banner128

banner129

Yüksek teknolojili ölçüm ekipmanları ile yüksek verimde dolum sistemleri

RCDES Mühendislik, çözümlerinde uzun ömürlü, yüksek hassasiyet ve tekrarlanabilirliğe sahip, kaliteli ölçüm için KROHNE’nin endüstriyel ölçüm enstrümanlarını tercih ediyor.

Proses Çözümleri 04.05.2020, 13:19 04.05.2020, 13:46 Serkan KIRAÇ
220
Yüksek teknolojili ölçüm ekipmanları ile yüksek verimde dolum sistemleri

2014 yılından beri uzman kadrosuyla birçok farklı tipte dolum, etiketleme, kolileme makinaları üretimleri gerçekleştiren ve özel otomasyon çözümleri sunan RCDES Mühendislik, çözümlerinde uzun ömürlü, yüksek hassasiyet ve tekrarlanabilirliğe sahip, kaliteli ölçüm için KROHNE’nin endüstriyel ölçüm enstrümanlarını tercih ediyor.

Gıda ve içecek sektörü gibi birçok sektörde hijyenik ekipman ve hassas ölçümün önemi gün geçtikçe artıyor. RCDES Mühendislikproseslere özel dolum, paketleme ve otomasyon çözümlerinde KROHNE’nin uzun ömürlü hassas ölçüm teknolojilerini müşteri geri dönüşleri ve talepleri doğrultusunda tercih ediyor. Daha sorunsuz ve kaliteli sistemler dizayn edebilmek için makinalarında kullanılan tüm komponentlerinne denli önemli olduğunu iyi bilen markanın fark yaratan sistem çözümlerini ve KROHNE ile gerçekleştirdikleri projelerde elde ettikleri avantajları markanın kurucusu Ruddet Çınar ve KROHNE firması Bölge Satış Yöneticisi Erdinç Koca ile gerçekleştirdiğimiz söyleşide bir çok ayrıntıyı  konuşma fırsatı bulduk.

Ruddet Bey sizi ve markanızı tanıyabilir miyiz?
16.10.1979 Eskişehir Sivrihisar doğumluyum.Öğrenimimi İTÜ de makine mühendisliği bölümünde tamamladım.Özel sektörde mesleğimle ilgili 12 yıllık tecrübe edindim. RCDES Mühendislik 12 yıllık bilgi birikimiyle 2014 yılında kurulmuş olup kapalı 400m2,toplam 1000m2 alanda konusunda yetişmiş uzman personel kadrosu ile faaliyet göstermektedir.

Üretimini gerçekleştirdiğiniz makineleri nelerdir?
*Tam otomatik non aseptik bag in box dolum makinası
*Tam otomatik aseptik bag in box dolum makinası
*Yarı otomatik bag in box dolum makinası
*Bag in box varil dolum makinası
*Rotary sıvı dolum makinaları
*Lineeer dolum makinaları
*Servo motorlu dolum makinaları
*Kulp dizme ve çakma makinaları
*Kapak dizme ve kapak sıkma makinaları
*Sticker etiketleme makinaları
*Kolileme ve paletleme sistemleri
*Rulolu konveyör ve konveyör sistemleri
*Özel otomasyon sistemleri gibi konularda çözüm sunmaktadır.

Gıda ve İçecek sektöründe, hangi alanlarda çözümler sunuyorsunuz? Bu konuda geliştirdiğiniz fark yaratan projeler neler oldu?
Gıda ve içecek sektöründe dolum ve etiketleme makinalarımızla hizmet vermekteyiz.Bu konuda geliştirdiğimiz ve Türkiye ‘de sadece üretimini firmamızın yaptığı “bag in box” dolum makinaları önemli yer tutmaktadır.Bu makinalar sayesinde işletmeler ambalaj,nakliye ve raf ömrünün uzaması gibi konularda maliyet ve kalite gibi avantajlara sahip oldular.

Türkiye’de bir ilk olan Aseptik Dolum Makineleri hangi alanlarda kullanılıyor? İnovasyon çalışmalarını yürüten Ar-Ge ekibinizin önümüzdeki dönem için yeni projeleri var mıdır?
Türkiye ‘de bir,ilk olan aseptik dolum makinaları;
Süt,krema,meyvesuyu,ketçap,salça ve sıvı yumurta gibi gıdalarınaseptik şartlara uygun olarak doldurulmasına olanak sağlar.
Ülkemizde gıda sektöründe faaliyet gösteren firmalarımızın aseptik bag in box dolum makinası konusunda yurt dışına olan bağımlılığını azaltmış olduk.


Günümüzde en çok talep edilen dolum teknolojileri ve sağladığı avantajlar nelerdir?
Günümüzde sıvı dolum makinalarımızda kütle ölçer debimetreleri tercih ediyoruz.Bu dolum sisteminin güvenilir,kaliteli,az arıza yapması,bakımının,temizlenmesinin ve montajının kolay olması gibi etkenlerden dolayı bu sistemi tercih etmek önceliğimiz.

Yatırım fikirleri nasıl oluşuyor, gerçekleştirdiğiniz yatırımlarda kullanacağınız kontrol sistemi ve enstrüman markalarını seçerken, seçim kriterleriniz neler oluyor?
Makinalarımızda kullanacağımız kontrol sistemlerini ve enstrümanları seçerken;
*Kalite
*Hassasiyet
*Tekrarlanabilirlik
*Müşterilerimizden aldığımız geri dönüşleri dikkate alıyoruz

KROHNE ile yollarınız nasıl kesişti?  KROHNE üretimini gerçekleştirdiğiniz makinelerde ve proje geliştirdiğiniz müşterileriniz için sizlere ne tür avantajlar sağlıyor?
Bag in box dolum makinalarımızın projesi başladığında kaliteli ve güvenilir bir debimetreye ihtiyacımız oldu,bu bağlamdaki araştırmalarımızda ve bu sektörde faaliyet gösteren meslektaşlarımızın önerisi ile KROHNE firmasıyla yollarımız kesişti.

Dolumda hassas ölçümün önemi nedir? KROHNE’nin yüksek hassasiyete sahip enstrümanları bu konuda size nasıl bir güven sağlıyor?
KROHNE ‘nin hassasiyeti ve makinalarımızla olan uyumundan oldukça memnunuz,hassasiyet konusunda kullanıcılarımızdan olumsuz hiçbir geri dönüş almadık.Buda kullanıcılarımızın başka bir makine ihtiyacı olduğunda bizi tekrar tercih etmelerinde önemli bir rol oynuyor.

KROHNE ile birlikte yürüttüğünüz Gıda ve İçecek projelerinin (son dönem gerçekleştirilen veya örnek nitelikte) detaylarını öğrenebilir miyiz?

Gıda sektöründe “bag in box” dolum makinalarımızdaKROHNE firmasının bize sağladığı çözümleri kullanıyoruz.
Bu çözümlerden bazıları;
*Assan Gıda
*Burcu Konserve
*Tat Gıda
*Döhler
*Emek Yağları
*Erkon Konsantre
Kimya sektöründe çeşitli kimya fabrikalarında dozajlama ve varil dolum sistemlerinde yine KROHNEfirmasının kütle ölçer debimetrelerini kullanıyoruz.
Bu çözümlerden bazıları;
*Eskim Kimya
*Turkuaz Polyester
*İlkalemPolyester
*Eyüp Sabri Tuncer Kolonyaları

Proje süreçlerinde ne tür paylaşımlarda bulunuluyor her iki marka arasında? Teknik şartnamenin hazırlanması veya projenin tasarımıyla prosesin özelliklerine veya ölçüm yapılacak akışkanın özelliğine göre doğru enstrümanların seçimi aşamasında nasıl fikir alışverişinde bulunuluyor?
Projelerimiz araştırma aşamasındayken müşterilerimizden dolduracağımız ürünün özelliklerini (vizkozite,kuru madde miktarı v.b) talep edip bu bilgileri KROHNE firmasının ilgili birim ve personelleriyle paylaşıyoruz.

RC Mühendislik ve KROHNE markaları önümüzdeki dönemde birlikte ne tür projelere imza atmayı planlıyor?
Önümüzdeki kısa vadede kimya sektöründe ön sözleşmesini yapmış olduğumuz projelerimizde KROHNE firmasıyla çalışmalarımıza devam edeceğiz.

Erdinç Bey, KROHNE olarak sizler RCDES firması ile güçlü bir işbirliği çerçevesinde çalışmaktasınız. Bu işbirliği çerçevesinde KROHNE’nin sunduğu satış öncesi ve satış sonrası hizmetleri nelerdir? Bu süreç nasıl ilerlemektedir?
Öncelikle KROHNE’nin çalışma ilkeleri gereği KROHNE Türkiye ekibi enstrümantasyon çalışmalarının tüm aşamalarında, son kullanıcının yanında olmayı hedeflemektedir. Satış ekipleri, ilgili tüm alanlarda ayrıntılı enstrümantasyon eğitimiyle donatılmışlardır. Bu noktada, endüstriyel son kullanıcıların proses yönetim planları çerçevesinde doğru proses bilgisinin çıkarılması, doğru enstrüman modellerinin gerçekleştirilmesi ve gereksinim duyulan sürede teslimin gerçekleştirilmesi KROHNE’nin son derece titizlikle yönetmeyi hedeflediği süreçlerdir. Ancak görevimiz elbette burada bitmiyor. KROHNE’nin sağladığı saha enstrümantasyonunun uygulama noktasındaki kurulumu ve işletme sürecinin sağlıklı sürdürülmesi en çok önem verilen noktalar arasındadır. Bu noktada son derece yetkin ve iyi eğitimli bir servis ekibine de sahibiz. Amacımız enstrümantasyonun projelendirilme aşamasından işletme sürecinin sonuna kadar müşteri odaklı bir çalışma yürütmektir. KROHNE’nin Türkiye’de son derece büyük bir hızla büyüme gerçekleştiriyor olması sanırım doğru bir strateji izlediğimizin en güzel kanıtıdır.

Peki, KROHNE olarak dolum sistemleri ile ilgili verdiğiniz hizmetlere ilişkin neler söylemek istersiniz?
KROHNE, tümüyle ölçüm enstrümanları üzerine çalışan bir firma. Bu noktada BATCHFLUX elektromanyetik debimetreler ya da bunun gibi tamamen dolum makineleri için üretilmiş spesifik ürünler geliştirmiş bulunuyoruz. Bu cihazlarda normal debimetrelerden farklı olarak çok yüksek tekrarlanabilirlik hedefleniyor. Bütün iç tasarım buna göre düzenlenmiş. Normal bir debimetrede birçok eleman vardır ama dolum makinelerinde oldukça kompakt, tek parça, dışarıya dönük herhangi bir bileşeni olmayan ve her seferinde aynı miktarı ölçecek şekilde yüksek tekrarlanabilirliktedebimetreler gerekiyor.  Her üreticinin ürettiği her türlü ölçüm ekipmanının bu gibi sistemlerde kullanımı mümkün değildir.  Bu noktada KROHNE’nin geliştirdiği çözümler gıda dolum sistemlerinde önemli avantajlar sağlamaktadır. Ruddet Bey’ler ile de ilk olarak dolum makinaları için özel olarak tasarlanmış olan KROHNEOPTIBATCH kütlesel ve BATCHFLUX elektromanyetikdebimetreler ile başladık.

Bu bakımdan KROHNE’nin yakaladığı başarı nedir? Ayrıca RCDES Mühendislik’in bu noktadaki rolü nedir?
KROHNE, çok uzun yıllardır bu işin üzerine uzmanlaşmış bir firmadır. Türkiye’de ise bu konudaki önemli referans ve partnerlerimizden biri de RCDES Mühendislik firmasıdır. Kendileriyle çalışıyor olmaktan dolayı büyük mutluluk duyuyoruz. Dilerim gelecekte çok önemli projelerde yine işbirliği içerisinde yer alacağız. Diğer yandan, RCDES Mühendislik firmasını, sektör içinde bir tedarikçi olarak da izlemekteyiz. Müşterilerine anahtar teslim teknolojik çözümler sunabiliyorlar.Özellikle satış sonrası müşterinin taleplerini yanıtlama noktasında çok özverili ve hızlı olduklarını gözlemledim. Kendilerine başarılar diliyorum.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
29°
açık
Günün Anketi Tümü
Sektörel dergiler okunuyor mu?
Sektörel dergiler okunuyor mu?
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 0 0
2. Alanyaspor 0 0
3. Altay 0 0
4. Antalyaspor 0 0
5. Beşiktaş 0 0
6. Karagümrük 0 0
7. Fenerbahçe 0 0
8. Galatasaray 0 0
9. Gaziantep FK 0 0
10. Giresunspor 0 0
11. Göztepe 0 0
12. Hatayspor 0 0
13. Başakşehir 0 0
14. Kasımpaşa 0 0
15. Kayserispor 0 0
16. Konyaspor 0 0
17. Rizespor 0 0
18. Sivasspor 0 0
19. Trabzonspor 0 0
20. Malatyaspor 0 0
Takımlar O P
1. Adanaspor 0 0
2. Altınordu 0 0
3. Ankara Keçiörengücü 0 0
4. Ankaragücü 0 0
5. Erzurumspor 0 0
6. Balıkesirspor 0 0
7. Bandırmaspor 0 0
8. Boluspor 0 0
9. Bursaspor 0 0
10. Denizlispor 0 0
11. Eyüpspor 0 0
12. Gençlerbirliği 0 0
13. Kocaelispor 0 0
14. Manisa FK 0 0
15. Menemenspor 0 0
16. Samsunspor 0 0
17. Tuzlaspor 0 0
18. Ümraniye 0 0
19. İstanbulspor 0 0
Takımlar O P
1. Arsenal 0 0
2. Aston Villa 0 0
3. Brentford 0 0
4. Brighton 0 0
5. Burnley 0 0
6. Chelsea 0 0
7. Crystal Palace 0 0
8. Everton 0 0
9. Leeds United 0 0
10. Leicester City 0 0
11. Liverpool 0 0
12. Man City 0 0
13. M. United 0 0
14. Newcastle 0 0
15. Norwich City 0 0
16. Southampton 0 0
17. Tottenham 0 0
18. Watford 0 0
19. West Ham 0 0
20. Wolverhampton 0 0
Takımlar O P
1. Deportivo Alaves 0 0
2. Athletic Bilbao 0 0
3. Atletico Madrid 0 0
4. Barcelona 0 0
5. Cádiz 0 0
6. Celta de Vigo 0 0
7. Elche 0 0
8. Espanyol 0 0
9. Getafe 0 0
10. Granada 0 0
11. Levante 0 0
12. Mallorca 0 0
13. Osasuna 0 0
14. Rayo Vallecano 0 0
15. Real Betis 0 0
16. Real Madrid 0 0
17. Real Sociedad 0 0
18. Sevilla 0 0
19. Valencia 0 0
20. Villarreal 0 0

Gelişmelerden Haberdar Olun

@