banner75

banner74

Sorun yaşanan prosesler için maksimum fayda sağlıyor

Sorun yaşanan prosesler için ücretsiz projelendirme hizmeti sağlayan TLY Proses & Enerji Sistemleri, projelerde işletmelerin maliyetlerini minimum seviyeye indirerek maksimum fayda sağlamak için çözümler sunuyor.

Röportajlar 18.04.2020, 13:32 19.04.2020, 13:42 SERKAN KIRAÇ
969
Sorun yaşanan prosesler için maksimum fayda sağlıyor

Setasis Group Yönetim Kurulu Üyesi - TLY Proses & Enerji Sistemleri Genel Müdürü Alperen Baktemen gerçekleştirdiğimiz söyleşide, günümüz su arıtma ve su üretme prosesleri için en çok tercih edilen teknolojiler ve projelerinde sundukları maksimum fayda üzerine açıklamalarda bulundu.

Foxboro by Schnieder Electric proses saha enstrümanlarının bayiliğini, Vega seviye ve basınç enstrümanlarının ise, proje partnerliğini yürüten TLY Proses & Enerji Sistemleri, ücretsiz projelendirme hizmetleriyle işletmelerin maliyetlerini en aza indirip en çok sıkıntı yaşanan proseslerde maksimum faydayı sağlamaya odaklanmış durumda. Günümüzde en çok tercih edilen su üretim ve arıtım teknolojileri üzerine keyifli bir söyleşi gerçekleştirdiğimiz Alperen Baktemen, markanın başarılı projeleri ve marka bünyesinde kurulan Ar-Ge bölümünün geliştireceği katma değerli çözümlerle gelecek dönem hedefleri üzerine konuştuk.

Arıtma tesislerinde, kontrol sistemleri ve enstrümanların önemi nedir?
Arıtma sektörü son zamanlarda tam anlamıyla kontrol sistemi olmadan yönetilmez hale geldi. Kontrol sisteminin hata yapmasına en çok saha enstrümanları sebep olur. Kontrol sistemi, sahadan hangi bilgi gelirse onu işler ve ona göre çalışır. Örnek verecek olursak, bir seviye sensöründen yanlış bilgi gelirse ya havuzunuz taşar yada pompanız susuz kalarak zarar görebilir. Tabi bu yaşanabilecek daha büyük sorunlara göre oldukça küçük bir sorun.   

Su arıtımı ve su üretiminde projelerinizde ne tür yatırımlar ve teknolojiler tercih ediliyor günümüzde?
Her geçen gün doğal su kaynaklarının tükenme riskinin artması ile birlikte denizdeki veya okyanustaki suyu kullanılabilir hale getirecek projeler tercih edilmeye başlanmıştır. Bunu, son zamanlarda ciddi bir büyüme ivmesi kazanan desalinasyon(tuzdan arındırma) projeleri ile bağdaştırmaktayım. Yenilenebilir enerji sektörünün de günümüz şartlarında daha ekonomik bir hale gelmesi ile birlikte, yenilenebilir enerji kaynakları ile içme suyu üretimi teknolojileri tercih edilmeye başlanmıştır.

Analiz, ölçüm ve kontrol (enstrümantasyon) konusunda ne tür çalışmalar yürütüyorsunuz? Bu konuda ekibinizi ve çalışmalarını tanıyabilir miyiz?
TLY Proses & Enerji Sistemleri olarak, Foxboro by Schnieder Electric proses saha enstrümanlarının bayiliğini, Vega seviye ve basınç enstrümanlarının ise, proje partnerliğini yürütmekteyiz. 

Biz enstrümanlar ve kontrol sistemleri ile proseslerinizde verimli projeler üreten mühendislik firması olarak hizmet vermekteyiz. Enstrüman’lar size, ölçmek istediğiniz değeri verir, kontrol sistemleri ise enstrümandan gelen bilgiye göre sizin yaptırmak istediğiniz işleyişi sağlar. Enstrümanlar size, maddi-manevi tasarruf, kolaylık, kalite, izlenebilirlik gibi avantajlar sağlar. Biz, müşterilerimizin sıkıntı yaşadığı prosesler için ücretsiz projelendirme hizmeti sağlayarak maliyetlerini minimuma indirmek için destek olmaya çalışıyoruz.

Projelerinizde kullandığınız enstrüman, kontrol cihazlarınızın fark yaratan avantajları nelerdir?
Güven – tecrübe – kalite, bizim değişmeyen başlıca prensiplerimizdendir. Müşterilerimiz sorunlarını çözümlerimize güvendikleri için bizimle paylaşır, tecrübelerimizle onlara çözüm sunarız. Bu çözümü sunmamızı da kaliteli ürün portföyümüze bağlarız.

  • İlk önceliğimiz seçim yapmadan önce prosesi görmek,
  • Göremiyorsak eğer, fotoğraf, video ve çizim yardımı ile prosese ait bütün teknik detayları öğrenmek,
  • Farklı markaların taleplerinde dahi, proses bilgilerini öğrenmeden kesinlikle muadil teklif vermemek,

doğru ürünü seçmek için koyduğumuz ana kriterlerimizdir. 

Ölçü kontrol ekipmanları sorunuzda belirttiğim üzere, proses sana enstrümanlarında Vega ve Foxboro bayrağını taşımaktayız. Projelerimizde, temsilcisi olduğumuz markalara nasıl görev dağılımı yaptığımızı, bu ürünlerin fark yarattığı özellikleri üzerinden anlatayım.

  • Foxboro’nunPEEK(kırılmaz-esnek çubuk)  gövdeye sahip 3 kat nafion bariyer koruması olan, pH/ORP ve iletkenlik transmitterleri rakiplerine nazaran 2-3 kat daha uzun ömürlü olma avantajı sağlamaktadır.
  • Seviye sensörleri konusunda dünya üzerinde kendisini kanıtlamış Vega markası ile ilerlemekteyiz. Yakın zaman içerişindeyine bir ilke imza atıp, su ve atıksu sektörü için uygun fiyatlı 80GHz radar seviye sensörleri geliştirdiler.(Bu radar seviye sensörleri “ULTRASONIC KILLER” ifadesi ile ilk günden sektörde yerini aldı)
  • Foxboro marka Vorteks debimetrelerde sensör kısmının özel yapısı sayesinde, sensöre ömür boyu elektroniğine 2 yıl garanti sunmaktayız. Ayrıca bu yapı, 3G titreşim olan proseslerde bile en hassas şekilde ölçüm yapabilmenizi sağlamaktadır.
  • Basınç transmitteri konusunda ise, aşındırıcı özellik olan veya darbeye maruz kalınabilecek proseslerde Vega’nın kırılmaz cam ile birleştirilmiş seramik diyaframlı basınç transmitterlerini kullanmaktayız.
  • Buna ek olarak, 400/1 turndown, 5 yıl garanti(isteğe özel 17 yıl), HART, SIL, ATEX özelliklerini standartta kullanıcılarına sunmakta olan Foxboro basınç transmitterleri ise hiçbir rakibinde olmayan Foxcal teknolojisi(400/1 turndown)ile sektörde kendi farkını yaratıyor.

2 markanın da basınç transmitterlerinin kendine has geliştirdikleri bu teknolojik farklar, projelerimizde seçim yapma konusunda bizi de çok ikilemde bırakmaktadır.

Yanlış ekipman ya da çözüm seçimi neler yaşatır? Karşılaşılabilecek sorunlara verebileceğiniz örnekler var mı? Çözümün seçimi aşamasında yaşadığınız zorluklar neler?

Genelde karşılaştığımız sorunlar yanlış ekipman veya çözüm seçimleri;

- Eksik bilgiler ile seçilmiş ekipman veya çözümler,

- Maliyet dolayısıyla seçilmiş uygun fiyatlı ekipman veya çözümlerden oluyor.
 

Bizim, teknik bilgilere ek olarak resim-çizim veya video istememize bir örnek verecek olursak;

Varsayalım 2 adet karıştırıcılı tankınız var. 2 tankında prosesi, yüksekliği, genişliği vs. aynı.1 nolu karıştırıcı olan tankta seviye sensörü takacağınız nokta karıştırıcıya denk gelmeyip 2 nolu tankta sensörü takacağınız noktada denk gelebiliyor. Bunun çözümünü de daha dar bakış açısına sahip seviye sensörü ile veya montaj noktasında revizyon yapılması ile sağlıyoruz.

Biz bu istediğimiz bilgileri müşteri bizimle paylaşmadığı taktirde çözüm sunmuyoruz, istediğimiz bilgiler bize ulaştığında ise, zorluk yaşayacağımız bir durum zaten kalmıyor.

Son dönemde gerçekleştirilen örnek bir projenin detaylarını paylaşabilir misiniz?
Grup firmalarımızdan olan Setasis Çelik Endüstriyel Tesisler ile birlikte yaklaşık 2 aydır, yurtdışında kapasite olarak çok büyük olan deniz suyu tuzsuzlaştırma(desanilasyon) projesinin mekanik – elektrik – otomasyon – enstrüman paketleri için anahtar teslim teklif vermek üzere hazırlanmaktayız. Şu günlerde ise yüklenici proje firmasının yetkilileri Türkiye’ye gelerek bizi ziyaret ettiler. Yapmış oldukları ziyaret sonrasında, “Yeteneklerinizden ve kaliteli üretiminizden etkilendik.” şeklinde almış olduğumuz geri bildirim maili bizi çok mutlu etti. Proje kendilerine ait bir teknoloji olduğu için ilk aşamada çok fazla detayı bizimle paylaşmadılar, karşılı güvene dayalı görüşmeler sonrasında ise bütün istemiş olduğumuz bilgileri bizimle paylaştılar.

Devreye alma ve uygulama sonrası çözümleriniz tesiste ne tür hizmetler sunulacak?
Bu projenin amacı, sudaki mevcut tuzu, mineralleri ve diğer safsızlıkları gidererek; bölge halkına içme, sulama, kullanma gibi ihtiyaçları karşılamak için yeni kaynak yaratmaktır. 

Önümüzdeki dönem için güncel proje hedefleriniz sektör taleplerine göre geliştirmeyi planladığınız çözümleriniz neler olacak?
Setasis Group olarak, yeniliklere ve gelişime çok açık bir firmayız. Bizim hedeflerimiz, kendimize has, katma değeri yüksek projeler geliştirerekbu projeler ile, ülkemizde daha fazla iş istihdamı sağlayarak global pazarda marka değerimizi arttırmaktır. 2020 itibari ile mühendislik ofisimizde Ar-Ge bölümümüzü oluşturduk ve yeni – dinamik bir ekip ile endüstri sektörüne uygun maliyetli katma değerli ürün çalışmalarına başladık.

Sektörün ve markanızın gündemine özel olarak eklemek istedikleriniz var mı?
Üniversite’den yeni mezun arkadaşlar veya üniversite okuyan arkadaşlarımızdan çok parlak fikirler çıkıyor. Bu arkadaşlara sektördeki işverenler olarak imkan ve istihdam sağlamalıyız. Biz üniversitede okuyan arkadaşlar ile bir araya gelip fikir alışverişi yapıyoruz ve onlara işistihdamısağlıyoruz. Bunu hep birlikte yaparsak üniversitelerimizden daha donanımlı hepimize faydası dokunacak mühendislerin yetişmesinde faydamızın dokunacağını düşünmekteyim.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
12°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sektörel dergiler okunuyor mu?
Sektörel dergiler okunuyor mu?
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 19 41
2. Fenerbahçe 19 39
3. Galatasaray 19 36
4. Gaziantep FK 19 34
5. Alanyaspor 19 31
6. Hatayspor 19 31
7. Trabzonspor 19 30
8. Karagümrük 19 27
9. Malatyaspor 19 27
10. Göztepe 19 25
11. Antalyaspor 19 25
12. Sivasspor 19 24
13. Rizespor 19 24
14. Başakşehir 19 23
15. Konyaspor 19 22
16. Kasımpaşa 19 22
17. Kayserispor 19 19
18. Gençlerbirliği 19 19
19. Ankaragücü 19 18
20. Erzurumspor 20 17
21. Denizlispor 19 14
Takımlar O P
1. Giresunspor 17 35
2. İstanbulspor 17 34
3. Samsunspor 17 33
4. Altay 17 32
5. Adana Demirspor 17 31
6. Tuzlaspor 17 30
7. Ankara Keçiörengücü 17 28
8. Altınordu 17 28
9. Bursaspor 17 27
10. Bandırmaspor 17 24
11. Adanaspor 17 21
12. Ümraniye 17 20
13. Boluspor 17 19
14. Menemen Belediyespor 17 16
15. Balıkesirspor 17 16
16. Akhisar Bld.Spor 17 13
17. Ankaraspor 17 9
18. Eskişehirspor 17 3
Takımlar O P
1. M. United 19 40
2. Man City 18 38
3. Leicester City 19 38
4. Liverpool 19 34
5. Tottenham 18 33
6. Everton 17 32
7. West Ham 19 32
8. Chelsea 19 29
9. Southampton 18 29
10. Arsenal 19 27
11. Aston Villa 16 26
12. Leeds United 18 23
13. Crystal Palace 19 23
14. Wolverhampton 19 22
15. Newcastle 18 19
16. Burnley 18 19
17. Brighton 19 17
18. Fulham 18 12
19. West Bromwich 19 11
20. Sheffield United 19 5
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 17 44
2. Real Madrid 18 37
3. Barcelona 18 34
4. Villarreal 19 33
5. Sevilla 18 33
6. Real Sociedad 19 30
7. Granada 19 28
8. Real Betis 19 26
9. Cádiz 19 24
10. Getafe 18 23
11. Celta de Vigo 19 23
12. Levante 18 22
13. Athletic Bilbao 18 21
14. Valencia 19 20
15. Eibar 19 19
16. Real Valladolid 19 19
17. Deportivo Alaves 19 18
18. Elche 17 17
19. Osasuna 19 16
20. Huesca 19 12

Gelişmelerden Haberdar Olun

@