banner24

banner72

banner171

banner31

Atakey’in Halka Arzı Başarı İle Sonuçlandı

TFI TAB Gıda Yatırımları çatısı altında faaliyet gösteren Türkiye’nin en büyük patates işleyicilerinden Atakey’in halka arzı başarı ile tamamlandı.

Ekonomi 24.07.2023, 12:15 31.07.2023, 15:47 Melike Kaya Bayram
186
Atakey’in Halka Arzı Başarı İle Sonuçlandı

Atakey Patates Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş. halka arzında 19-20-21 Temmuz 2023 tarihlerinde 1 TL nominal değerli pay için 39,50 TL’den talep toplanmıştı. Satışa sunulan 28.224.000 TL nominal değerli payların tamamının satışı sonucunda halka arz büyüklüğü 1,1 milyar TL, halka açıklık oranı yüzde 20,34 olarak gerçekleşti. Halka arzda yoğun ilgi ile, kurumsal yatırımcılardan 9,40 kat, bireysel yatırımcılardan ise 3,86 kat talep geldi. Böylece, halka arzda planlanan tahsisatın toplam 4,97 katı talep toplanmış oldu. Dağıtım sonucunda planlandığı şekilde payların yüzde 80’i bireysel yatırımcılara, yüzde 20’si de kurumsal yatırımcılara tahsis edildi. Atakey paylarının Borsa İstanbul’un onayına bağlı olarak 27 Temmuz 2023 Perşembe günü ATAKP koduyla işlem görmeye başlaması beklenmektedir.

Halka arz ile ilgili açıklama yapan Atakey Yönetim Kurulu Üyesi Erhan Cansu, “Avrupa’nın büyük donuk patates işleyicilerinden biri olarak, tohumdan tarlaya, tarladan sofraya değer zinciri yaratarak sürdürülebilir bir üretim modeli sunuyoruz. Çatısı altında yer aldığımız TFI TAB Gıda restoranlarına ve sektöre verdiğimiz ürünlerin yanı sıra Çin, Brezilya, Güney Kore, Bulgaristan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Kuzey Makedonya Cumhuriyeti gibi ülkelere ihracat gerçekleştiriyoruz. Halka arzımıza yapılan 1.7 milyonun üstünde farklı kişi ve kuruluştan gelen talep bize çok gurur verdi. Tüm yatırımcılarımıza bize gösterdikleri güven, inanç ve muazzam ilgiden dolayı çok teşekkür ederiz. Atakey ve TFI ailesi olarak yolculuğumuzun bir sonraki safhasına tüm yatırımcılarımızla birlikte daha da heyecanlı giriyoruz… Global arenada büyümeye ve yeni başarılara imza atmaya devam edeceğiz” dedi.

Yılda 90.000 ton kaplamalı dondurulmuş parmak patates üretim kapasitesine sahip

Atakey Afyonkarahisar’ın Susuz Belediyesi’nde yer alan üretim tesisi ile 2014 yılı Şubat ayının başında üretim operasyonlarına başladı. TFI TAB Gıda Yatırımları bünyesindeki restoranların patates kızartması talebini karşılayan Şirket, üçüncü taraflar için de ürün tedarik ediyor, dondurulmuş, şoklanmış, kızartmalık patates ihraç ediyor. Atakey’in patates üretim tesisi, 168.000 metrekarelik toplam yüz ölçüme ve yılda 90.000 ton kaplamalı dondurulmuş parmak patates üretim kapasitesine sahip. Aynı zamanda Atakey’in, 7.500 m² Tohum Deposu, 30.000 m² Hammadde Deposu ve 15.000 m² Soğuk Hava Deposu bulunuyor. Sezonda yaklaşık 40.000 dönümlük zirai alanda yaklaşık 350 çiftçi ile 23 farklı şehirde hasat yapılıyor. Patates ürünlerinin kaynağında tutarlılık ve kalite sağlamak amacıyla Şirket, anlaşmalı çiftçilere tohum, gübre ve ilaç gibi gerekli diğer zirai ürünleri temin ediyor.

Artan nüfus ile gıdaya olan ihtiyacın artması ve tarım alanlarının azalması sebebi ile patates gibi temel gıda ürünlerine olan talep de her geçen gün önem kazanıyor. Atakey, tarladan sofraya, sürdürülebilir tarım modeli ile ürünlerini en doğal hali ile sofralara ulaştırmayı hedefliyor. Sürdürülebilirliği işinin ayrılmaz bir parçası haline getiren Atakey, çevreyi olumsuz etkileyecek atık miktarını azaltıp, üretim sırasında ortaya çıkan atıkları döngüsel ekonomi modeliyle tekrar ekonomiye kazandırmaktadır.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner140
banner173

Gelişmelerden Haberdar Olun

@