banner143

banner72

banner171

banner157

Çipli Kimlik Kartlarıyla Ödeme Yapılabilecek

Yaklaşık 80 milyon kişinin kullanmaya başladığı yeni çipli kimlik kartları, kredi ve banka kartları gibi ödeme yapmak için de kullanılabilecek.

Güncel 29.04.2024, 13:45 Melike Kaya Bayram
158
Çipli Kimlik Kartlarıyla Ödeme Yapılabilecek

Elektronik kimliğin elektronik ödemenin ayrılmaz bir parçası olduğunu söyleyen biOnay’ın Kurucu Ortağı Ümit Yaşar Usta, “Kartlı ödemeler halen çok revaçta ve kimlik tespiti ile ödemenin kesiştiği pek çok hizmet noktası mevcut. Bugün pek çok ödeme noktasında, aynı zamanda kimlik tespiti de yapılıyor. Örneğin hastanelerde SGK, noter ve otel gibi yerlerde hem kimlik tespiti yapılıyor hem ayrı bir cihazdan kredi kartından ödeme alınıyor. Kimlik kartı devlet ve ilgili kurum için kullanılırken, diğer banka kartları ise ödeme için kullanılıyor. Dolayısıyla kredi kartından daha güvenli olan kimlik kartları ve parmak izi doğrulamayla hastane bankosu, noterler, oteller gibi pek çok noktada tek işlemle hem kimlik doğrulama ve ödeme yapılabilir” diyor.

Elektronik kimliğin, bankalar ve ödeme aracı kuruluşları için bir ispat ve kontrol sağladığını ekleyen Ümit Yaşar Usta, “Sonrasındaki ödemenin kredi mi, nakit para transferi mi olacağı gibi finansal uygulamalar tamamen o finansal kuruluşun hayalleriyle sınırlıdır.  Bankalar Arası Kart Merkezi (BKM)’nin Şubat 2024 verilerine göre, Türkiye’de halihazırda 120 milyon kredi kartı, 191 milyon banka kartı ve 91 milyon ön ödemeli kart mevcut. Yani toplam 400 milyondan fazla ödeme banka kartının olduğunu dile getiren Ümit Yaşar Usta, “Bugün en büyük bankalar bile T.C. kimlik kartına dayalı ödeme kurgulandığında 60 milyon müşteriye hitap edilebilir. Aslında T.C. kimlik kartı küçük ve orta ölçek bankalar ile yeni kurulan ödeme aracı kuruluşları için büyük bir fırsat sunar. Kart başvurusu, kart basımı, kart dağıtımı, kart yönetimi zaten devlet tarafından yapılan hazır bir ekosistem söz konusu. Tüm mesele bundan faydalanacak girişimlerin olması” ifadelerini kullanıyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner140
banner173

Gelişmelerden Haberdar Olun

@