banner145

banner138

banner143

banner144

banner141

Trend teknolojiler ile alanında, Endüstri 4.0 uygulamalarına yön veriyor

Otomatik tartımda trend teknolojilere sahip ve kaliteden ödün vermeyen ürün ve sistemleriyle alanındaki Endüstri 4.0 uyumlu uygulama ve çözümlere yön veren Esit Elektronik’in Gıda ve İçecek sektöründe en çok tercih edilen ürünlerini ve sunduğu avantajları, markanın Satış ve Pazarlama Müdürü Çağrı Hekimoğlu ile konuştuk.

Proses Çözümleri 28.02.2022, 12:05 28.02.2022, 11:09 Serkan KIRAÇ
93
Trend teknolojiler ile alanında, Endüstri 4.0 uygulamalarına yön veriyor

Yalnızca indikatörün değil üretimini gerçekleştirdikleri tüm Esit ürünlerinin tip onay sertifikaları ile birlikte sunulduğunu hatırlatan Çağrı Hekimoğlu, dünya endüstri pazarında artık her fiyat ve kalite aralığında cihaz bulmanın mümkün hale geldiğini fakat karlılığın gitgide düştüğü imalatta, üretime yüzde 100 hakim olabilmek için kaliteden vazgeçmemek gerektiğini vurguluyor.

Üretim sanayisinde gelişen ihtiyaçlara cevap verebilmek için ürünleri otomasyon sistemlerine entegre olan Esit Elektronik’in Gıda ve İçecek sektöründe fark yaratan ürünleri üzerine Esit Elektronik Satış ve Pazarlama Müdürü Çağrı Hekimoğlu ile keyifli bir söyleşi gerçekleştirme imkanı bulduk.

Gıda ve İçecek sektöründe üretim gerçekleştiren markaların günümüz talepleri ve gündemleri nelerdir?
Globalleşen dünya endüstri pazarında artık her fiyat ve kalite aralığında cihaz bulmak mümkün, ne var ki cihaz tercih ederken asla ve asla kaliteden vazgeçmemek gerektiğini her seferinde tekrarlıyoruz. İmalatta karlılığın gitgide düştüğü rekabetçi bir dünyada üretimine %100 hakim olmak ve arıza, kötü hassasiyet, kullanıcı hatası, vb ile üretim kaybına müsaade etmemek gerekiyor ki imalatçı kurumlar sağlıklı bir karlılığa sahip olsun…

Biz Esit olarak tartı aleti üretici olduğumuzdan örneği de otomatik tartı aletleri üzerinden vermek istiyorum. Bir tartı aleti alırken özellikle hassas tartı yapan ve hassasiyetini uzun yıllar koruyacak, bilinen bir marka almanın doğru seçim olacağını düşünüyoruz. Bunu ayırt etmenin yollarından birisi alınacak cihazın Avrupa tip onay belgesinin olmasıdır. Genelde cihazda kullanılan yük hücresi, indikatör gibi parçalar zaten CE belgesi veya tip onay belgelidir, ancak, örneğin otomatik torbalama kantarı satın alınacaksa, torbalama kantarı cihazı için tip onay sertifikasyonunun sorgulanması gereklidir. Ülkemizde maalesef sadece indikatörün sertifikasının ibraz edilerek cihaz satışı yaygın bir uygulamadır. Biz Esit olarak ürettiğimiz tüm cihazların tip onay sertifikalarını müşterilerimize sunuyoruz.

İlaç sektöründeki hangi alanlarda çözüm ve ürünlerinizle yer alıyorsunuz? Bu proseslere özel ürün gruplarınızı kısaca tanıyabilir miyiz?
Geçtiğimiz yıllara kadar önceliğimiz otomasyona yönelik hassasiyeti yüksek, bakım maliyetleri düşük, kaliteli cihazlar üretmekti. Ne var ki değişen ihtiyaçlar özellikle son 5 senede cihazlarımızın otomasyon sistemleriyle kolay entegre olması, uzaktan erişilebilmesi ve sistemin arıza diagnostiğinin de yapılabilmesi gibi özellikleri de içermesi konularına itmiştir. Biz Esit olarak birçok diğer sektöre olduğu gibi otomatik tartım sistemlerine yönelik de sıra dışı ürünler üretmekten son derece memnunuz. Dünya’da Endüstri 4.0 kavramının artık herkesin dilinde olduğu malumunuzdur. Sensör ve cihaz üreticisi olarak biz, bu yeni trendden etkilenmekte ve aynı zamanda ülkemizde Endüstri 4.0’a kendi çapımızda yön vermekteyiz.

Ürünlerin içeriklerini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

Esit ECI Serisi Tartım İndikatörleri

ECI SERİSİ Tartım İndikatörleri, teknolojisi, donanımı ve yazılım yapısı ile standartların çok üzerinde bir fonksiyonellik, performans ve kullanım kolaylığı sunarak tartım işlemlerinde en profesyonel çözümleri gerçekleştirmenizi sağlar. Pano için tasarlanmış olan Esit ECI; IP65 koruma sınıflı ön panelindeki dokunmatik tuş takımı ve yeni parlak grafik ekranı ile farklı uyarı ve şematik görsellerle tartım süreçlerini net bir şekilde gösterir.ESİT ECI çok fonksiyonlu tartım indikatörleri, basit dolum işlemlerinden, karmaşık reçeteleme ve dozajlama sistemlerine kadar birçok işlemi kullanıcı dostu ara yüzü, etkileyici donanım ve yazılım özellikleri ile gerçekleştirmektedir. Esit ECI, rekor seviyedeki örnekleme hızı ve üstün filtreleme kabiliyetiyle tartım hassasiyetini zor koşullarda bile sağlarken, uzaktan erişilebilme ve kontrol edilebilme özellikleriyle otomasyonun yeni standartlarını karşılamaktadır.

Esit Ethernet Cloud Bağlantı
Esit Ethernet Cloud cihazı, Esit Bulut Sunucusu (Cloud Server) üzerinden, tartı sistemlerinizdeki değerlere uzaktan erişmenizi, gerçek zamanlı izlemenizi ve zamana bağlı rapor alabilmenizi sağlayan devrim niteliğinde bir yeniliktir.

Sadece her bir tartı indikatörünüz için bir Esit Ethernet Cloud cihazı satın alarak, tüm indikatörlerinize Esit Bulut Sunucusu (www.esit.com.tr) üzerinden ücretsiz erişebilir ve süresiz olarak depolanan bilgileri muhtelif rapor formatlarında çıkararak değerlendirebilirsiniz. Üst seviye güvenlik özellikleriyle bilgi güvenliğiniz korunurken, dakikadan yıla kadar farklı zaman dilimleri için raporlar alabilir ve işletmelerinizdeki tartım işlemlerini uzaktan izleyebilirsiniz.

EsitCloud yazılımı, kullanıcılar tarafından Esit indikatörlerinin mobil ya da masaüstü PC farkı gözetmeksizin gerçek zamanlı olarak izlenebilmesini ve rapor alınabilmesini sağlar.

Esit Ethernet Cloud cihazı ve www.Esit.com.tr üzerinden erişilen Esit Bulut Sunucusu, tak çalıştır özellikleriyle tesisinizdeki tartım işlemlerine güvenlik, şeffaflık ve verimlilik kazandırmak için Esit tarafından geliştirilmiştir.

Esit Bantlı Kontrol Kantarları (Checkweigher)

Esit bantlı kontrol kantarları 3 farklı seride, ihtiyaca göre birçok ağırlık ve hız aralığında modellerden oluşmaktadır. Farklı ihtiyaçlar için 600 adet/dk’ya kadar hıza ulaşan veya 60 kg’a kadar ürün kontrolü yapan Esit bantlı kontrol kantarları, teknolojisi, hassasiyeti, kullanım kolaylığı ve dayanıklı yapısıyla markanıza ve ürünlerinize değer katmak için yürürlükteki sıkı yönetmelikler dikkate alınarak özenle tasarlanmıştır. Sektörünün en yüksek standartlarını sunan ürünlerimiz, üretiminizi %100 kontrol altına almak için yüksek hassasiyet ve akıllı filtre teknolojileri kullanmakta, kullanıcıya kolaylık sağlayan ekranları ve yazılımlarıyla esnek raporlama sağlamaktadır.

Bu tesisler için sunulan Esit Elektronik ürünlerinin teknik detaylarını öğrenebilir miyiz?

Yeni dönemin gereklilikleri arasında daha yüksek işlemci gücü en temel ihtiyaç olarak ortaya çıkıyor, bununla beraber sensör teknolojisindeki gelişmeler gerçekten olağanüstü seviyelere gelmiş durumda. Artık sensörler daha küçük, daha akıllı, bağlantı kabiliyetleri daha gelişmiş ve çok daha ucuz. Dolayısıyla teknolojiyi yakından takip eden makine üreticisi firmalar için daha akıllı makineler üretmek artık daha kolay.

Biz de Esit olarak otomatik tartı cihazlarımızı yeni ihtiyaçlara yönelik daha fazla teknik özellikle, bağlantı kabiliyetiyle ve geliştirilebilir platformla sunuyoruz. Bu yenilenen tasarımlarımız ürünlerimize Dünya’nın her yerinde kabul gören ve farklı ihtiyaç ve alışkanlıkları karşılayan bir yapı kazandırmış oluyor.

Proje için doğru ekipman seçiminin önemi nedir, size gelen talep sonrasında hangi konularda ve noktalarda keşif gerçekleştiriyorsunuz?
Cihaz tercihinde şüphesiz en önemli hususlardan birisi de servis ve yedek parça bulunurluğudur. Ne kadar arıza yapmayacak dense de, her cihaz bir gün parçaya ve servise ihtiyaç duyacaktır ve bir parça için haftalarca beklemek söz konusu olduğunda firmalar açısından çok büyük kayıplar oluşabilir. Servis teşkilatı gelişmiş, yedek parçası kolay bulunan cihazların tercih edilmesi, öngörülemeyen durumlarda güvende olmak için çok önemlidir. Bazı markaların aslında ikame edilebilecek parçalar kullanabilecek olmasına rağmen, bazı tasarım ve protokol farklarıyla yedek parça tedariğini sadece kendilerine bağladıkları ve başka hiçbir ikame ürünün kullanılamayacağı cihazlar ürettikleri malumumuzdur. Esit olarak kendimizi daima başta Türk Sanayisini destekçisi olarak görüyoruz ve bu doğrultuda Türkiye’deki en yaygın, etkin ve deneyimli servis ekibine sahibiz. İstanbul’daki merkezimiz dışında Ankara, İzmir ve Adana Bölge Müdürlüklerimiz vasıtasıyla 24 saat içinde Türkiye’nin her yerine, 48 saat içinde de yurtdışındaki müşterilerimize ulaşabiliyoruz. Yerli imalatçı olarak da en kaliteli yedek parça ve komponentleri, en uygun fiyata müşterilerimize sağlayabiliyoruz.

Önümüzdeki dönemde bu sektörde yeni bir alan ya da proses için hizmet planınız bulunuyor mu? Yeni yıl için, ürün, çözüm, yapılanma ya da yatırım planlarınız var mıdır ajandanızda?

2022 yılında ise 2021 yılına göre daha zorlu piyasa koşullarının söz konusu olacağını düşünüyorum. Covid, ilk baştaki panik ve kaosun etkisiyle belli sektörlerde ciddi bir talep olmasına yol açtı. Bu da üretim sanayi üzerinde siparişlerin artarak işlerin iyiye gitmesi yönünde olumlu bir etki yarattı. Ülkemizde her ne kadar bunun olumsuz yansımalarını yaşayan esnaf, sanatkârve hizmet kesimi olduysa da üretim kesiminde de iş yoğunluğu, işlerin artması ve dolayısı ile siparişleri yetiştirememe gibi durumlar oldu. Önümüzdeki yıl bunların belirli bir dengeye ulaşacağını düşünüyorum. Hatta şu anda 2021 Eylül ayıyla beraber şimdiden piyasalarda bir durulmanın olduğunu hissedebiliyoruz. Bunun yavaş yavaş daha rekabetçi bir piyasaya doğru gideceğini ve durulmanın daha da belirginleşeceğini, aslında piyasanın normalleşeceğini düşünüyorum.

Tedarik zincirindeki olay daha farklı. Elinde stoğu olan 2022 yılında daha çok ürün satacak, stoğu olmayan; ‘Üreteyim de satayım’ diye düşünen muhtemelen hammadde gecikmelerinden dolayı siparişlerini yetiştiremeyeceği için sıkıntılar yaşayacak. Bu yüzden 2022 yılı biraz daha ürünü olanın kazanacağı bir yıl haline gelecek.  

Robot yatırımımız devam ediyor, bu yılsonunda onu da devreye alarak 2022 yılında biraz daha özellikle kantar üretiminde insan etkeninden uzaklaşarak otomasyonlu üretime robotlarla geçmeyi düşünüyoruz. Yük hücresi ve indikatör tarafında robot kullanımını sağlayacak ve destekleyecek bir üretim tarzımız yok maalesef. Burada halen el işçiliğine ihtiyaç duyulan bir üretim söz konusu ama burada süreçleri yürütme konusunda oldukça başarılı olduğumuzu düşünüyorum. Yüksek bir kalite sağladık ve bu kalite anlayışını sürdürüyoruz.

Son olarak eklemek istedikleriniz var mı?
Otomasyon sektörü gitgide daha da büyüyor ve özellikle akıllı cihazlar artıyor. Bununla beraber cihaz tercihinde cihazın asıl işindeki hassasiyet ve tekrarlanabilirlik performansı en önemli kriter olmaktan da asla çıkmıyor.

Türk Sanayisinin kaliteli ürünleri tercih etmekten vazgeçmemesini, bugün yapılacak doğru yatırımın onlarca yıl sonrasını bile çok etkileyeceğini tekrar hatırlatır, saygı ve sevgilerimi sunarım.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner140
Günün Anketi Tümü
Sektörel dergiler okunuyor mu?
Sektörel dergiler okunuyor mu?
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 38 81
2. Fenerbahçe 38 73
3. Konyaspor 38 68
4. Başakşehir 38 65
5. Alanyaspor 38 64
6. Beşiktaş 38 59
7. Antalyaspor 38 59
8. Karagümrük 38 57
9. Adana Demirspor 38 55
10. Sivasspor 38 54
11. Kasımpaşa 38 53
12. Hatayspor 38 53
13. Galatasaray 38 52
14. Kayserispor 38 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 38 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 38 34
19. Göztepe 38 28
20. Ö.K Yeni Malatya 38 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 36 70
2. Ümraniye 36 70
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 36 48
13. Gençlerbirliği 36 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 36 45
16. Kocaelispor 36 44
17. Bursaspor 36 44
18. Menemen Belediyespor 36 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 38 93
2. Liverpool 38 92
3. Chelsea 38 74
4. Tottenham 38 71
5. Arsenal 38 69
6. M. United 38 58
7. West Ham United 38 56
8. Leicester City 38 52
9. Brighton 38 51
10. Wolverhampton Wanderers 38 51
11. Newcastle 38 49
12. Crystal Palace 38 48
13. Brentford 38 46
14. Aston Villa 38 45
15. Southampton 38 40
16. Everton 38 39
17. Leeds United 38 38
18. Burnley 38 35
19. Watford 38 23
20. Norwich City 38 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 38 73
3. Atletico Madrid 38 71
4. Sevilla 38 70
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 38 62
7. Villarreal 38 59
8. Athletic Bilbao 38 55
9. Valencia 38 48
10. Osasuna 38 47
11. Celta Vigo 38 46
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Elche 38 42
14. Espanyol 38 42
15. Getafe 38 39
16. Mallorca 38 39
17. Cadiz 38 39
18. Granada 38 38
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 38 31

Gelişmelerden Haberdar Olun

@