İlaç üretim proseslerine ve sektör ihtiyaçlarına özel ürünler geliştiriyor

İlaç sektöründeki proseslere ve tesislerin taleplerine özel ürünler geliştirdiklerini belirten Ordel Satış-Pazarlama Müdürü Serkan Çakıroğlu bu tesislere sağladıkları en büyük avantajın; kaliteli ve ihtiyaç duyulan sertifikasyonlara sahip ürünleri uygun bir fiyatla elde etme fırsatı sunmaları olduğunu belirtiyor.

Röportajlar 02.07.2020, 13:15 02.07.2020, 16:58 Serkan KIRAÇ
834
İlaç üretim proseslerine ve sektör ihtiyaçlarına özel ürünler geliştiriyor

Markanın cirosunun önemli bir kısmının Ar-Ge çalışmalarına ayrıldığını söyleyen Çakıroğlu, ilaç sektöründe de Ar-Ge’den aldıkları güçle gerçekleştirdikleri başarılı projeler neticesinde yıldızı parlayan bir firma olmayı hedeflediklerini belirtiyor. Güncel ve inovatif ürünleri ile ilaç sektörüne özel Ordel çözümlerinin detaylarını markanın Yönetim Kurulu Üyesi Serkan Çakıroğlu ile gerçekleştirdiğimiz söyleşide konuştuk.

Ordel, ilaç sektörü için ne tür çözümler ve hizmetler sunuyor?
İlaç sektörüne yoğun olarak Sıcaklık Sensörleri, Kontrol Cihazları, Kağıtsız Kayıt Cihazları, Data Loggerler, Bağıl Nem Sıcaklık Transmitterleri ve Kontrol cihazları vb. üretimlerimiz ile hizmet ediyoruz.

İlaç üretim prosesinde markanızın son dönemde gerçekleştirdiği proje örnekleri nelerdir?
Proje bazlı henüz bir çalışmamız olmadı. Ancak İlaç sektörünün özellikle yurt dışından temin ettiği özel üretim gerektiren  Pt-100, Pt-1000 gibi rezistans termometre ve T tipi J tipi vb. termokuplları üreterek bu işletmelerimizin uzun sürede temin etmek zorunda kaldıkları ürünleri 4-5 gün gibi kısa sürelerde üreterek teslim almalarını ve en önemlisi DIN standartlarına uygun kaliteli ürünleri  daha ekonomik almalarını sağladık.

Bu proseslerde öncelik verdiğiniz konular nelerdir? Ordel bu konuda ne tür avantajlar sunuyor?
Firmamızdan FDA ve GMP sertifikasyonunun şartlarında bir ürün talep edildiğinde bugüne kadar bu şartları sağlayan ürünler verilmiştir.

İlaç sektöründeki hangi alanlarda çözüm ve ürünlerinizle yer alıyorsunuz? Bu proseslere özel ürün gruplarınızı kısaca tanıyabilir miyiz?
İlaç sektörüne yukarıda da belirtmiş olduğumuz şekilde yoğun olarak yurt dışından almak zorunda kaldıkları ve yoğun olarak otoklav proseslerinde kullandıkları Pt-100 ve Pt-1000 elemanlı sıcaklık sensörlerini üretiyoruz.

Bazı proseslerin de özel üretim ve Ar-Ge çalışması gerektiren Kontrol Cihazları gibi ürün gruplarımız ile yoğun bir şekilde yer alıyoruz.

Bu tesisler için sunulan Ordel çözümlerinin teknik detaylarını öğrenebilir miyiz?
Tamamen prosese özel ve isteklere özel çalışmalarımız yoğunlukta. Ancak Standart üretimlerimiz olan Sıcaklık Sensörleri, Bağıl Nem ve Sıcaklık Transmitterleri ve Kontrol Cihazları,  Data Logger ürünlerimiz ile de çalışmalarımız fazlasıyla oluyor. Detay verecek olur isek Sıcaklık sensörlerimizi 4-20 mA analog çıkışlı olarak vererek prosesindeki sıcaklık bilgisinin PLC sistemi ile haberleşmesini sağlıyoruz. Sıcaklık, basınç, akış, hız, devir, adet sayıcı vb. daha birçok fiziki parametrelerin ölçülmesi ve kontrol edilmesinin yanı sıra çoklu birçok parametrelerini verilerinin izlenmesi, kayıtlarının tutulması, raporlanması ve sistemleri ile haberleşmelerinin sağlanması gibi örnekleri verebiliriz.

Proje ve çözümler ile tesislere ne tür avantajlar sağlanmış oldu?
En büyük avantajımız kaliteli ve istendiğinde sertifikalı bir ürünü çok daha uygun bir fiyat ile üretmek. Zamanın paradan daha kıymetli olduğu kabul edilen günümüzde ise erken teslimat. En önemlisi ize özel isteklere hemen cevap verebiliyor olmamız. Bu işletmelerimize ciddi oranda avantaj sağlamıştır.

Proje için doğru ekipman seçiminin önemi nedir, size gelen talep sonrasında hangi konularda ve noktalarda keşif gerçekleştiriyorsunuz?
Proje aşamasında veya ürün talebinde gelen isteklerde prosesi direk etkileyebilecek eksiklikler var ise işletmeyi yerinde ziyaret ederek belirtilmeyen eksiklikleri gidererek doğru seçimi yapıyoruz.


Projenin kapsamını öğrenebilir miyiz? Prosesin hangi parametrelerini gözlemleyerek belirliyorsunuz?
Öncelikle talep edilen ihtiyacın sistem gereksinimlerini karşılayıp karşılamayacağının tespiti için genelde işletmeyi yerinde görmeyi tercih ediyoruz. Bu ziyaretimizde talep edilen ihtiyacın tüm teknik detaylarını tespit ederek önerilerimizi sunuyoruz. Çabamız doğru seçim yaparak işletmeye hiçbir sıkıntı yaşatmadan sistemi veya ürünü sorunsuz olarak çalışması yönündedir.

İlaç sektörü özelinde önümüzdeki dönem, ürün, çözüm, yapılanma ya da yatırım planlarınız var mıdır ajandanızda?
Aslında üretmekte olduğumuz ve Ar-Ge çalışmalarımızda devam etmekte olan tüm ürünlerimiz endüstriyel ölçü ve kontrol ürünleri olduğu için ile ilaç sektörüne ve diğer tüm sektörlerde yaygın olarak kullanılan ürünlerdir. Bu ürünlerimizi sürekli geliştirme ve ülkemizde yapılmayan ürünleri ilk yapan firmalardan biri olarak kazancımızın büyük bir bölümünü Ar-Ge çalışmalarına ayırmaktayız. Bu nedenle tüm ürünlerimiz ve projelerimiz ile ilaç sektöründe parlayan yıldız firma olmaya devam edeceğimizi düşünüyoruz.

Son olarak eklemek istedikleriniz var mı?
2004 yılında kurulan firmamız bugüne kadar ülkemizde yapılmayan ürünleri yaparak sektöründe söz sahibi firma konumuna sahiptir. İlaç sektöründen beklentimiz ise konularımız ile ilgili bize daha fazla ilgi gösterilmesidir. Tesisler ihtiyaçları doğrultusunda bizi işletmelerine davet edebilirler. Bizler ürün, çözüm ve hizmetlerimiz ile ilgili tüm bilgi ve becerilerimizi ilaç sektörümüz ile paylaşmaya hazırız.

          

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
21°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sektörel dergiler okunuyor mu?
Sektörel dergiler okunuyor mu?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@