banner143

banner72

banner164

banner157

banner26

banner165

Matriks Yılın İlk Yarısını 204,6 Milyon TL Ciro İle Kapattı

Buna göre Matriks yılın ilk altı ayında satışlarını bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 96 artırarak 204.595.258 TL’ ye ulaştırdı.

Ekonomi 11.08.2023, 16:30 Melike Kaya Bayram
19
Matriks Yılın İlk Yarısını 204,6 Milyon TL Ciro İle Kapattı

Matriks Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdür Yardımcısı Cem Tutar, finans sektörüne yönelik sundukları ürün ve hizmetlerde olduğu gibi, finansal anlamda da sürdürülebilirliğe çok önem verdiklerini söyledi. Elde ettikleri rakamların uzun vadeli planlarıyla uyumlu gelişiminden son derece mutlu olduklarını ifade eden Cem Tutar, 20 yıldır sektörle birlikte büyüdüklerini ve çalışmalarını bu yönde sürdürdüklerini vurguladı.

Fark yaratacağına inandıkları yeni ürün ve projeler üzerine çalıştıklarını ifade eden Cem Tutar, Türkiye’nin etkilendiği tüm ekonomik koşullardan etkilendiklerini, ancak işlerini ve Ar-Ge çalışmalarını sadece ekonomik gelişmeleri ya da tahminleri dikkate alarak yapmadıklarını söyledi. Sermaye piyasalarına ilginin artacağı güne her zaman hazır olmaları gerektiğinin bilinciyle hareket ettiklerini anlatan Tutar, Matriks’in Türkiye’de sermaye piyasalarına ilgi arttığında da azaldığında da hep çok çalıştığına dikkat çekti.

YARATICI FİKİRLERİ EKOSİSTEMİMİZE DAVET EDİYORUZ

Matriks’in 20’nci yılında iki özel projeyi hayata geçirdiğini dile getiren Cem Tutar, bir taraftan para ve sermaye piyasaları konusunda fikri ya da projesi olan girişimcilere kapılarını açtıklarını, diğer taraftan da sektördeki kadın istihdamını artırmayı hedeflediklerini belirterek, şunları söyledi: “Matriks’in ortaya çıkışı ve bu noktaya geliş öyküsünün temelinde aslında bir start up hikayesi var. Ancak biz yatırım almamış bir start up’ız. Bu nedenle de süreci ve zorlukları çok iyi biliyoruz. Bizim dünyamızda, çok iyi bir teknoloji geliştirmeniz ya da çok iyi bir fikrinizin olması başarılı olacağınız, fikri hayata geçireceğiniz anlamına gelmiyor. Çoğu zaman fikrin doğru zamanda doğru kişiye doğru insanlara ulaşması, yaygınlaşması, satılması da yetmiyor. Sürdürülebilir bir iş modeli oluşturmak gerekiyor. Biz de bu süreci çok yakından deneyimlemiş bir şirket olarak girişimcilere kapılarımızı açmak istedik. ‘Matriks Ekosistemini Genişletiyor’ projesini 15 Haziran itibariyle başlattık. İlk başvuruyu aldığımız andan itibaren de projelerle ilgili ön elemeye başladık. Bize bir fikirle gelen ve iş ortaklığı proje programına katılmaya hak kazanan herkese API’lerimizi, borsa verilerini açıyoruz. Bizim altyapımızdan bilgi birikimi ve tecrübemizden faydalansınlar, kendilerini geliştirsinler istiyoruz. Matriks Ekosistemi’ne katılmaya hak kazananlar arasından seçilen projelere toplam 5 milyon TL'lik yatırım yapmayı ve 1 milyon TL'lik destek sağlamayı hedefliyoruz. Ayrıca uygun görülen ürünleri Matriks platformlarına, satış ve pazarlama kanallarına entegre ederek, müşterilerimize sunmayı planlıyoruz.”

TEKNOLOJİDEKİ YAZILIMCI KADIN SAYISINI ARTIRMAYI HEDEFLİYORUZ

Matriks yüzde 33’lük kadın çalışan oranıyla, yüzde 9,9 olan teknoloji sektöründeki kadın çalışan oranın oldukça üzerinde. Ancak yazılım alanındaki kadın sayısını artırmanın sektöre değer katacağına olan inançları ile deprem bölgesiyle ilişkili öğrenci ya da yeni mezun kadınların da dahil olduğu ‘’Matriks Android Yazılımcı Meslek Edindirme Programı’’ projesini başlattı. Cem Tutar, teknolojide rol model kadınlar yetiştirmeyi hedefleyen eğitim teknolojisi girişimi Up School ile hayata geçirdikleri programın başvurularının 2 Temmuz’da tamamlandığını hatırlattı. Toplam 425 kişinin başvurduğu programda yapılan testler ve mülakatlar sonucunda deprem bölgesinden kadınların da dahil olduğu 50 kişinin eğitimlere başladığını belirten Cem Tutar, “Adaylar üç ay süreyle yoğun bir eğitim programına katılacak. Matriks’in deneyimli Mobil Geliştirme ekibi de program boyunca mentorluk desteği sağlayacak. Matriks bu program sonunda başarılı katılımcılardan bazılarını ekibine dahil edecek. Programa katılan tüm kadınlar Up School’un kariyer havuzunda yer alarak, sektördeki kariyer imkanlarından yararlanma şansı da elde edecek” dedi.

KARŞILAŞTIRMALI ÖZET MALİ VERİLER TABLOSU (KONSOLİDE)

TL

31.06.2022

31.06.2023

06.22 – 06.23 Değişim

Hasılat

104.626.664

204.595.258

%96

Brüt Kar

30.898.835

48.276.158

%56

Net Kar

27.583.099

38.793.974

%41

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner140
banner158
Günün Anketi Tümü
Sektörel dergiler okunuyor mu?
Sektörel dergiler okunuyor mu?
banner159
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
banner161

Gelişmelerden Haberdar Olun

@