banner39

banner74

Apple, otomobil üretecek

Bilgisayar ve telefon üreticisi Apple, 2024 yılında kendi batarya teknolojisini kullanarak binek araç üretmeyi planlıyor.

Teknoloji 23.12.2020, 14:45 Serkan KIRAÇ
68
Apple, otomobil üretecek

Reuters imzalı habere göre projenin tarihi de belli oldu. ABD merkezli şirketin üreteceği ilk elektrikli otomobilin 2024 yılında seri üretime geçeceği iddia edildi.

Reuters’ın haberine göre, Apple otonom sürüş teknolojisine yönelirken 2024’te bireysel kullanım için otomobil üretmeyi planlıyor. Üretilecek araçta Apple’ın kendi batarya teknolojisi kullanılacak.

Apple’ın hisseleri haber sonrasında hızlı bir şekilde pozitife dönerken Tesla’nın hisseleri de neredeyse yüzde 6,7 düştü. Pandemiden sonra yeşil bir ekonomik dönüşümün gerçekleşeceği beklentileriyle birlikte elektrikli araç piyasası da büyüyor. Avrupa Birliği Komisyonu daha önce yayımladığı bir çalışmasında 2030 yılına kadar 30 milyon elektrikli otomobilin kullanımda olmasının hedeflendiğini belirtmişti. Rapora göre, Avrupa yollarında 2030 yılına kadar en az 30 milyon elektrikli otomobil ve 80 bin sıfır emisyonlu tır yer alacak. Otonom araç teknolojileri yaygınlaştırılacak.

İngiltere, Başbakan Boris Johnson'ın 'yeşil devrim' olarak adlandırdığı plan kapsamındaysa 2050'ye kadar karbon salınımı net sıfıra indirmek için benzinli ve dizel araba ve kamyonların satışını 2030'dan itibaren, yani planlanandan 5 yıl önce, yasaklamıştı.

Uber ise yaptığı bir açıklamada, uygulamadaki tüm araçların 2040’a kadar elektrikli olacağını duyurmuştu.

Sürücülere, elektrikli araçlara geçmeleri için, 2025 yılına kadar 800 milyon dolar değerinde yardım yapılacağını belirten şirket, yardımların bir kısmının araç alımlarında indirimler ya da kiralama kolaylığı şeklinde olacağını söylemişti.

ABD'li elektrikli otomobil üreticisi Tesla Inc de küresel otomotiv sektöründeki zayıf satışlara karşın 2020'de 500 bin otomobil teslim etme hedefi olduğunu belirtmişti.

SIFIR EMİSYON HEDEFİ
Apple'ın üretemeyi planladığı aracın elektrikli ve otonom teknolojilere sahip olması dünya çapında gündemde olan sıfır emisyonlu gelecek hedefinin de bir parçası olarak görülüyor. Avrupa Birliği Komisyonu daha önce yayımladığı bir çalışmasında 2030 yılına kadar 30 milyon elektrikli otomobilin kullanımda olmasının hedeflendiğini belirtmişti. Rapora göre, Avrupa yollarında 2030 yılına kadar en az 30 milyon elektrikli otomobil ve 80 bin sıfır emisyonlu tır yer alacak. Otonom araç teknolojileri yaygınlaştırılacak. İngiltere, Başbakan Boris Johnson'ın 'yeşil devrim' olarak adlandırdığı plan kapsamındaysa 2050'ye kadar karbon salınımı net sıfıra indirmek için benzinli ve dizel araba ve kamyonların satışını 2030'dan itibaren, yani planlanandan 5 yıl önce, yasaklamıştı.

APPLE HİSSELERİ KAZANDI TESLA KAYBETTİ
Gündemde bomba etkisi yaratan bu gelişme ile birlikte borsada da hareketlenme oldu. Apple hisseleri değer kazanmaya başladı ve yüzde 1.24 oranında artış gösterdi. Tesla'nın hisseleri ise yaklaşık yüzde 6.7 değer kaybına uğradı. Titan Projesi'nde de Apple bünyesinde bulunan bir çalışan Reuters'e verdiği demeçte, "Eğer dünyada bunu yapacak kaynaklara sahip bir şirket varsa, o da muhtemelen Apple'dır. Ancak aynı zamanda, otomobil üretmek bir cep telefonu üretmek ile aynı şey değil" şeklinde konuştu. Apple hiçbir zaman resmi olarak Titan Projesi'nin hayata geçtiğini doğrulamadı ancak o dönemde kulislerde şirket içerisinden sızdırılmış Apple Car görseli olarak bu görsel dolaştı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sektörel dergiler okunuyor mu?
Sektörel dergiler okunuyor mu?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@