banner174

banner170

banner171

banner26

EGİAD’dan Fransa’ya Büyük Tanıtım

Her yıl Paris’te düzenlenen teknoloji ve girişimcilik fuarı VivaTech'te bu sene EGİAD Ege Genç İş İnsanları Derneği ve EGİAD Melekleri Yatırım Ağı da yer aldı.

EGİAD’dan Fransa’ya Büyük Tanıtım

2016 yılında kurulan ve her yıl Paris’te düzenlenen teknoloji ve girişimcilik fuarı VivaTech'te bu sene EGİAD Ege Genç İş İnsanları Derneği ve EGİAD Melekleri Yatırım Ağı da yer aldı. Avrupa’nın en üst düzey teknoloji etkinliklerinden biri olarak anılan fuarda EGİAD iş dünyası da temaslarda bulunarak iş birlikleri sağladı. Tesla, SpaceX ve Twitter'ın tartışmalı CEO'su Elon Musk ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un da katılım sağladığı Paris'teki VivaTech teknoloji fuarına STK olarak katılan ilk Türk sivil toplum örgütü, EGİAD oldu. Aralarında EGİAD iş dünyasının da olduğu 4.000 teknoloji meraklısının önünde bir konferans veren Musk, yapay zeka, derin teknoloji üzerine gerçekleştirdiği bir sunumla dikkat çekti.

En önemli kültür ve ticaret merkezlerinin başında gelen Fransa’nın başkenti Paris’e yapılan ziyarete EGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Alp Avni Yelkenbiçer, EGİAD Yönetim Kurulu Başkan Vekili Arda Yılmaz, Kaan Özhelvacı, EGIAD Yönetim Kurulu Üyeleri Arda Ürper, Cem Elmasoğlu, EGİAD Melekleri İcra Kurulu Başkanı Levent Kuşgöz, EGİAD Melekleri İcra Kurulu Üyesi Efe Saygılı, EGİAD Uluslararası İlişkiler Komisyonu Başkanı Hasan Güler, EGİAD İş Geliştirme Komisyonu Başkanı İsmail Girginoğlu, EGIAD Üyeleri Aslıhan Güler, Begüm Soydan Sayılkan, Berk Altınkeserler, Berna Çoban, Ceren Sezgin, Deren Acay, Duygu Koç, Elif Koç, Erşit Onur Civan, Evrim Uslu, Kemallettin Okkaoğlu, Mert Karabağlı, Mert Sönmüş, Merve Topraklı, Murat Çekirdek, Murat Deha Değer, Onur Civan, Orçun Tan, Rebia Rezzan Özduran, Remzi Uslu, Selen Günaydın, Sinan Görgün, Yeşim Şanal, Yiğit Çetiner, EGİAD Melekleri Üyesi İskender Kökey ve EGİAD Melekleri Koordinatörü Melisa İtmeç katılım gösterdi.

EGİAD Avrupa’nın En Büyük Teknoloji ve Girişimcilik Fuarındaydı

İlk yılında ev sahipliği yaptığı sayının iki katı olarak bu yıl 2.400 Start-Up’ı ağırlayan VivaTech, bir sonraki büyük inovasyonu finanse etmek isteyen 2.000’den fazla yatırımcıyı da kendine çekti. Yapay zeka standlarının dikkatlerden kaçmadığı fuarla ilgili temaslarını aktaran EGİAD Başkanı Alp Avni Yelkenbiçer, “EGİAD olarak böylesi önemli bir fuarda yer almaktan son derece mutluyuz. Fuara, Türkiye’nin de aralarında olduğu 146 ülkeden şirket ve yatırımcı katıldı. 16 Türk teknoloji girişim şirketi ve 60'ın üzerinde kişiden oluşan heyet, fuarda Türk girişimci ekosistemini farklı ülkelerden gelen yatırımcılara tanıttı. Bizim de ciddi temaslarımız oldu. Fuara katılma amacımız İzmir ekseninde girişimcilik çalışmalarımızı ve tabanımızı buradaki Dünya şirketleriyle ve yatırımcılarıyla biraraya getirmek, temaslar kurmaktı. Girişimcilerin, ürünlerini ve hizmetlerini uygulayabilecekleri ortaklar arayışında olduklarını gözlemledik. EGİAD kendisini bu fuar aracılığıyla bir kez daha tüm Dünya’ya tanıtma fırsatı bulmuş oldu. EGİAD olarak Dünya’daki yenilikçi firmaların son teknolojilerini takip etme fırsatı bulduk. Bunlarla beraber çalışan girişimcileri de yakından inceledik. Dünyada ortaya çıkan 4 teknolojik trendin olduğunu burda bir kez daha gördük. Karbonsuzlaşma, Döngüsel Ekonomi, Yapay Zeka, Arttırılmış Gerçeklik etkinlikleri fuara damga vurdu. Viva Technology, inovasyon ve teknolojinin olumlu etkisi olan daha kapsayıcı bir toplum inşa etmede belirleyici bir rol oynadı. Bu yıl zenginleştirici tartışmalar, ünlü konuşmacılar ve çığır açan yeniliklerden oluşan dolu bir programa katılım sağlamış olduk” dedi.

Derin Teknolojiye Derinlemesine Bakış

Paris gezisi kapsamında ikinci gün EGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Alp Avni Yelkenbiçer, EGİAD Melekleri İcra Kurulu Başkanı Levent Kuşgöz ve Koordinatörü Melisa İtmeç; derin teknolojilerin hızlanması ve dönüşmesinde global vizyona sahip olan, bu vizyon doğrultusunda birçok faaliyet gösteren Hello Tomorrow Yatırım Network Koordinatörü Selma El Ouardi ile bir araya geldi. Gerçekleştirilen ziyaret kapsamında derin teknolojilerin global sahnedeki yatırım ve girişimcilik dünyası için önemi, 2023 yılı için trendler & fırsatlar görüşüldü. Özellikle EGİAD Melekleri, melek yatırım ağı olarak, geleceğe yönelik etkinliklerde aktif olarak rol almak üzerinde duruldu.

Resmi Temaslarda EGİAD’ın Yatırım Stratejileri Görüşüldü

Paris temasları kapsamında Ticaret Baş Müşaviri Murat Gören, Ticaret Müşaviri Gonca Köksal Ensari ile biraraya gelen EGİAD Başkanı Alp Avni Yelkenbiçer ve başkanlığındaki 35 kişilik heyet, toplantıda EGİAD projeleri ve EGİAD Melekleri Yatırım Ağı hakkında bilgi vererek Viva Technology Fuarı kapsamındaki temasları aktarıldı. Ziyarette, iki ülke arasındaki ticari ve ekonomik ilişkiler, Türkiye’nin ihracatını arttırmak üzere destek programları üzerinde de duruldu. Özellikle rekabet avantajına sahip olunan sektörler ile ihracat potansiyelinin varlığı vurgulanırken, Fransa’da yatırım olanakları ve ticari ilişkilerin geliştirilmesine yönelik çalışmalar görüşüldü. Görüşmelerde EGİAD tanıtımına ve Think Tank İzmir Girişimcilik Raporu’na da yer veren EGİAD Başkanı Yelkenbiçer, Türkiye’deki vergi avantajları, yatırım stratejileri, yatırımcı olma koşulları, yatırım fırsatları ve yatırım sürecine yönelik bürokrasi ve yatırımcılık ekosistemine yönelik sunumuyla da dikkat çekti.

OECD’de Girişimcilik ve NEET Kavramına Dikkat Çekildi

EGİAD, Paris temasları kapsamında OECD Türkiye Daimi Temsilciliği de ziyaret edildi. EGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Alp Avni Yelkenbiçer, Yönetim Kurulu Başkan Vekilleri Kaan Özhelvacı ve Arda Yılmaz'ın katılımıyla gerçekleşen toplantıda OECD Türkiye Daimi Temsilcisi Büyükelçi Prof. Dr. Kerem Alkin, OECD Ekonomi Danışmanı Umur Gökçe, OECD Politika Analisti ve Proje Yöneticisi Ali Fuad Turgut ile biraraya gelindi. EGİAD ve EGİAD Melekleri Yatırım Ağı hakkında bilgi sunulan toplantıda, EGİAD Think Tank çalışmaları kapsamında en son yayınlanan İzmir Girişimcilik Araştırma Raporu içeriği konusunda bilgi verildi. Girişimcilik ve teknoloji yatırımları konularında görüş alışverişinde bulunulan ziyarette, olası işbirliği çalışmaları görüşüldü. Ziyarette ayrıca EGİAD’ın son zamanlarda sıkça gündeme getirdiği ve OECD’nin de datalarında yer alan NEET - Not in Education, Employment, or Training (Ne eğitimde ne istihdamda olmayan gençler) kavramına değinildi. Gençlerin ne istihdamda ne de eğitimde olmamasının büyük bir problem olduğuna dikkat çekilerek çözüm önerileri üzerinde konuşuldu. Yelkenbiçer, Avrupa ülkeleri ve Dünya’da aralarında Türkiye’nin risk ve yoğunluk sınıfında bir numara olduğu konu olduğuna dikkat çekti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner140
banner173

Gelişmelerden Haberdar Olun

@