banner143

banner72

banner164

banner171

banner26

banner165

Türkiye’nin İlk Ve Tek Veri Ve Analitik Konferansı Data Science Days’e Yapay Zeka Konusu Damgasını Vurdu

Veri, analitik ve yapay zeka odaklı içerikleriyle önemli konuşmacıları ağırlayan Data Science Days, 27 ve 29 Mart tarihlerinde düzenlendi.

Teknoloji 02.04.2024, 11:00 Melike Kaya Bayram
132
Türkiye’nin İlk Ve Tek Veri Ve Analitik Konferansı Data Science Days’e Yapay Zeka Konusu Damgasını Vurdu

Türkiye’nin ilk ve tek veri ve analitik konferansı Data Science Days, veri ve analitik konularına odaklanarak Türkiye’nin en büyük veri bilimi topluluğunu bir araya getirdi. Yenilikçi fikirlerin paylaşımına ve gelişimine olanak sağlamayı hedefleyen etkinliğin ilk gününde online platformda yapılan veri okuryazarlığı eğitimi düzenlendi. Bu kapsamda “Veri ile Kritik Düşünme”, “Analitik Temeller”, “Tablolarla Tanışma”, “Veri Görselleştirme Temelleri”, “Veri Güvenliği ve Gizliliği”, “Veri Etiği” konularında doyurucu içerikler sunuldu. Katılımcılar, tam gün süren program sonucunda katılım sertifikası aldı.

“Teknoloji, insanların yaptığı işin alternatifi veya tamamlayıcısı konumunda”

29 Mart’ta Kolektif House Maslak’ta gerçekleşen konferans gününe toplam 180 kişi ilgi gösterdi. Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Analytics Center & İstanbul Tech Week Yönetim Kurulu Üyesi Başak Tulga Önen, şunları söyledi: “Teknoloji, insanların yaptığı işin alternatifi veya tamamlayıcısı konumunda. Örneğin RPA bir alternatif. Yani birtakım görevleri insanların yerine robotlar yapıyor. Yapay zeka ise şu anda tamamlayıcı konumunda. Yani işlerimizi daha iyi yapmamızı sağlıyor, müşterilerimize (iç ve dış) daha fazla değer sunmamızı sağlıyor. Ancak yapay zeka için bu ‘tamamlayıcı’ rolü ‘alternatif’ rolüne dönüşebilir. Yapay zeka teknolojisini bir ‘tamamlayıcı’ olarak kullanırken aynı zamanda eğitiyorum, kendi bilgimi onunla paylaşıyorum ve en az benim kadar akıllı hale getiriyorum. Bir nevi kendi topuğuma sıkıyorum. Sorum şu: İnsanların, makinelere karşı bir rekabet avantajı kalacak mı? Yaptıkları işler için daha yüksek fiyat isteyebilecekler mi? Hangi işler için insanlar daha avantajlı durumda olacak? Bununla birlikte şu an ülkeler adeta yarış halinde, herkes kendi altyapısını geliştirerek, verisini tamamen içeride tutarak yapay zekalar geliştirmek istiyor. Buna İngilizcede ‘sovereign AI’ deniliyor, yani yapay zekada egemenlik sahibi olmak. ABD-Çin arasındaki yarışa son dönemde Hindistan, Suudi Arabistan, Japonya, İtalya gibi ülkeler girdi. Yapay zeka savaşının kazananları hangi ülkeler olacak? Hangi ülkeler yapay zekada egemenlik sahibi olabilecek?

Ardından İTÜ Öğretim Üyesi & İTÜ Yapay Zekâ ve Veri Bilimi Uygulama ve Araştırma Merkezi Genel Müdürü Dr. Nazım Kemal Üre, “Pekiştirmeli Öğrenme: Yapay Zeka Devrimindeki Gelecek Adım” konulu bir konuşma gerçekleştirdi.

“Yapay zeka sayesinde artık müşterimizi tanımaya başladık”

Etkinliğin devamında “Yapay Zeka Uygulamalarını Ne Ölçüde Hayata Geçirebildik?” panelinde Velox Partners Ortağı Mustafa Fuat Vardar, TFI Tab Gıda Yatırımları CTO’su Erman Karaca, FutureBright Group Kurucu Ortağı Akan Abdula ve Eczacıbaşı Topluluğu CIO’su Hilmi Koçak konuşmalarını yaptı.

Erman Karaca, panelde yaptığı konuşmada “Sektörde öncü olmak ve farklılaşmak için gelişmiş dijital teknolojilerden yararlanıyoruz. Yapayı zekayı ve makine öğrenmesini de işimizde sürdürülebilir büyüme sağlayabilmek için kullanıyoruz. Bu noktada amacımız, operasyonel verimliliği sağlamak. Yapay zeka sayesinde artık müşterimizi tanımaya başladık, onların davranışlarını da analiz ediyoruz” dedi.

“Her noktada yapay zeka ve veri bilimi modülleriyle yürüttüğümüz süreçler var”

aiXplain Baş Bilim İnsanı Kareem Darwish’in “Dakikalar İçinde Yapay Zeka Çözümleri Oluşturma ve Dağıtma” konulu konuşmasının ardından, “Bilmeniz Gereken Yapay Zeka Teknolojileri” panelinde Cerebrum Tech Kurucusu & Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Erdem Erkul, Mindberg.ai Kurucusu & Yönetici Ortağı Hakan Yılmaz ve Trendyol Veri Bilimi Başkanı Umut Beşikçi ve Odeabank Veri Yönetimi Direktörü Gamze Kaplan Gökalp, katılımcılar ile buluştu. Umut Beşikçi, şunları söyledi: “Her noktada yapay zeka ve veri bilimi modülleriyle yürüttüğümüz süreçler var. Örneğin bir kullanıcı ekosistemimize girdiğinde ana sayfa ile karşılaşıyor. Buradaki içeriklerin tümü veri bilimiyle ilerletilen süreçler. Özellikle Trendyol’un yurt dışı açılım vizyonuyla birlikte veri bilimi bölümüne çok iş düşüyor. İhtiyaçları belirliyor ve ihtiyaçlar doğrultusunda çözümler üretiyoruz. Hedefimiz, çığır açmaktan ziyade uygun çözümleri üretmek.”

Etkinliğin öğleden sonraki bölümünde ise bir sonraki konuşmacı Kaggle Ürün Müdürü Nate Keating oldu. Akabindeki “Veri ve Analitik Altyapısı-En İyi Uygulamalar” temalı panelde ise Demirören Teknoloji CDO’su Koray Kocabaş, Google Cloud Türkiye Müşteri Mühendisliği Yöneticisi Alev Aydın, Microsoft Azure Güney Doğu Avrupa Müşteri Başarısı Birimi Bölge Lideri Cüneyt Batmaz ve IBM Yazılım Ürünleri Teknik Satış Ekibi Yöneticisi Murat Yeşil, önemli bilgiler verdi.

Etkinlikte bir sonraki konuşmacı olan Ally AI Kurucu Ortağı Gökhan Çapan, “Önceden Eğitilmiş Yapay Zeka Modelleri ve Uygulamaları” konusunda çarpıcı değerlendirmelerde bulunurken, günün son konuşmasında ise DataCebo İş Geliştirme Müdürü Elisa Castañer, “Sentetik Veri-Neden Önemli ve Nereye Gidiyor?” teması altında görüşlerini katılımcılarla paylaştı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner140
banner158
Günün Anketi Tümü
Sektörel dergiler okunuyor mu?
Sektörel dergiler okunuyor mu?
banner159
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
banner161

Gelişmelerden Haberdar Olun

@