banner24

banner170

banner164

banner157

banner26

banner165

MUBI, Cinéart'ın Çoğunluk Hissesini Satın Aldı

Global çevrimiçi film seçkisi, yapım şirketi ve film dağıtımcısı MUBI, lider film dağıtım şirketi Cinéart'ın çoğunluk hissesini satın aldığını duyurdu.

Ekonomi 09.02.2024, 11:00 Melike Kaya Bayram
127
MUBI, Cinéart'ın Çoğunluk Hissesini Satın Aldı

Global çevrimiçi film seçkisi, yapım şirketi ve film dağıtımcısı MUBI, lider film dağıtım şirketi Cinéart'ın çoğunluk hissesini satın aldığını duyurdu. MUBI ve Cinéart kısa süre önce Sofia Coppola'nın son filmi Priscilla'nın Benelüks bölgesinde gösterime girmesi için ortaklık kurdu ve bugüne kadar 1 milyon doların üzerinde gişe hasılatı elde etti.

1975 yılında Eliane Dubois tarafından kurulan, Amsterdam ve Brüksel'de ofisleri bulunan Cinéart, Slumdog Millionaire (Milyoner), The Artist (Artist), Amour (Aşk), I Daniel Blake (Ben, Daniel Blake), The Worst Person in the World (Dünyanın En Kötü İnsanı), The Whale (Balina), The Zone of Interest (İlgi Alanı) ve daha pek çok prestijli bağımsız filmin gösterimini yaptı. Satın alma sonrası Cinéart'ın, yönetim ekibinde bir değişiklik olmayacak, şirket mevcut operasyonlarını sürdürmeye devam edecek.

MUBI Kurucusu ve CEO'su Efe Çakarel, "Cinéart yöneticileri Marc ve Stephan'ı 15 yılı aşkın bir süredir tanıyor ve birlikte çalışıyorum. Cinéart’ta yaptıklarına hayranım. Onlar bu sektördeki en değerli ve vizyoner yöneticilerden. Cinéart ile ortaklık kurduğumuz için çok mutluyuz.” dedi.

MUBI Türkiye Direktörü Cem Altınsaray, “Cinéart’ın çoğunluk hissesinin satın alınmasını heyecanla karşılıyoruz. Endüstrinin en değerli oyuncularından birinin daha yolculuğumuza ortak olması, üyelerimize daha iyi içerikler sunabilmek adına yepyeni kapılar açacak, sürpriz fırsatlar getirecek önümüze." dedi.

MUBI, Ocak 2022'de ünlü dağıtım şirketi The Match Factory’yi ve yapım ayağı Match Factory Productions'ı satın almıştı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner140
banner158
Günün Anketi Tümü
Sektörel dergiler okunuyor mu?
Sektörel dergiler okunuyor mu?
banner159
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
banner161

Gelişmelerden Haberdar Olun

@