banner135

banner131

Sorun yaşanan prosesler için maksimum fayda sağlıyor

Sorun yaşanan prosesler için ücretsiz projelendirme hizmeti sağlayan TLY Proses & Enerji Sistemleri, projelerde işletmelerin maliyetlerini minimum seviyeye indirerek maksimum fayda sağlamak için çözümler sunuyor.

Röportajlar 18.04.2020, 13:32 19.04.2020, 13:42 SERKAN KIRAÇ
1597
Sorun yaşanan prosesler için maksimum fayda sağlıyor

Setasis Group Yönetim Kurulu Üyesi - TLY Proses & Enerji Sistemleri Genel Müdürü Alperen Baktemen gerçekleştirdiğimiz söyleşide, günümüz su arıtma ve su üretme prosesleri için en çok tercih edilen teknolojiler ve projelerinde sundukları maksimum fayda üzerine açıklamalarda bulundu.

Foxboro by Schnieder Electric proses saha enstrümanlarının bayiliğini, Vega seviye ve basınç enstrümanlarının ise, proje partnerliğini yürüten TLY Proses & Enerji Sistemleri, ücretsiz projelendirme hizmetleriyle işletmelerin maliyetlerini en aza indirip en çok sıkıntı yaşanan proseslerde maksimum faydayı sağlamaya odaklanmış durumda. Günümüzde en çok tercih edilen su üretim ve arıtım teknolojileri üzerine keyifli bir söyleşi gerçekleştirdiğimiz Alperen Baktemen, markanın başarılı projeleri ve marka bünyesinde kurulan Ar-Ge bölümünün geliştireceği katma değerli çözümlerle gelecek dönem hedefleri üzerine konuştuk.

Arıtma tesislerinde, kontrol sistemleri ve enstrümanların önemi nedir?
Arıtma sektörü son zamanlarda tam anlamıyla kontrol sistemi olmadan yönetilmez hale geldi. Kontrol sisteminin hata yapmasına en çok saha enstrümanları sebep olur. Kontrol sistemi, sahadan hangi bilgi gelirse onu işler ve ona göre çalışır. Örnek verecek olursak, bir seviye sensöründen yanlış bilgi gelirse ya havuzunuz taşar yada pompanız susuz kalarak zarar görebilir. Tabi bu yaşanabilecek daha büyük sorunlara göre oldukça küçük bir sorun.   

Su arıtımı ve su üretiminde projelerinizde ne tür yatırımlar ve teknolojiler tercih ediliyor günümüzde?
Her geçen gün doğal su kaynaklarının tükenme riskinin artması ile birlikte denizdeki veya okyanustaki suyu kullanılabilir hale getirecek projeler tercih edilmeye başlanmıştır. Bunu, son zamanlarda ciddi bir büyüme ivmesi kazanan desalinasyon(tuzdan arındırma) projeleri ile bağdaştırmaktayım. Yenilenebilir enerji sektörünün de günümüz şartlarında daha ekonomik bir hale gelmesi ile birlikte, yenilenebilir enerji kaynakları ile içme suyu üretimi teknolojileri tercih edilmeye başlanmıştır.

Analiz, ölçüm ve kontrol (enstrümantasyon) konusunda ne tür çalışmalar yürütüyorsunuz? Bu konuda ekibinizi ve çalışmalarını tanıyabilir miyiz?
TLY Proses & Enerji Sistemleri olarak, Foxboro by Schnieder Electric proses saha enstrümanlarının bayiliğini, Vega seviye ve basınç enstrümanlarının ise, proje partnerliğini yürütmekteyiz. 

Biz enstrümanlar ve kontrol sistemleri ile proseslerinizde verimli projeler üreten mühendislik firması olarak hizmet vermekteyiz. Enstrüman’lar size, ölçmek istediğiniz değeri verir, kontrol sistemleri ise enstrümandan gelen bilgiye göre sizin yaptırmak istediğiniz işleyişi sağlar. Enstrümanlar size, maddi-manevi tasarruf, kolaylık, kalite, izlenebilirlik gibi avantajlar sağlar. Biz, müşterilerimizin sıkıntı yaşadığı prosesler için ücretsiz projelendirme hizmeti sağlayarak maliyetlerini minimuma indirmek için destek olmaya çalışıyoruz.

Projelerinizde kullandığınız enstrüman, kontrol cihazlarınızın fark yaratan avantajları nelerdir?
Güven – tecrübe – kalite, bizim değişmeyen başlıca prensiplerimizdendir. Müşterilerimiz sorunlarını çözümlerimize güvendikleri için bizimle paylaşır, tecrübelerimizle onlara çözüm sunarız. Bu çözümü sunmamızı da kaliteli ürün portföyümüze bağlarız.

  • İlk önceliğimiz seçim yapmadan önce prosesi görmek,
  • Göremiyorsak eğer, fotoğraf, video ve çizim yardımı ile prosese ait bütün teknik detayları öğrenmek,
  • Farklı markaların taleplerinde dahi, proses bilgilerini öğrenmeden kesinlikle muadil teklif vermemek,

doğru ürünü seçmek için koyduğumuz ana kriterlerimizdir. 

Ölçü kontrol ekipmanları sorunuzda belirttiğim üzere, proses sana enstrümanlarında Vega ve Foxboro bayrağını taşımaktayız. Projelerimizde, temsilcisi olduğumuz markalara nasıl görev dağılımı yaptığımızı, bu ürünlerin fark yarattığı özellikleri üzerinden anlatayım.

  • Foxboro’nunPEEK(kırılmaz-esnek çubuk)  gövdeye sahip 3 kat nafion bariyer koruması olan, pH/ORP ve iletkenlik transmitterleri rakiplerine nazaran 2-3 kat daha uzun ömürlü olma avantajı sağlamaktadır.
  • Seviye sensörleri konusunda dünya üzerinde kendisini kanıtlamış Vega markası ile ilerlemekteyiz. Yakın zaman içerişindeyine bir ilke imza atıp, su ve atıksu sektörü için uygun fiyatlı 80GHz radar seviye sensörleri geliştirdiler.(Bu radar seviye sensörleri “ULTRASONIC KILLER” ifadesi ile ilk günden sektörde yerini aldı)
  • Foxboro marka Vorteks debimetrelerde sensör kısmının özel yapısı sayesinde, sensöre ömür boyu elektroniğine 2 yıl garanti sunmaktayız. Ayrıca bu yapı, 3G titreşim olan proseslerde bile en hassas şekilde ölçüm yapabilmenizi sağlamaktadır.
  • Basınç transmitteri konusunda ise, aşındırıcı özellik olan veya darbeye maruz kalınabilecek proseslerde Vega’nın kırılmaz cam ile birleştirilmiş seramik diyaframlı basınç transmitterlerini kullanmaktayız.
  • Buna ek olarak, 400/1 turndown, 5 yıl garanti(isteğe özel 17 yıl), HART, SIL, ATEX özelliklerini standartta kullanıcılarına sunmakta olan Foxboro basınç transmitterleri ise hiçbir rakibinde olmayan Foxcal teknolojisi(400/1 turndown)ile sektörde kendi farkını yaratıyor.

2 markanın da basınç transmitterlerinin kendine has geliştirdikleri bu teknolojik farklar, projelerimizde seçim yapma konusunda bizi de çok ikilemde bırakmaktadır.

Yanlış ekipman ya da çözüm seçimi neler yaşatır? Karşılaşılabilecek sorunlara verebileceğiniz örnekler var mı? Çözümün seçimi aşamasında yaşadığınız zorluklar neler?

Genelde karşılaştığımız sorunlar yanlış ekipman veya çözüm seçimleri;

- Eksik bilgiler ile seçilmiş ekipman veya çözümler,

- Maliyet dolayısıyla seçilmiş uygun fiyatlı ekipman veya çözümlerden oluyor.
 

Bizim, teknik bilgilere ek olarak resim-çizim veya video istememize bir örnek verecek olursak;

Varsayalım 2 adet karıştırıcılı tankınız var. 2 tankında prosesi, yüksekliği, genişliği vs. aynı.1 nolu karıştırıcı olan tankta seviye sensörü takacağınız nokta karıştırıcıya denk gelmeyip 2 nolu tankta sensörü takacağınız noktada denk gelebiliyor. Bunun çözümünü de daha dar bakış açısına sahip seviye sensörü ile veya montaj noktasında revizyon yapılması ile sağlıyoruz.

Biz bu istediğimiz bilgileri müşteri bizimle paylaşmadığı taktirde çözüm sunmuyoruz, istediğimiz bilgiler bize ulaştığında ise, zorluk yaşayacağımız bir durum zaten kalmıyor.

Son dönemde gerçekleştirilen örnek bir projenin detaylarını paylaşabilir misiniz?
Grup firmalarımızdan olan Setasis Çelik Endüstriyel Tesisler ile birlikte yaklaşık 2 aydır, yurtdışında kapasite olarak çok büyük olan deniz suyu tuzsuzlaştırma(desanilasyon) projesinin mekanik – elektrik – otomasyon – enstrüman paketleri için anahtar teslim teklif vermek üzere hazırlanmaktayız. Şu günlerde ise yüklenici proje firmasının yetkilileri Türkiye’ye gelerek bizi ziyaret ettiler. Yapmış oldukları ziyaret sonrasında, “Yeteneklerinizden ve kaliteli üretiminizden etkilendik.” şeklinde almış olduğumuz geri bildirim maili bizi çok mutlu etti. Proje kendilerine ait bir teknoloji olduğu için ilk aşamada çok fazla detayı bizimle paylaşmadılar, karşılı güvene dayalı görüşmeler sonrasında ise bütün istemiş olduğumuz bilgileri bizimle paylaştılar.

Devreye alma ve uygulama sonrası çözümleriniz tesiste ne tür hizmetler sunulacak?
Bu projenin amacı, sudaki mevcut tuzu, mineralleri ve diğer safsızlıkları gidererek; bölge halkına içme, sulama, kullanma gibi ihtiyaçları karşılamak için yeni kaynak yaratmaktır. 

Önümüzdeki dönem için güncel proje hedefleriniz sektör taleplerine göre geliştirmeyi planladığınız çözümleriniz neler olacak?
Setasis Group olarak, yeniliklere ve gelişime çok açık bir firmayız. Bizim hedeflerimiz, kendimize has, katma değeri yüksek projeler geliştirerekbu projeler ile, ülkemizde daha fazla iş istihdamı sağlayarak global pazarda marka değerimizi arttırmaktır. 2020 itibari ile mühendislik ofisimizde Ar-Ge bölümümüzü oluşturduk ve yeni – dinamik bir ekip ile endüstri sektörüne uygun maliyetli katma değerli ürün çalışmalarına başladık.

Sektörün ve markanızın gündemine özel olarak eklemek istedikleriniz var mı?
Üniversite’den yeni mezun arkadaşlar veya üniversite okuyan arkadaşlarımızdan çok parlak fikirler çıkıyor. Bu arkadaşlara sektördeki işverenler olarak imkan ve istihdam sağlamalıyız. Biz üniversitede okuyan arkadaşlar ile bir araya gelip fikir alışverişi yapıyoruz ve onlara işistihdamısağlıyoruz. Bunu hep birlikte yaparsak üniversitelerimizden daha donanımlı hepimize faydası dokunacak mühendislerin yetişmesinde faydamızın dokunacağını düşünmekteyim.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Günün Anketi Tümü
Sektörel dergiler okunuyor mu?
Sektörel dergiler okunuyor mu?
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 9 21
2. Hatayspor 9 19
3. Fenerbahçe 9 19
4. Beşiktaş 9 17
5. Karagümrük 9 17
6. Galatasaray 9 17
7. Alanyaspor 9 17
8. Altay 10 15
9. Konyaspor 9 14
10. Adana Demirspor 9 12
11. Öznur Kablo Yeni Malatya 10 12
12. Kayserispor 9 11
13. Gaziantep FK 9 11
14. Sivasspor 9 10
15. Başakşehir 9 9
16. Antalyaspor 9 9
17. Göztepe 9 8
18. Giresunspor 9 8
19. Kasımpaşa 9 6
20. Rizespor 9 1
Takımlar O P
1. Ankaragücü 10 24
2. Ümraniye 9 21
3. Eyüpspor 10 20
4. Erzurumspor 9 18
5. Kocaelispor 8 16
6. Bandırmaspor 9 15
7. Tuzlaspor 8 14
8. Samsunspor 8 11
9. Gençlerbirliği 8 11
10. Menemenspor 9 11
11. İstanbulspor 8 10
12. Denizlispor 9 10
13. Altınordu 9 10
14. Adanaspor 10 9
15. Manisa FK 10 9
16. Boluspor 8 8
17. Bursaspor 8 8
18. Balıkesirspor 8 6
19. Ankara Keçiörengücü 8 4
Takımlar O P
1. Chelsea 8 19
2. Liverpool 8 18
3. Man City 8 17
4. Brighton 8 15
5. Tottenham 8 15
6. M. United 8 14
7. West Ham 8 14
8. Everton 8 14
9. Arsenal 9 14
10. Brentford 8 12
11. Wolverhampton 8 12
12. Leicester City 8 11
13. Aston Villa 9 10
14. Crystal Palace 8 8
15. Southampton 8 7
16. Watford 8 7
17. Leeds United 8 6
18. Burnley 8 3
19. Newcastle 8 3
20. Norwich City 8 2
Takımlar O P
1. Real Sociedad 9 20
2. Osasuna 10 18
3. Real Madrid 8 17
4. Sevilla 8 17
5. Atletico Madrid 8 17
6. Rayo Vallecano 9 16
7. Barcelona 8 15
8. Real Betis 9 15
9. Athletic Bilbao 8 13
10. Valencia 9 12
11. Espanyol 9 12
12. Villarreal 8 11
13. Mallorca 9 11
14. Elche 9 9
15. Celta de Vigo 9 7
16. Cádiz 9 7
17. Granada 9 7
18. Levante 9 5
19. Deportivo Alaves 8 3
20. Getafe 9 2

Gelişmelerden Haberdar Olun

@