banner75

banner74

Valmet IQ, kalite yönetimini bir üst seviyeye taşıyor

Valmet, kâğıt hamuru, temizlik kâğıdı, kâğıt, karton ve konvertör endüstrilerine yönelik yenilenmiş bir Valmet IQ Kalite Yönetim Sistemi (Valmet IQ Quality Management System)ni piyasaya sundu.

Proses Çözümleri 13.07.2020, 10:21 Serkan KIRAÇ
89
Valmet IQ, kalite yönetimini bir üst seviyeye taşıyor

KALİTE YÖNETİM SİSTEMİ, OTONOM KAĞIT FABRİKALARA DOĞRU BİR ADIM DAHA İLERLİYOR
Yenilenen Valmet IQ Kalite Yönetim Sistemi, Valmet’in kâğıt hamuru ve kâğıt kalitesi yönetimi alanında gerçekleştirdiği en son yenilikleri ve uzmanlığını kullanıyor. Sistem, tüm üretim sürecinin kalite yönetimini bütünleştirerek otonom bir kâğıt fabrikasının oluşturulması yönünde atılmış bir adım olarak nitelendiriliyor. Valmet IQ'nun yeni özellikleri, otomasyon seviyesini artırarak üretimdeki insan rolünü azaltıyor.

Valmet Kalite Yönetim Sistemleri Direktörü Marko Toskala yeni sistem hakkında “Valmet IQ, geleneksel kalite kontrollerinden retansiyon sürecine kadar uzanan sunduğu işlem kapsamıyla yaş kısım analizörleri kullanarak çevrimiçi optimizasyonunu geliştirmektedir. Yeni nem yönetimi çözümü, elek–formasyon, pres ve kurutma bölümünden bobine kadar olan kurutma işlemini optimize eder. Bu yeni sistem süreci stabilize edecek ve performansı daha da artıracaktır.” diyor.

Valmet IQ, hem proses performansını hem de son ürün kalitesini izlemek ve optimize etmek için gereken tüm cihaz ve uygulamalardan oluşuyor ve tarayıcılar, ölçüm cihazları, profilerler, kağıt izleme ve kalite kontrol uygulamalarını içeriyor.

YENİ KALİTELİ TARAYICI AİLESİ, DAHA ZORLU ÜRETİM ORTAMLARI İÇİN YENİDEN TASARLANDI

Tüm Valmet IQ tarayıcılar artık paslanmaz çelik dış yüzey, gelişmiş tanılama sistemleri ve yeni bir esnek sensör platformundan oluşuyor. Yeni IQ Kuruluk (IQ Dryness) ve IQ Çoklu Nokta (IQ Multipoint)ölçüm sistemleri, hamur kasasından bobinlere kadar kuru kısımda yaşanan gelişimi gözler önüne sermeye yardımcı oluyor. IQ ailesi, piyasadaki en gelişmiş kağıt izleme sistemi ile tamamlanarak kağıttaki çok küçük boyuttaki kusurların bile hızlı görülmesini sağlıyor. Yenilenen Valmet IQ önceki nesillerle de uyumlu. Tüm Valmet IQ ürünleri Finlandiya'da geliştirilip üretiliyor.

Yeni Valmet IQ, Valmet DNA otomasyon sisteminin yeni web tabanlı kullanıcı arayüzü olan ve yakın zamanda piyasaya sürülen Valmet DNA Kullanıcı Arayüzü ile de uyumludur. Yeni yapılandırılmış kullanıcı arayüzü, operatörlere durumla ilgili kritik bilgilere odaklanmaları ve anında doğru kararlar vermeleri için rehberlik ederek kaliteyi daha hızlı optimize etmeye yardımcı oluyor.

OTOMATİK OPTİMİZASYON HAM MADDE, KİMYASAL VE ENERJİ TASARRUFU SAĞLIYOR
Valmet IQ, Valmet Endüstriyel Internet (VII) çözümlerine sorunsuz bir şekilde bağlanır. Bulut tabanlı çözüm sayesinde, kaliteyle ilgili veriler kâğıt makinasından dönüştürücüye aktarılarak tüm değer zincirinin optimizasyonunu otomatik hale getirir. Benzer şekilde, kâğıt üreticileri de doğrudan bitirme işleminden geri bildirim alarak üretim performansını ve maliyetlerini optimize edebilir.

Toskala,“Müşterilerimiz duruma tepki vermek yerine veri odaklı kalite yönetimine geçtiler ve önemli ölçüde üretim kalitesini artırıp daha az kağıt kopması yaşadılar. Tüm sistemin otomatik optimizasyonu sayesinde bir yandan ham madde, kimyasal ve enerji tasarrufu sağlarken aynı zamanda da üretim performansını artırdı.”diyerek, sistemin üretim sürecinde sağladığı iyileşmeye dikkat çekiyor.

Valmet, 1960'lı yıllardan beri müşterileri için dijital çözümler geliştirmek konusunda ilk sıralarda yer almaktadır. 1979'da Valmet, proses otomasyonu için dağıtılmış kontrol sistemi (DCS) uygulamalarını başlatan dünyadaki ikinci şirket olmuş ve şirketin ilk geliştirdiği Kalite Kontrol Sistemi (QCS) 1980'lerde sektöre sunulmuştur. Bugün ise, ileri Valmet IQ Kalite Yönetim Sistemleri dünya çapında 2 binden fazla kağıt hamuru, kağıt, karton ve kağıt üretim tesisi için en iyi kaliteyi sunmaktadır.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sektörel dergiler okunuyor mu?
Sektörel dergiler okunuyor mu?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@