banner24

banner72

banner171

banner157

“16. Global CemFuels Konferans ve Sergisi” İstanbul’da gerçekleşti

Global Cement Dergisi organizasyonuyla düzenlenen “16. Global CemFuels Konferans ve Sergisi” 20-21 Eylül 2023 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleşti.

Endüstri Güncel 22.09.2023, 10:00 22.09.2023, 17:08 Melike Kaya Bayram
527
“16. Global CemFuels Konferans ve Sergisi” İstanbul’da gerçekleşti

Global CemFuels Konferansı’nda konuşan TÜRKÇİMENTO Çevre ve İklim Değişikliği Müdürü Canan Derinöz Gencel, dünyanın en büyük özel alternatif yakıtlar konferansı ve sergisi olarak kabul edilen konferansta buluşan dünya çimento sanayicilerine öncelikle Türk çimento sektörü hakkında güncel bilgileri aktardı.

Türk çimento sektörünün yeşil dönüşüme hazırlığının her geçen gün artarak devam ettiğini söyleyen Canan Derinöz Gencel, “Bu süreci biz üreticiler olarak bir fırsat olarak değerlendiriyor, çalışmalarımızı bu kapsamda yürütüyoruz” vurgusunu yaptı. Gencel, sözlerini şöyle sürdürdü:

Türk çimento sektörü olarak yeşil dönüşüme uyum, alternatif yakıt ve hammadde kullanımı, enerji verimliliği gibi önemli konular üzerinde çalışıyoruz. Düşük karbonlu üretim noktasında öncü sektörler arasında yerimizi alıyoruz. Emisyon azaltımı amacıyla sektör olarak alternatif yakıt kullanımına büyük önem veriyoruz. Hesaplarımıza göre 2022 yılında 1,6 milyon ton atık kullanarak %10,1 oranında alternatif yakıttan enerji elde ettik. Biyokütle içeren yakıtlar sera gazi emisyonları açısından nötr özelliğe sahiptir. Dolayısıyla biyokütle içeren alternatif yakıtların tedariki ve kullanımı sektörümüzün önceliğidir. Ancak mevcut durumda ülkemizde bu tür alternatif yakıt, sektörümüzün talebini karşılayacak düzeyde değil.”

TÜRKÇİMENTO’YA GLOBAL CEMFUELS ÖDÜLÜ

Global CemFuels Konferansı etkinliğinde ayrıca düzenlenen ödül töreninde TÜRKÇİMENTO “Atık Kullanımına Destekte Üstün Çaba Ödülü”ne layık görüldü. Ödülü TÜRKÇİMENTO adına alan Çevre ve İklim Değişikliği Müdürü Canan Derinöz Gencel, “TÜRKÇİMENTO olarak üyelerimizin atık kullanımını artırmaya yönelik verdiğimiz destekle bugün bu ödülü almaktan mutluluk duyuyoruz. Bu ödül için tüm sektör temsilcilerimize ve çalışma gruplarımıza çok teşekkür ederiz.” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner140
banner173

Gelişmelerden Haberdar Olun

@