Operasyonel mükemmellik için ilk adım optimizasyon için veritabanına arşivleme

BAUTEK| Wonderware Türkiye Satış ve Pazarlama Müdürü Ümit Şayf, sektör için önemli yere sahip optimizasyon çalışmaları için geçmişe yönelik verilerin arşivlenmesinin önemine değindi

Röportajlar 04.09.2020, 13:12 04.09.2020, 13:22 Serkan KIRAÇ
456
Operasyonel mükemmellik için ilk adım optimizasyon için veritabanına arşivleme

Wonderware’in ‘Edge To Enterprise’ konsepti ile işletmelerde en küçük hat ve makinelerden ERP uygulamaları seviyelerine kadar tüm ihtiyaçları karşılayacak bir teknoloji çözüm sağlayıcısı olduğunu vurgulayan BAUTEK| Wonderware Türkiye Satış ve Pazarlama Müdürü Ümit Şayf, sektör için önemli yere sahip optimizasyon çalışmaları için geçmişe yönelik verilerin arşivlenmesinin önemine değindi…

Demir çelik sektörü için önemli yere sahip optimizasyon için Ümit Şayf: “
Operasyonel Mükemmellik için ilk adımın tüm süreçlerin operasyon değerlerini ve performansını gerçek zamanlı izleme, yönetme ve bu verileri demir çelik sektöründe en çok ihtiyaçlardan birisi olan optimizasyon için geçmişe yönelik endüstriyel veritabanında yüksek zaman frekansında arşivlemektir.” açıklamasında bulunuyor. Wonderware’in Demir Çelik sektörüne sunduğu çözümleri tüm detayları ile Ümit Bey ile gerçekleştirdiğimiz söyleşide ele aldık.

Wonderware, Demir - Çelik sektörü için ne tür çözümler ve hizmetler sunuyor?

Wonderware Türkiye olarak demir çelik sektörüne sağladığımız çözümler;

  • SCADA
  • Enerji Yönetimi
  • Endüstriyel Bilgi Yönetimi ve Raporlama
  • IT/OT Merkezileştirme ve Entegrasyon Platform
  • Üretim Yönetim Sistemi
  • Saha Operasyonları Veri toplama ve Bakım Yönetimi
  • Bulut Operasyon Veri Yönetimi
  • İş Süreç Akış Yönetimi
  • Varlık Bakım ve Optimizasyon...


Sektörde operasyonel mükemmellik için ilk adımlar hangi noktalardan atılmalı?

Wonderware Türkiye olarak olarak sağladığımız EdgeToEnterprise konsepti ile işletmelerde küçük hat ve makinelerden başlayarak ERP uygulamaları seviyelerine kadar tüm ihtiyaçları teknik ve ticari olarak karşılayacak bir teknoloji çözüm sağlayıcısıyız. İşletmelerde operasyon verimliğini ve etkinliğini arttıracak tüm dijital dönüşüm yatırımlarının işletmeyi Operasyonel Mükemmelliğe yaklaştırmaktadır. Biz Operasyonel Mükemmellik yaklaşımını bütünsel olarak değerlendiriyoruz. Bu yaklaşımı işletme içerisindeki; üretim, iş gücü,  bakım ve varlık yönetimi, enerji, iş sağlığı ve güvenliği gibi tüm operasyonlara uygulanabileceğini ve uygulanan bu yaklaşımın bir bütünsel olarak değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Dönüşümün başlama noktası olarak işletmede konum farketmeksizin; İşletmelerde Operasyonel Mükemmellik için ilk adımın tüm süreçlerin operasyon değerlerini ve performansını gerçek zamanlı izleme, yönetme ve bu verileri demir çelik sektörünün en önemli ihtiyaçların birisi olan optimizasyon için geçmişe yönelik endüstriyel veritabanında yüksek zaman frekansında arşivlemektir.

Demir Çelik sektöründeki hangi alanlarda çözüm ve ürünlerinizle yer alıyorsunuz? Bu proseslere özel ürün gruplarınızı kısaca tanıyabilir miyiz?
System IT/OT Platform Çozümleri; ile işletmelerdeki tüm otomasyon süreçlerini ortak bir platform üzerinden redundant bir yapı ile merkezileştirerek IT/OT operasyon kurallarına uygun bir şekilde tüm sistemleri merkezi kontrol yapısı ile yönetmeyi sağlamaktayız. System IT/OT Platform teknolojik olarak sağladığı dahili otomasyon sistemleri ile doğrudan haberleşme imkanı, endüstriyel historian veritabanları, proses veri analiz fonksiyonları, entegrasyon özellikleri sayesinde işletmelere operasyon kolaylılığı sunuyor.

OMI-Operasyon Yönetim Arayüzleri; işletmenin operasyonları kolaylıkla yönetmesini sağlayan, güvenli mobil erişim imkanı, dahili analiz fonksiyonları, operasyon kolaylılığı için dökümantasyon eklentili ve geçmişe yönelik derinlemesine analiz için playback özellikli fonksiyonlarına sahip operasyon arayüzleridir.

AccesAnywhere Scada Çözümleri; ile işletme kullanıcıları mekandan, cihazdan ve zamandan bağımsız şekilde mobil tarafına herhangi bir kurulum işlemi yapmaksızın Scada uygulamalarına mobil olarak web browser üzerinden erişerek izleme ve kontrol fonksiyonları ile  operasyonlarını yürütebilirler.

Endüstriyel Bilgi Yönetimi ve Raporlama; Direk PLC, Scada, OPC veya saha cihazlarından doğrudan veri toplama fonksiyonalitesini barındıran, topladığı veriyi zaman serileri şeklinde optimizasyon ile saklayabilen, dahili raporlama anliz fonksiyonları ile kolay rapor imkanı sağlayan, entegrasyon uyumlu endüstriyel veri tabanı uygulamasıdır.

Enerji İzleme ve Yönetim; Operasyondaki tüm enerji girdilerinin (elektrik, hava,su,doğalgaz vb.) ilişkilendirerek tüm süreç içerisinde vardiya, hat,  ünite, personel bazlı enerji maliyetlerini izleyebilmenizi, üretilen ürün birim başına gerçek enerji maliyetlerini izleyebilmenizi ve kontrol  edebilmenize imkan sunar.

Mobil Veri Toplama & Bakım Operasyon Yönetim; İşletmede otomasyon olmayan lokasyonlar için sisteminizi sürekli canlı tutmanızı sağlayarak mobil bakım operasyon yönetim sürecini, mobil veri toplama ve iş sağlığı güvenliği prosedürlerinin yerine getirilmesi için kullanılmaktadır. Operasyonel mükemmelik çerçevesinde kağıt tasarrufu, proses optimizasyonu için hataları azaltabilme imkanı sağlar.

Kestirimci Bakım ve Varlık Yönetimi; Varlıkların gerçek zamanlı performansı ve sağlık durumları için yapay zeka ve veri madenciliği teknikleri kullanarak ekipman hatası oluşmadan önce bilgilendirme yapmaktadır. Böylece sistemin varlık kaynaklı duruşları minimize edilerek verimliliği arttırılabilir. Varlıkların operasyonel profillerini ve prosesi takip ederek geçmiş ile kıyaslayarak  anormal sistem davranışlarında  konusunda bilgilendirme yapar.

Demir Çelik sektöründeki verim artışı ihtiyacına yazılım çözümlerinizin sağladığı ne tür avantajlar bulunuyor? Çözümlerimiz uluslararası standartlara uygun bir şekilde tasarımdan operasyon katmanına kadar sağladığı farklı çözümlerle müşterilerimizin tüm ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılayabiliyor.

Özellikle kendi projesini yapmak isteyen müşterilerimiz için entegratör ihtiyacı olmaksızın eğitim alarak doğrudan kendilerinin geliştirme yapmalarına imkan sağlıyoruz. Böylece terzi usulu satılan çözümlerde yaşanan selfservis geliştirme bağımlılığını ortadan kaldırıyoruz. Ayrıca Türkiye dahil global destek servisine ve dökümanlara erişmek için Customer First portalı Sınırsız genişleme imkanı, teknik ve ticari olarak farklı opsiyonlarla müşterilerimizin ihtiyaçları karşılanmaktadır.

Bu proseslerde bu kwon-how’ın korunması, Ar-Ge çalışmaları, buna özel proses hatlarının projelendirilip yatırım gerçekleştirilmesi… vb gibi üretime kadar olan tüm hazırlık aşamaları için bu konuda ne tür avantajlar sunuyorsunuz?Wonderware Türkiye olarak sağladığımız EdgeToEnterprise konsepti ile Ar-Ge aşamasında kullanılan dizayn çözümlerinden işletmenin operasyonlarının yönetildiği katmana kadar bir bütünsellik sağlayan çözümler sunuyoruz. Özellikle proses sektörüne yönelik sağladığımız AVEVA Unified Operations Center çözümlerimiz işletmenin dizayn ve operasyonel tüm sistemlerinin bir merkezden yönetilmesini sağlıyor. Örnek vermek gerekirse işletmelerde üretim ile ilgili sistemlerin tüm P&D dökümanlarına ve operasyon gerçek zamanlı verilerine aynı platform üzerinden erişim imkanı sağlamaktadır.

Önümüzdeki dönemde bu sektörde yeni bir alan ya da proses için hizmet planınız bulunuyor mu? Demir Çelik sektörü özelinde önümüzdeki dönem, ürün, çözüm, yapılanma ya da yatırım planlarınız var mıdır ajandanızda?
Demir Çelik sektörüne yönelik çalışmalarımız her yıl güncellemekteyiz. Bu yıl sektör ile ilgili özellikle L2 seviyesinde uygulamalar için çözümlerimizi sunuyor olacağız.

Son olarak eklemek istedikleriniz var mı?
Özellikle pandemi döneminde müşterilerimiz için sağladığımız AccesAnywhere Web Scada çözümlerimiz ile işletmeler tüm operasyonlarınızı mekan ve zaman bağımsız güvenli bir şekilde uzaktan yönetme imkanı sunuyoruz. Bununla birlikte sağladığımız Insight Cloud çözümüz ile tüm işletme verileri bulut ortamında toplanmasıyla müşterilerimiz işletmenin verimliliği ve proses verilerinin analizi yapabiliyorlar.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
10°
açık
Günün Anketi Tümü
Sektörel dergiler okunuyor mu?
Sektörel dergiler okunuyor mu?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@