banner24

banner170

banner164

banner171

banner31

banner165

NLP Teknolojileri İstihdamda Devrim Yaratma Potansiyeli Taşıyor

TesterYou’nun Kurucusu Barış Sarıalioğlu, NLP’nin gelecekteki iş dünyasının sürdürülebilirliği noktasında değerlendirmelerde bulunuyor.

Teknoloji 23.02.2024, 12:00 Melike Kaya Bayram
116
NLP Teknolojileri İstihdamda Devrim Yaratma Potansiyeli Taşıyor

Teknoloji hızla ilerlemeye devam ettikçe birçok endüstri, otomasyonun ve yapay zekanın etkisini hissetmeye devam ediyor. Her gün karşılaştığımız araç ve sistemlerde kullanımı artan Doğal Dil İşleme (NLP) teknolojileri, iletişim ve çalışma şeklimizde devrim yaratma potansiyeline sahipken aynı zamanda istihdamın geleceği hakkında bazı önemli soruları da gündeme getiriyor. Şirketler ve kuruluşlar için zamandan ve kaynaktan tasarruf sağlama ve otomatikleştirme özelliği taşıyan NLP’nin, çeşitli alanlardaki insan işçilerin yerini alma potansiyeli ise son yıllarda yaygın olarak tartışılan konular arasında yer alıyor. Her yeni teknolojide olduğu gibi, doğal dil işleme teknolojilerinin de iş gücünde kullanımıyla ilgili bir takım etik hususlar mevcut.

NLP’nin İş Gücüne Uygulanması İçin Sorumlu Stratejiler Geliştirilmeli

NLP’den yararlanan yapay zeka araçlarının, şirketlere ve kuruluşlara maliyet tasarrufu, gelişmiş verimlilik, karar alma ve kuruluşların yeteneklerini genişletme gibi çok çeşitli faydalar sağlama potansiyeline sahip olduğunu söyleyen TesterYou Kurucusu Barış Sarıalioğlu, “NLP’nin iş gücüne uygulanması için sorumlu stratejiler geliştirmesi oldukça önemli. Kesin olan bir şey var ki, istihdamın geleceği hızlı teknolojik değişimle şekillenecek. Çalışanların gelecekte talep görecek yeni beceri ve bilgiler edinerek bu değişime hazırlıklı olmaları kritik önem taşıyor. Bu yalnızca veri bilimi ve makine öğrenimi gibi teknik becerileri değil, aynı zamanda problem çözme, eleştirel düşünme ve yaratıcılık gibi yapay zeka kullanımıyla bile iş gücünde oldukça değerli olacak sosyal becerileri de içeriyor. Ana endişelerden biri NLP’den yararlanan yapay zeka araçlarının, halihazırda büyük ölçüde insan emeğine bağımlı olan endüstrilerde iş kayıplarına yol açabilmesi. Yapay zeka, insan çalışanlara tekrarlanan görevlerde yardımcı olabilir ancak çalışanların sağlayabileceği düzeyde yaratıcılık, eleştirel düşünme ve problem çözme becerileri sağlama kapasitesine sahip değildir. Ayrıca müşterilerin ihtiyaç duyabileceği insani dokunuşun ve empatinin yerini alması da henüz mümkün görünmemektedir.” açıklamalarında bulundu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner140
banner158
Günün Anketi Tümü
Sektörel dergiler okunuyor mu?
Sektörel dergiler okunuyor mu?
banner159
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
banner161

Gelişmelerden Haberdar Olun

@