banner24

banner72

banner171

banner157

Yuvam Dünya Derneği’nden COP28’e özel panel: “Bizim Hikayemiz”

Her yıl iklim krizi konusunda küresel çapta uluslararası müzakerelerin yapıldığı Taraflar Arası Konferans (Conference of Parties, COP), bu yıl 30 Kasım - 12 Aralık tarihleri arasında Birleşik Arap Emirlikleri’nin Dubai kentinde düzenleniyor.

Güncel 24.11.2023, 10:45 Melike Kaya Bayram
65
Yuvam Dünya Derneği’nden COP28’e özel panel: “Bizim Hikayemiz”

İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesine imza atmış yaklaşık 200 ülke Taraflar Arası Konferansta (COP, Conference of Parties) iklim krizine karşı mücadelenin ana hattını belirlemek üzere her yıl bir araya gelerek müzakereler gerçekleştiriyor. Bu yıl 28. Taraflar Konferansı kapsamında dünyanın dört bir yanından ülkeler insanlığın karşılaştığı en büyük meydan okuma olan iklim krizine karşı 30 Kasım-12 Aralık tarihleri arasında COP28de bir araya geliyor.

İklim kriziyle mücadele için el ele

İklim kriziyle mücadele konusunda toplumun her kesiminde dönüşüm başlatmayı amaçlayan Yuvam Dünya Derneği, bu yıl gelişmeleri COP28den izleme ve paylaşmak üzere Dubaide olacak ve konferans kapsamında bir panel de gerçekleştirecek. 6 Aralıkta düzenlenecek Bizim Hikayemiz / The Story of Us” başlıklı panelde konuşmacılar, iklim krizinin hikayesini farklı perspektiflerden anlatacak ve kendi faaliyet alanlarındaki bakış açılarının çözümlere nasıl katkıda bulunabileceğini değerlendirecekler. Panelde Yale Üniversitesi İklim Değişikliği İletişimi Bölümü Başkanı Anthony Leiserowitz, Galata Wind Enerji CEOsu Burak Kuyan, Milli Atlet Şahika Ercümen ve Koton Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Yılmaz Yuvam Dünya Yönetim Kurulu Üyesi Emir Medinan moderatörlüğünde konuşmacı olarak yer alacak. İklim kriziyle mücadelede enerji dönüşümü, döngüsel ekonomi, iklim iletişimi, sanat ve spor gibi farklı perspektifler COP28 alanında yer alan Türkiye Pavilyonu'nda değerlendirilecek.

COP27den COP28e

Her yıl, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesine imza atmış yaklaşık 200 ülke Taraflar Arası Konferansta (COP, Conference of Parties) iklim kriziyle mücadelenin ana hatlarını belirlemek üzere bir araya gelerek müzakereler gerçekleştiriyor. Bu yıl bu konferansların 28incisi Birleşik Arap Emirliklerinin Dubai kentinde gerçekleşecek. 30 Kasımda başlayıp 12 Aralıkta sonlanması planlanan COP28in gündeminde fosil yakıtlardan çıkış, iklim krizinden en çok etkilenen ve ekonomik olarak iklim krizinin zararlarını kendi başına telafi demeyecek kırılgan ülkelere sağlanacak destek, kayıp ve zararların tazmini konuları öne çıkıyor.

Yuvam Dünya Derneği geçtiğimiz yıl Mısır’ın Şarm El-Şeyh kentinde gerçekleşen COP27de Türkiye Pavilyonunda Galata Wind ile birlikte Hikaye Değişirse Her Şey Değişir / The Story Changes Everything” başlıklı bir panel gerçekleştirerek bireyin, toplumun, kurumların dönüşümüne vurgu yapmıştı. COP27de önemli bir katılım gösteren Yuvam Dünya Derneği, bu yıl Koton ve Galata Windin destekleri ile gerçekleştireceği panel ile farklı deneyim anlatıları üzerinden, neslimizin hikayesi haline gelen iklim krizine karşı nasıl yalın, etkili ve anlaşılır mesajlar geliştirebileceğimizi ele alacak.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner140
banner173

Gelişmelerden Haberdar Olun

@