banner24

banner72

banner164

banner157

banner26

banner165

Sağlık Kurumları Zararlı Yazılımlarla Yoğun Fidye Tehdidi Altında

Sağlık kurumları siber saldırganların öncelikle hedeflediği alanların başında geliyor.

Teknoloji 07.07.2022, 10:15 Melike Kaya Bayram
31
Sağlık Kurumları Zararlı Yazılımlarla Yoğun Fidye Tehdidi Altında

Sağlık kuruluşları siber tehditler ve veri güvenliği ihlali vakaları açısından siber risklerle en çok karşı karşıya kalan kurumlar arasında bulunuyor. Hastaneler ve destek sağlık birimleri, geniş kitlelerin tıbbi verilerinin muhafaza edildiği yer olmaları sebebiyle sık sık bilgisayar korsanları tarafından hedef alınıyor. Yapılan araştırmalarda bu sektörde bulunan ve yoğun siber tehdide maruz kalan şirketlerin ve devlet kurumlarının alması gereken önlemleri detaylı şekilde aktarıyor.

Ransomware Saldırılarının Payına Dikkat

Araştırma sonuçları ransomware (fidye yazılımı saldırısı) saldırılarının yüzde 13’e yakın bir artışla son beş yılın toplam artışı kadar (bu yıl toplamda %25) büyük bir artış gösterdiği net şekilde belirtiliyor. Yazılım tabanlı veri ihlali vakalarının yüzde 70’inde fidye yazılımı saldırısı ile karşılaşıldığının da altı çiziliyor. Şirket ağlarına ve dolayısıyla da siber altyapılara izinsiz girişlerde hacker gruplarının sıkça tercih ettiği bu saldırı yöntemi, tedarik zinciri saldırısı (supply chain attack) vakalarında da siber saldırganların rağbet gösterdiği yollardan biri olarak dikkat çekiyor. Bu nedenle tedarik zinciri saldırılarının sisteme izinsiz giriş vakalarının yüzde 62’sinden sorumlu olduğu açıklanıyor.

Phishing Saldırıları ve Mobil Cihaz Kullanımı

Ayrıca mobil cihaz kullanımı, kimlik avı saldırının ortaya çıkmasında ön planda görünüyor. Mobil cihazların en az yüzde 58’inde en az bir kötü amaçlı yazılım içeren URL’ye tıklandığı belirtiliyor. Phishing (oltalama) saldırısı olarak tanımlanan bu yöntem, kullanıcıların kartsız veya kart ile temassız şekilde ödeme yapmaya alıştığı son birkaç yılda siber saldırganlar arasındaki popülaritesini artırdı. Çoğunlukla e-posta bağlantısı ve QR kod üzerinden gerçekleştirilen kimlik avı saldırısı girişimlerinin yüzde16’sında en az bir kötü amaçlı ya da riskli uygulama yüklendiğinin de altı çiziliyor. Bu yüzden kimlik avı saldırılarının 5’te 1’inin mobil cihazlar vasıtasıyla yapıldığı düşünüldüğünde siber güvenlik altyapısı inşa edilirken veya geliştirirken neden ciddi şekilde dikkat edilmesi gerektiği de net şekilde anlaşılıyor.

Zincirlenmiş İhlal Dizilerinde Tedarik Zincirinin Payı

Tedarik zincirini hedef alan siber saldırıların sisteme izinsiz giriş vakalarının yüzde 62’sine yol açarak en önemli tehdit alanı olarak ön plana çıkıyor. Zincirlenmiş bir veya daha fazla ihlal dizisi şeklinde ifade edilen tedarik zinciri ihlallerinde ele geçirilen kimlik bilgilerinin kötüye kullanımı en önemli siber eylem türü olarak belirlenmiş durumda.

Saldırganlara Fidye Ödememek için Ayrıcalıklı Erişim Yönetimi Şart
 

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Kron Kurumsal İş Birimi Satış Direktörü Ümit Çelik, ‘‘Sağlık kuruluşlarının yüksek kalitede sağlık hizmeti vermek ile gelişmiş bir siber güvenlik protokolü uygulamak ve hasta verilerini en iyi şekilde korumak arasında dengeli ve yapıcı bir politika inşa etmesi gerekiyor. Hasta verileri ve korunan sağlık bilgileri, devletler ve uluslararası regülasyonlar tarafından hassas veri olarak tanımlanan ilk unsurların başında geliyor. Söz konusu verilerin değerinin farkında olan siber saldırganlar da sağlık kuruluşlarını hedef almayı ihmal etmiyor’’ diyor ve şu önerilerde bulunuyor: “Sağlık kuruluşları, fidye yazılımı saldırıları karşısında fidye ödememek için Ayrıcalıklı Erişim Yönetimi uygulamalarından yararlanabilir. Nitekim Kron olarak geliştirdiğimiz ve Gartner, Kuppinger Cole, Omdia tarafından hazırlanan Privileged Access Management (PAM) raporlarına giren Ayrıcalıklı Erişim Yönetimi ürünümüz Single Connect sağlık kuruluşlarını fidye yazılımı saldırılarına karşı korumak için biçilmiş kaftan niteliğinde”.

Kron uzmanları, sağlık kuruluşlarının hasta verilerini doğru şekilde muhafaza etmek, erişim güvenliği sağlamak ve bir saldırı sonrasında fidye ödememek için ne yapması gereken sekiz adımı hazırladı:

  1. Tüm verilerinize hâkim olun:Ne içerikte bilgilere sahip olduğunuzu bilmezseniz onu korumanız da mümkün olmaz. Önce hasta verileri, düzenlenmiş veriler, karanlık veriler ve daha fazlasını keşfedip BT altyapınızda ne tür veri yığınlarına sahip olduğunuzu tespit etmelisiniz. Bu gizlilik, güvenlik ve yönetim arasındaki entegrasyonu sağlamak için atmanız gereken ilk adımdır.
  2. Yeni nesil veri sınıflandırmasına başvurun: Tüm hassas ve yüksek riske sahip verileri mevzuat, belge türü, politika, nitelik, kişi ve daha fazlasına göre otomatik olarak sınıflandırmak için makine öğrenmesinden yararlanabilirsiniz.
  3. Veri muhafaza etmek ve etmemek için politikalar uygulayın: Veri saklama kuralları için otomatik politikalar uygulayabilirsiniz. Veri yaşlanmasını gözeterek hareket etmek için iş akışlarını otomatik hale getirin ve hangi verileri muhafaza edeceğinizi etiketleyin. Bu verileri ne kadar süre muhafaza edeceğinizi sisteme girin ve fazla tutulan verileri silinmek üzere işaretleyin.
  4. Kritik verileri daha yüksek güvenlikle koruyun: Hastalara ait kritik verileri proaktif şekilde belirleyin ve koruyun. Veri ihlali riskini azaltmak için gereksiz, eski ve önemsiz verileri silin. Yasal gerekliliklere uymak için ise yasal koruyuculara sahip verileri tanımlayın.
  5. Yüksek riskli verileri düzeltmek için harekete geçin: Kritik verileri düzeltmek ve kararları doğru kişilere devretmek için iyileştirilmiş iş akışlarını kullanın. Hem tüm veri kaynaklarınızdaki hem de yapılandırılmış ve yapılandırılmamış verilerinizdeki bulguları inceleyin.
  6. Dosyalara erişimi izleyin: Hassas veri yığınlarına erişimi olan ayrıcalıklı kullanıcıları 7/24 denetleyin.
  7. Olaylara müdahale için hazırlıklı olun: Veri ihlalinden etkilenen kullanıcıları doğru şekilde saptayın ve olay müdahale planınızı basit ancak etkili şekilde planlayın.
  8. Riski değerlendirin ve derecelendirin: Riski azaltırken proaktif olarak hareket etmek amacıyla kişisel verilere risk odaklı yaklaşın. Veri türü, kaynak ve konum gibi parametrelerden yola çıkarak riski derecelendirin.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner140
banner158
Günün Anketi Tümü
Sektörel dergiler okunuyor mu?
Sektörel dergiler okunuyor mu?
banner159
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
banner161

Gelişmelerden Haberdar Olun

@