikle üç tip iletkenlik ölçümü yapılır:

Spesifik iletkenlik,

Katyon iletkenliği ve

Gazdan arındırılmış katyon iletkenliği.

Bu üç ölçüm türü arasında bir fark vardır.

Spesifik iletkenlik, numunenin genel iletkenlik değerini verir ve en genel ölçümdür

Katyon iletkenliği, Katyon Kolonu'ndan sonra iletkenlik ölçümüdür. Katyon Sütununda, H + reçineleri, çözeltideki tüm çözünmüş maddelerin pozitif iyonlarının yerini alır. Bu olduğunda, arzu edilenler (ve bazik veya alkali yapıda olan) arıtma kimyasalları H2O'ya, yani suya dönüştürülür. Safsızlıklar, farklı doğalardaki tuzlardan başka bir şey değildir. Bunlar ilgili asitlere dönüştürülür. Bu nedenle, muamele kimyasallarının iletkenlik değeri üzerindeki maskeleme etkileri ortadan kaldırılırken, tuzların karşılık gelen asitlere dönüştürülmesi, karşılık gelen iletkenlik değerlerinde orijinal değerinin yaklaşık 3 katına çıkma etkisine sahiptir. Böylece, gerçekte, katyon iletkenliği, safsızlıklardan dolayı iletkenlik kuvvetlendirici ve arıtma kimyasallarından kaynaklanan iletkenlik giderici görevi görür.

Gazdan arındırılmış iletkenlik, en iyi iletkenlik ölçümü seviyesidir. Burada çözünmüş gazların, özellikle de CO2'nin iletkenlik ölçümü üzerindeki maskeleme etkilerini ortadan kaldırır. Gazdan Arındırılmış iletkenlik sisteminde numuneyi ısıtmak için bir geri tepme odası vardır, böylece çözünmüş gazlar serbest kalır ve daha sonra sıcak sıvının tekrar soğutulduğu soğutma mekanizması vardır. Bu işlemden sonra ölçülen iletkenlik, çözünmüş gazları elimine ettikten sonra 'çözünmüş' safsızlıklar nedeniyle gerçekten 'iletkenlik' değeridir.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sektörel dergiler okunuyor mu?
Sektörel dergiler okunuyor mu?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@