banner149

banner138

banner143

banner150

banner144

banner141

banner151

TOBB 100’de Olmak Makine Sanayi İçin Gurur Verici

Marka olarak inovasyon kabiliyetini geliştirerek üretim değerini ve karlılığını artıran dijital dönüşüm çözümlerine hız verdiklerini ifade eden Optimak Yönetim Kurulu Başkanı Tansel Cavit Kulak, 2021 yılında TOBB’un Türkiye’nin en hızlı büyüyen ilk 100 markası arasına girmekten gurur duyduklarını belirtiyor.

Röportajlar 26.05.2022, 08:20 Serkan KIRAÇ
73
TOBB 100’de Olmak Makine Sanayi İçin Gurur Verici

TOBB 100’de yer alarak partnerlik ve entegratörlük açısından yeni fırsatlar yakalayan markanın gelecek dönem yatırım, yapılanma ve en güncel teknoloji çözümlerini detaylı bir söyleşi gerçekleştirme imkanı bulduğumuz OPTİMAK Yönetim Kurulu Başkanı Cavit Kulak ile konuştuk.

2021’de TOBB 100’de yer almamız partnerlik ve entegratörlük açısından yeni fırsatlar oluşturdu. Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Üyesi Optimum Süreç Tasarımı ve Uygulamaları Sanayi ve Ticaret A.Ş. olarak 2017-2019 arasında %249’luk büyüme performansı göstererek 63. Olmamız yeni iş birliklerine kapı aralıyor. Firmamızın inovasyon kabiliyetlerini geliştiren, üretim değerini ve karlılığını artıran dijital dönüşüm çözümlerine hız verdik.

Yeni yatırım alanları da planladık. Çünkü gerek küreselleşme gerekse pandeminin etkilerinin yoğun yaşandığı günümüzde çevre hassasiyeti artıyor. Çevre ve iklim konusunda stratejilerin yenilendiği bir dönemde bizler de Güneş, Rüzgâr ve Hidrojen gibi çevreci enerjilerden faydalanmasının büyük kazanım olacağını düşünüyoruz. Bu kapsamda endüstriyel işletme çatılarında GES projelerini sıfırdan tasarladığımız özgün projelerimizle sanayide yenilenebilir enerji kaynağı kullanılmasını teşvik ediyoruz.

Öncelikle kısaca sizi, sektör çözümlerinizi, Optimak STU markasını ürün ve çözümlerini tanıyabilir miyiz?
Ben Tansel Cavit Kulak. 1970 Trabzon Akçaabat doğumluyum. Lise eğitimimi İstanbul’da tamamladım. 1990 yılında Deniz Harp Okulu’ndan Donanma Deniz Subayı olarak mezun oldum. 1994 yılında Kocaeli Üniversitesi Yönetim Bilimleri Anabilim dalında yüksek lisans yaptım. Ayrıca Selçuk Üniversitesi İktisat Fakültesini bitirdim. Evli ve 2 çocuk babasıyım.

Optimak STU olarak 10 yıldır hat kurulum, kolileme, paletleme ve streçleme alanlarında yüzlerce projede uzmanlaştık. Bünyemizdeki Sanayi Bakanlığı Ar-Ge Merkezimizdeki uzman kadromuzla “sistem ve teknoloji uzmanı” olarak markamızı konumlandırıyoruz. Sakarya 3. OSB’de 70 mühendis ve 150 çalışanımızla imalat sanayinde komple hizmet talebini karşılayan bir teknoloji firması olarak yol alıyoruz. Bu kapsamda “endüstriyel know-how”la hat kurulum ve hat sonu uygulamalarında sektörel çözümler sunuyoruz.

Üretimde hız, esneklik ve verimlilik hedefleyen markaların dijital fabrika yatırımları her geçen gün artıyor. Markanızın dijital dönüşüm ve robotlu üretim – uygulama adına sunduğu hizmetler nelerdir?
Fabrikalar, üretim hattında manuel olarak gerçekleştirilen operasyonları endüstriyel robotlarla otomatize ederek hat üretim kapasitelerini yükseltmeyi hedefliyor. Biz de bu hedeflerini gerçekleştirecek çözümler sunuyoruz. Minimum arıza ile çalışabilen sürdürülebilir sistemler kurmaya çalışıyoruz. Böylelikle az yer kaplayan, düşük maliyetli, standartlaştırıldığı için hızlı kurulum süresi olan, düşük bakım giderlerine sahip anahtar teslim fabrikalar kurulmasına öncülük ediyoruz.

Bu kapsamda “ikincil ambalaj”da ürünlerin paketlenerek kutulama, kolileme ve paletleme ile sevkiyata hazır hale getirilmesi işlemlerinde robotik uygulamalara ağırlık veriyoruz. Fabrikaların üretim hattında manuel olarak gerçekleştirilen operasyonları endüstriyel robotlarla otomatize ederek üretim kapasitelerini %90’ın üzerine çıkarmayı hedefliyoruz.

Çözümlerimizi çeşitlendirmek amacıyla intrlojistik uygulamalara, otonom sistemlere ağırlık veriyoruz. Bu amaçla TÜBİTAK MAM’ın ve Doğu Marmara Kalkınma Ajansı’nın kurmuş olduğu Robotik Kümelenme gruplarında aktif bir şekilde rol aldık. Ayrıca SAMİB, ASD, AMD, ENOSAD, MÜSİAD ve ROBODER gibi sivil toplum kuruluşlarının paydaşı olarak sanayi-sivil toplum iş birliğine de önem veriyoruz. KOSGEB ve İŞKUR gibi kurumların desteklerini ve teknopark imkanlarını değerlendiriyoruz.

Donanım ve sistemin ötesinde cloud, sistem ve yazılım hizmetleriyle bütünleşik çözümleriniz bulunuyor. Kapak konumuz kapsamında Gıda ve İçecek üreticilerinden aldığınız güncel talepler nelerdir, sektörün yatırım gündemini sizden dinleyebilir miyiz?
Gıda ve içecek fabrika alanlarını gıdayla doğrudan temas eden makina ve ekipmanları içeren “birincil alan” ve gıdayla direkt teması olmayan makina ve ekipmanların oluşturduğu “ikincil alan” olarak ayırmak gerekiyor. İkincil alanda, ürünlerin paketlenerek kutulama, kolileme ve paletleme ile sevkiyata hazır hale getirilmesi işlemlerinde robotik uygulamalar giderek önem kazanıyor. Bu noktada gıda ve paketleme sektörüne yönelik kutu, koli hazırlama, açılan kolilerin robotlarla dolumu, kolileme, paletleme ve streçlemede endüstriyel çözümler üretiyoruz.

Pandemi sonrasında hijyenik üretim koşullarına göre üretim kayıplarını minimize eden ve enerji verimliliği sağlayan sektörel çözümlerin talebi de arttı. Bu açıdan müşterimizin verimliliğini artıracak ve üretim kapasitesini geliştirecek üretim planlarımız sürekli gelişme gösteriyor. Üretim lojistiğinde ise palet üzerine dizilmiş yapılması ve depoya sevk edilmeye hazır hale gelmiş paletlerin AGV’ler ile otomatik olarak depoya transferini sağlıyoruz. Üretim hattında manuel olarak gerçekleştirilen operasyonları endüstriyel robotlarla otomatize ederek hat üretim kapasitesini %90’ın üzerine çıkarıyoruz.

Gıda ve İçecek sektöründe gerçekleştirdiğiniz birkaç projenizin detaylarını öğrenebilir miyiz sizden? Gelen talep neydi, çözümünüz ve sağladığınız sistemler neler oldu?
Tasarladığımız sistemlerdeki üretimlerin ölçülebilir olmasına özen gösteriyoruz. Minimum arıza ile çalışabilen sürdürülebilir sistemler kurmaya çalışıyoruz. Az yer kaplayan, düşük maliyetli, hızlı kurulum süresi olan, düşük bakım giderlerine sahip anahtar teslim fabrika kuruyoruz.Bu konularda ülkemizde mevcut makine parklarında orta ve yüksek teknoloji makine sekmenti talebi arttığı için yeni yatırımlara karar verdik. Yine katıldığımız yurt içinde Avrasya Ambalaj, WIN EURASIA, Teknofest, Robot Yatırımları Zirvesi ve SAHAEXPO, yurtdışında ise Dubai Gulfood ve Cezair Djazagro fuarlarıyla yeni pazarlara ulaştığımız için proje bazlı çalışmalarımızı sürekli artırıyoruz.

Bu projeler, çözümler devreye alındıktan sonra tesislere ne tür avantajlar sağladı?
Endüstriyel otomasyon ve robotik uygulamalar yüksek hassasiyet ve titizlik isteyen alanlardır. Proses bilgi tecrübesi, çözüm çeşitliliği ve makinalar arasında bağlantılar sağlaması açısından “know-how” gerektiriyor. Özellikle Ar-Ge merkezimiz ve mühendis kadromuzda bu konuya daha fazla önem veriyoruz. Sakarya 3. Organize Sanayi’de 12.000 metrekare kapalı, 60.000 metrekare açık alanda üretim hedeflerimizi sektörlerdeki stratejik gelişmeler dahilinde takip ediyoruz. İhracat payımızın artırmak için 2022’de onlarca fuar ve zirveye katılarak birikimimizi genişleterek katma değerin öncüsü olacağız.

Gıda ve içecek sektörü başta olmak üzere takibe aldığınız projeler neler olacak? Ajandanızda yer alan proje ve yatırımlar nelerdir 2022 yılında?
Üniversite-sanayi iş birlikleriyle Endüstri 4.0 ve yeşil dönüşüm süreçlerine de katkı veriyoruz. Şüphesiz bu başarımızın temelinde iş süreçlerini dijitalleştiren ve intro-lojistikte otonom sistemler ve karanlık depolama ile karlılığı artıran bir teknoloji firması olmamız yatıyor. İleri teknoloji geliştirmek için son üç yılda 5 patent ve 3 faydalı model başvurusu yapmamız da bunun bir göstergesidir.

Bugüne kadar gıda, su, otomotiv, içecek sektörleri gibi farklı sektörlerdeki networkümüzü bu amaçla yeniden ziyaret ederek Optimak Energy olarak markalaşma yolunda ilerliyoruz. Bu kapsamda “Güneş Paneli Temizleme Robotu” geliştirdik. Ayrıca Yeşil Mutabakat aynı zamanda karbon ve su ayak izi gibi konuları içerdiği için Türkiye Çevre Ajansı’nın çalışmalarını güçlendirmek amacıyla 2023’de başlatılacak olan “Depozito İade Sistemi”ni inceledik. Geri Dönüşüm Otomatları tasarlayarak sıfır atık anlayışına destek olmaya çabalıyoruz.

2022 yılı hedefleriniz doğrultusunda yeni çözüm partnerlikleri, entegratörlük anlaşmaları, yatırım yapılanmalar olacak mı Optimak’ta?
2021’de TOBB 100’de yer almamız partnerlik ve entegratörlük açısından yeni fırsatlar oluşturdu. Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Üyesi Optimum Süreç Tasarımı ve Uygulamaları Sanayi ve Ticaret A.Ş. olarak 2017-2019 arasında %249’luk büyüme performansı göstererek 63. Olmamız yeni iş birliklerine kapı aralıyor. Firmamızın inovasyon kabiliyetlerini geliştiren, üretim değerini ve karlılığını artıran dijital dönüşüm çözümlerine hız verdik.

Yeni yatırım alanları da planladık. Çünkü gerek küreselleşme gerekse pandeminin etkilerinin yoğun yaşandığı günümüzde çevre hassasiyeti artıyor. Çevre ve iklim konusunda stratejilerin yenilendiği bir dönemde bizler de Güneş, Rüzgâr ve Hidrojen gibi çevreci enerjilerden faydalanmasının büyük kazanım olacağını düşünüyoruz. Bu kapsamda endüstriyel işletme çatılarında GES projelerini sıfırdan tasarladığımız özgün projelerimizle sanayide yenilenebilir enerji kaynağı kullanılmasını teşvik ediyoruz.

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?
Dünyada da ülkemizde de üretimin değerini ve verimliliğini artıran yatırımların önemi artıyor. Bu açıdan her geçen gün daha da güçlenen “Türk Makinesi” imajını yenileyen çözümlerimizi genişletmeliyiz. Birçok üniversite ile iş birliği yaparak üretim kapasitesini optimum maliyetle ve genişleme temelli ihtiyaç analizleriyle yönlendiriyoruz.Büyük Türkiye yolunda güçlü mühendislik ekibimizle birlikte üretim verimliliğinin ve katma değerli üretimin öncüsü olmaya devam edeceğiz. Bu doğrultuda yatırımlarımızı Makine İhtisas OSB hazırlıklarıyla daha da büyütmeyi hedefliyoruz.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner140
Günün Anketi Tümü
Sektörel dergiler okunuyor mu?
Sektörel dergiler okunuyor mu?
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Fenerbahçe 13 29
2. Galatasaray 13 27
3. Adana Demirspor 13 24
4. Konyaspor 14 24
5. Başakşehir 13 24
6. Kayserispor 14 23
7. Trabzonspor 13 23
8. Beşiktaş 13 22
9. Alanyaspor 14 17
10. Gaziantep FK 13 16
11. Antalyaspor 12 16
12. Giresunspor 13 15
13. Kasımpaşa 13 15
14. Hatayspor 13 14
15. Karagümrük 13 13
16. Ankaragücü 13 13
17. Sivasspor 14 11
18. İstanbulspor 13 8
19. Ümraniye 13 7
Takımlar O P
1. Eyüpspor 16 37
2. Samsunspor 15 27
3. Rizespor 15 26
4. Pendikspor 15 26
5. Keçiörengücü 15 26
6. Bodrumspor 15 25
7. Boluspor 15 25
8. Manisa FK 15 24
9. Bandırmaspor 15 24
10. Sakaryaspor 16 22
11. Altay 15 21
12. Adanaspor 15 18
13. Göztepe 14 18
14. Tuzlaspor 15 16
15. Erzurumspor 15 14
16. Altınordu 15 12
17. Ö.K Yeni Malatya 15 11
18. Gençlerbirliği 15 7
19. Denizlispor 15 6
Takımlar O P
1. Arsenal 14 37
2. M.City 14 32
3. Newcastle 15 30
4. Tottenham 15 29
5. M. United 14 26
6. Liverpool 14 22
7. Brighton 14 21
8. Chelsea 14 21
9. Fulham 15 19
10. Brentford 15 19
11. Crystal Palace 14 19
12. Aston Villa 15 18
13. Leicester City 15 17
14. Bournemouth 15 16
15. Leeds United 14 15
16. West Ham United 15 14
17. Everton 15 14
18. Nottingham Forest 15 13
19. Southampton 15 12
20. Wolves 15 10
Takımlar O P
1. Barcelona 14 37
2. Real Madrid 14 35
3. Real Sociedad 14 26
4. Athletic Bilbao 14 24
5. Atletico Madrid 14 24
6. Real Betis 14 24
7. Osasuna 14 23
8. Rayo Vallecano 14 22
9. Villarreal 14 21
10. Valencia 14 19
11. Mallorca 14 19
12. Real Valladolid 14 17
13. Girona 14 16
14. Almeria 14 16
15. Getafe 14 14
16. Espanyol 14 12
17. Celta Vigo 14 12
18. Sevilla 14 11
19. Cadiz 14 11
20. Elche 14 4

Gelişmelerden Haberdar Olun

@