Dijitalleşen geleceğin tesisleri için güçlü bir partnerlik oluşturulacak

Kurulduğu günden günümüze Türkiye’de ve yurtdışında birçok başarılı elektrik ve otomasyon projesine imza atan Halıcı Elektronik’in mühendislik tecrübesi ile Honeywell’in alanında lider, kontrol otomasyonu ve IIoT teknolojileri bu çözüm partnerliği ile bir araya getirilecek.

Röportajlar 07.04.2020, 11:53 SERKAN KIRAÇ
119
Dijitalleşen geleceğin tesisleri için güçlü bir partnerlik oluşturulacak

DCS temelli anahtar teslim çözümler için Honeywell ve Halıcı Elektronik markaları çözüm partnerliği adına büyük bir adım attı. Her iki markanın da oluşturulacak partnerlikle neler hedeflediğini Halıcı Elektronik Genel Müdürü Hüseyin Halıcı ve Honeywell PMC Orta Avrupa Genel Müdürü Kadir Yılmazoğlu ile gerçekleştirme fırsatı bulduğumuz söyleşide konuştuk.

Kadir Bey, Halıcı Elektronik ile çözüm partnerliği fikri nasıl oluştu? Partnerliğin odaklandığı sektörler, prosesler, uygulamalar ve sahalar neler olacak, detaylarını öğrenebilir miyiz?
Öncelikle Hüseyin Bey ve Halıcı ailesine firmamıza gösterdikleri heyecan ve büyüme odaklı yaklaşımlarından dolayı, Modüler Sistemler Bölge Ürün Grubu Müdürü’müz Erkan Acarser’e de emeklerinden dolayı çok teşekkür ederim. Uzun vadeli bir ortaklığa adım attığımızı düşünüyorum, zamanın bizi haklı çıkaracağına eminim.

Fikir nasıl oluştu derseniz, aslında Hüseyin Bey’le tanışmamızın ilk gününden itibaren örtüşen vizyonlarımız, müşteri odaklı yaklaşımlarımızdan dolayı; “Neden birlikte çalışmayalım?” sorusunu gündeme getirdi ve hep beraber kolları sıvayıp bugüne geldik.

Su, atıksu, enerji, çimento gibi bizim çok yer almadığımız, bununla beraber Halıcı Grubun yeterince tecrübesi olduğu bu sektörleri tabi ki hedefliyoruz.

Hüseyin Bey, Halıcı Elektronik’in odaklandığı sektörler için hangi enstrüman gruplarında çözümler sunuyorsunuz?
HALICI Grup 1994 yılında kurulmuş olup, genel anlamda, dünyanın en iyi markaları ile iş birliği yaparak, endüstriye otomasyon alanında ürün, servis ve hizmet veren bir firmayız. İlk günden beri deneyimli mühendislik kadrosuyla Türkiye’de ve yurtdışında çok sayıda elektrik ve otomasyon projesini başarıyla tamamlayarak, partneri olduğu global firmalarla Türkiye’de lider ürün tedarikçisi konumuna ulaşmıştır.

HALICI İstanbul merkez, Bursa, İzmir, Ankara şubelerinde 90 kişilik ekibiyle, gelişen teknolojileri takip ederek ve sürekli kendini geliştirerek, müşterilerine güvenilir çözümler sunmaktadır. Dijital Dönüşüm (Endüstri 4.0) çözümleri için bilişim firmaları ile Ar-Ge çalışmaları yapan HALICI, ülkemizdeki üreticilere ileri teknoloji anlamında da katkıda bulunmayı hedeflemiştir.

Özetle, dünya çapında bir Grup olmak ve sürdürülebilir bir performans elde etmek vizyonumuzla, gelişen teknolojileri takip ederek ve sürekli kendini geliştirerek, müşterilerine güvenilir çözümler sunan, akla ilk gelen firma olmak hedefindeyiz.

Kadir Bey, Halıcı Elektronik ile projelerde, uygulamalarda nasıl bir paylaşım yapılacak?
Proses Ürün Grubu olarak çalışmalarımızı genel olarak bayi ve çözüm ortakları ile sürdürmekteyiz. Halıcı Grup bu ailenin büyük bir parçası olacaktır, öyle de olmasını istiyoruz.

Bu bağlamda, öncelikle belirttiğim sektörlerde otomasyon konusunda bizi temsil edecekler. Bu temsiliyetin otomasyonla kalmayıp diğer enstrüman grupları, IIoT (Industrial Internet of Things) konusunda çözümlerimizi de bünyelerine dahil edeceklerinden şüphem yoktur.

Hüseyin Bey, Halıcı Elektroniğin uzun yıllara dayanan proses ve uygulama tecrübesi bulunuyor. Siz Honeywell ile oluşturacağınız çözüm partnerliğinde hangi konuda projelere katkı sağlamaya odaklandınız?
HALICI Grup olarak öncelikle Honeywell gibi konusunda lider bir firma ile partnerlik yapmaktan dolayı hem memnun olduğumuzu hem de bu partnerliğin karşılıklı olarak bizlere güç katacağını söylemek isterim. Pek çok alanda ürün ve çözümleri olan Honeywell özellikle Proses otomasyonu konusunda saygı duyulacak bir yere sahiptir. Bizde Proses Otomasyonunda DCS çözümlerinde Honeywell ile partnerliğimizde çok başarılı bir performans göstereceğimize inanıyoruz.

Genel endüstri olmak üzere başlıca Su, Atık Su, Enerji, Demir Çelik, Çimento, Madencilik, Petro Kimya sektörlerinde Honeywell ile DCS temelinde anahtar teslimi çözümler sunacağız. Bu sektörlerde dizayn, projelendirme, mühendislik, yazılım ve uygulama olmak üzere kısaca anahtar teslimi çözümler sunmak istiyoruz. Çünkü müşterilerin beklentilerinin başında bir projenin tüm sorumluluğunu alacak kısaca anahtar teslimi çözümler sunacak bir firma beklentisi mevcuttur.

Bu partnerlik Honeywell çözümlerine ve projelerine neler kazandıracak?
Çalışacağımız firmanın pazardaki itibarı, işlerini düzgün ve ülke kanunlarına uygun yerine getirmesi bizim için firmayı düşünmeye başlamamız da en önemli iki maddedir.

Sonrasında Halıcı Grup da olduğu gibi aynı vizyona sahip, işimize yatırım yapacak, yeni Dünya düzenine uyum sağlamış, yerinde oturarak değil müşteriyle beraber olarak, verdiği hizmette her zaman fark yaratma çabasında olan firmaları tercih etmeye çalışıyoruz. Bunun sonuçlarını da son 8 senedir hep büyüyerek, merkezimiz tarafından diğer bölgelere örnek gösterilerek alıyoruz.

Halıcı Grup ile yaptığımız işbirliği de bu çerçevede gerçekleşmiş olup, benzer sonuçlara hep beraber en kısa zamanda ulaşacağımıza inanıyorum.

Hüseyin Bey, güçlü markalar ile çözüm partnerliği gerçekleştiriyorsunuz. Bu sizin mühendislik çözümlerinize, satış sonrası hizmetlerinize ne tür katkılar sağlıyor?
Hizmet sunduğumuz sektörlerin hepsi ya üretim ya da altyapıya dayanmaktadır. Üretim ve altyapı hiçbir zaman durmaması gereken sektörlerdir ve olası duruşların maliyetleri yapılan yatırımın bile üzerinde kayıplara sebebiyet vermektedir. Dolayısıyla, satış sonrası hizmet en az projenin yapılıp hayata geçirilmesi kadar önemli olup, doğru bir mühendislik çözümü ile birlikte satış sonrası sürdürülebilir bir hizmet verilmesi gerekmektedir.

Günümüzün zorlu iş ortamında verimlilik, maliyet kontrolü ve temel faaliyetine odaklanmak başarı için kritik önem taşır. Bu nedenle, firma olarak biz satış sonrası hizmete çok ama çok önem vermekteyiz. Bugün servis bölümümüzde 7 kişilik bir ekip ile onarım, saha da servis ve teknik destek başta olmak üzere, önleyici ve koruyucu ve komple bakım olmak üzere pek çok seçenek ile servis hizmeti vermekteyiz.    

Partnerliğin önümüzdeki dönem için hedefleri nelerdir? Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?
Hüseyin Halıcı: Hedefimiz öncelikle Honeywell ile uzun yıllar sürecek bir başarılı bir partnerlik yapmaktır. Bu anlamda Honeywell ile sadece Türkiye’de değil Dünya çapında sürdürülebilir bir performans elde etmek ve güvenilir çözümler sunan bir partner olmak istemekteyiz.

Diğer taraftan ana firmalar ile iş birliğimizi arttırarak müşteri ihtiyaçlarını dikkate alarak doğru ve özellikle dijital dönüşüm (Endüstri 4.0) ile ilgili çözümler sunan bir firma olmak hedefindeyiz.

Son olarak eklemek istediğim, vizyonu, iş birliği kültürü ve müşteri odaklı yaklaşımı ile son derece profesyonel bir yönetici olan Honeywell PMC Orta Avrupa Genel Müdürü Kadir Beye, partnerlik ile ilgili bugüne kadar yaptıkları çalışmaları ile Modüler Sistemler Bölge Ürün Grubu Müdürü Erkan Beye ve tüm Honeywell ailesine bu birliktelik için çok teşekkür ederiz. Bu vesile ile bir kez daha işbirliğimizin her iki firma adına hayırlı olmasını dileriz.

Kadir Yılmazoğlu: En başta belirttiğim üzere güzel düşüncelerimiz ve planlarımız var, bunu kısa zamanda sonuca çevirme ve uzun vadede kalıcı olması hedefindeyiz. Bunun için de ailelerimizin her bir ferdi gerekeni yapacaktır.

İşbirliğimizin her iki firma adına hayırlı olmasını diliyorum, umarım yakın zamanda bu mecralarda işbirliğimizin meyvelerinden bahsederek yer alacağız.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
21°
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sektörel dergiler okunuyor mu?
Sektörel dergiler okunuyor mu?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@