banner24

banner170

banner171

banner31

Total Hr Perspektifinden Çalışan Deneyimi ve Yapay Zeka

MechSoft önceki yıllarda düzenlediği ve gelenekselleşen etkinliklere bir yenisini ekledi.

Teknoloji 10.06.2024, 13:45 10.06.2024, 13:49 Melike Kaya Bayram
230
Total Hr Perspektifinden Çalışan Deneyimi ve Yapay Zeka

16 yıldır Türkiye ekonomisini yönlendiren firmalara dijital dönüşüm danışmanlığı yapan MechSoft, her yıl düzenlediği “Digital Experience Summit” etkinlik serisine bu yıl “HR Summit’24” etkinliğini de ekledi. İstanbul Marriott Hotel Asia’da gerçekleşen etkinlik 300’e yakın sektör profesyoneline ev sahipliği yaptı.  

CloudOffix Growth Marketing Manager Sinem Karabulut’un açılış konuşmasıyla başlayan etkinlik, MechSoft CEO’su Gökhan Erdoğdu’nun vizyon konuşması ve “İK’yı Yeniden Tanımlayan Dijital Dönüşüm” sunumuyla devam etti. Erdoğdu, konuşmasında; “Mutlu bir müşteri için öncelikle mutlu çalışanlara ihtiyacımız var.” diye belirtti. Orta ve uzun vadede çalışan deneyimine yatırım yapmayan firmaların varlıklarını sürdürmelerinin mümkün olamayacağına değinen Erdoğdu, işe alımdan işten çıkışa kadar tüm süreçlerin en iyi şekilde yönetilmesi gerektiğinin altını çizdi. Yapay zekanın İnsan Kaynakları süreçlerindeki önemine de değinen Gökhan Erdoğdu; “Yapay zekaya herkesin baktığı yerden bakmak istemiyoruz. Bu yüzden biz ‘Total AI’ diyoruz. Veriler birbiriyle uyum içinde konuştuğunda ve merkezileştiğinde AI mükemmelleşir. Bu durum yalnızca Total Experience Platformu ile sağlanabilir.” diye ekledi.

Gökhan Erdoğdu’nun sunumunun ardından Great Place to Work COO’su Tarık Başay söz aldı. Başay, “Verimliliği Yükseltmek için Wellness: Çalışan Deneyimini Güçlendirme Yolunda Adımlar" konulu sunumunu gerçekleştirdi. Tarık Başay sunumunda çalışan esenliği kavramının duygusal, çevresel, finansal, entelektüel, mesleki, fiziksel, sosyal ve ruhsal olmak üzere sekiz boyutu olduğunu belirtti. Başay: “Kurum kültürünü şekillendiren çalışan deneyimidir. Çalışan deneyimini şekillendiren ise liderlerdir.” diye vurguladı. 

Sunumların ardından, sektör profesyonellerinin katılımlarıyla zenginleşen paneller gerçekleştirildi. Moderatörlüğünü MechSoft Proje Yöneticisi Gökhan Şallı’nın üstlendiği ve Zaimoğlu Holding HR Profesyoneli Hediye Sadıkoğlu’nu konuk ettiği panelde işe alım süreçlerinde teknolojinin rolü üzerine keyifli bir sohbet gerçekleştirildi. Dijitalleşen insan kaynaklarında ekip olarak izledikleri yöntemleri aktaran Sadıkoğlu; “Çalışanların potansiyelini ortaya çıkaracak bir çalışma ortamı yaratmak en önemli konu.” diye vurguladı.

İkinci panelin moderatörlüğünü  Peryön Genel Sekreteri Sinem Sonuvar Birbilen üstlendi. Konuğu Hilton İnsan Kaynakları Direktörü Hakan Özcan’ın katıldığı panelde, lider perspektifinden dijital dönüşüm başlığına değinildi. Sinem Sonuvar Birbilen, dijital dönüşümün yalnızca bir altyaypı değişimi olmadığını, aynı zamanda kültürel bir değişim olduğunu belirtti. Hakan Özcan ise, değişimden ve gelişimden korkmamak gerektiğinin altını çizdi.

Üçüncü panelin moderatörlüğünü MechSoft CEO’su Gökhan Erdoğdu üstlendi. İSPARK Genel Müdürü Ali Arzuman’ın konuk olduğu panelde “CEO ve CHRO’nun Sinerjisi: İşletmelerde İnsan Odaklı Yaklaşım” konusu ele alındı. İSPARK Genel Müdürü Ali Arzuman, insan odaklı yaklaşıma değinerek, kendileri için en önemli olan noktanın “Vatandaş deneyimi” olduğunu vurguladı.

Etkinlik, MechSoft CSO’su Serkan Kâmil Aktaş’ın moderatörlüğünü üstlendiği “IT ve İK Birimlerindeki İşbirliğinin Çalışan Deneyimine Katkıları” paneliyle devam etti. İlk panelist Eren Holding Kağıt ve Ambalaj Grubu CIO’su Baran Korukluoğlu; İnsan, teknoloji ve süreç üçlüsünün birlikte çalışması gerektiğine dikkat çekti. Diğer panelist Sofra Grup Bilgi Sistemleri ve Teknoloji Direktörü Gökhan Gököz ise, İK ve IT departmanlarının her zaman birlikte çalışması gerektiğini aktardı.

Bir sonraki panelin moderatörlüğünü MechSoft Proje ve Yazılım Direktörü Fırat Öztürk gerçekleştirdi. Konuğu Mercedes-Benz İK Uzmanlık Merkezi Grup Müdürü Ebru Veysel’in katılımıyla gerçekleşen panelin konusu “Entegre Teknolojilerle Kusursuz Çalışan Deneyimi” oldu. Ebru Veysel, çalışanların yeni stratejileri benimsediklerinde ve sürece dahil olduklarında dijital dönüşümün etkisinin ve sürdürülebilirliğinin daha yüksek olacağını belirtti.

“Performans Yönetiminin Kariyer Planındaki Önemi” konulu diğer panelin moderatörlüğünü ise MechSoft Kıdemli Müşteri Başarı Yöneticisi Akın Öktem üstlendi. Konuğu Günsan Elektrik İnsan Kaynakları Direktörü Şeyma Sofuoğlu; ideal bir performans yönetim sürecinin ilk önce çalışanların inanmasıyla başlayacağını vurguladı. Sofuoğlu; “Güçlü liderler dataya hâkim olan liderlerdir.” diye ekledi.

Etkinliğin son panelinde, MechSoft Satış Müdürü Caner Gülener’in moderatörlüğünde gerçekleşen “Gelecekte Organizasyonel Dönüşümler Nasıl Olmalı?” konusu ele alındı. Gülener’in konuğu Loras Holding CIO’su Selçuk Pınarbaşı, insan kaynakları stratejileri ve bilgi teknolojilerinin birbirini destekler nitelikte olması gerektiğini vurguladı.

Katılımcıların yoğun ilgisiyle sona eren etkinlikte panelist ve konuşmacı olarak yer alan konuklara, hediye sponsoru olan Doğan Yayınları’nın kitapları ve özel hazırlanan plaketler takdim edildi. İnsan Kaynakları süreçlerine dair önemli soruların yöneltildiği “Mini Quiz”lerle renklenen HR Summit’24’te, quizlerde birinci olanlar birbirinden keyifli hediyeler kazanma şansını yakaladılar.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner140
banner173

Gelişmelerden Haberdar Olun

@