banner143

banner72

banner171

banner157

MOSDER’in Yeni Başkanı Davut Karaçak Oldu

12. Olağan Genel Kurul toplantısında geçmiş dönem faaliyetlerini masaya yatıran ve gelecek dönem yol haritasını belirleyen MOSDER, yeni yönetim kurulunu da seçti.

Endüstri Güncel 31.05.2024, 12:30 Melike Kaya Bayram
232
MOSDER’in Yeni Başkanı Davut Karaçak Oldu

Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) 12. Olağan Genel Kurul toplantısını gerçekleştirdi. MOSDER’in 11. Dönem faaliyetlerinin ele alındığı, 12. Dönem yol haritasının belirlendiği genel kurul toplantısında derneğin yeni Yönetim Kurulu da belirlendi. Loda Mobilya Yönetim Kurulu Başkanı Davut Karaçak, MOSDER Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini Weltew Home Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Balcı’dan devraldı. MOSDER’in yeni Yönetim Kurulu ise Ahmet Güleç, Gökmen Kaya, Mehmet Kunt Kaşıkcıoğlu, Levent Dandik, Mehmet Soyserin ve Mustafa Arslan’dan oluştu.

“Hedefimiz başarıyı artırarak devam ettirmek”

Geçen dönem derneğin Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini yürüten Davut Karaçak, gösterdikleri güven ve teveccühten ötürü MOSDER üyelerine teşekkür ederek “11. Dönemde yaptıkları değerli çalışmalar ve gösterdikleri üstün gayretten dolayı Sayın Başkanımız Mustafa Balcı ve Yönetim Kurulu üyelerimize ayrıca şükranlarımı sunuyorum. Sahsıma ve derneğimize desteklerinden dolayı Mobilya Sanayi İşadamları Derneği’ne de teşekkürü borç biliyorum” dedi. MOSDER’in Türkiye mobilya sanayisindeki saygın konumunu 11. Dönem çalışmalarıyla daha da sağlamlaştırdığını ifade eden Karaçak, “Hedefimiz yeni dönemde bu başarıları artırarak devam ettirmek olacak” dedi.

Mahalle marangozundan global oyuncuya

Bundan 30 - 40 yıl önce mahalle marangozlarının yalnızca kendi kasaba, ilçe ya da il halkına hizmet verdiği bir yapıya sahip olan Türk mobilya sektörünün bugün global bir oyuncu olma iddiasıyla yoluna devam ettiğini vurgulayan Karaçak, “Sektörümüz üretimi olduğu kadar Ar-Ge, pazarlama, ambalaj, lojistik gibi pek çok operasyonu kendi içinde çözebilir hale geldi.  Artık görüyoruz ki dünyanın her yerinde Türk mobilyası bulunmakta. Bugün 8,5 milyar dolar ihracat yapan ve önünde 3, 5, 10 yıllık master planı olan koca bir sektörden bahsediyoruz. Bu başarı hepimizindir. Burada emeği geçen tüm meslektaşlarıma ve çalışanlarına teşekkür ediyorum” dedi.

MOSDER’in ise Türk mobilya sektörünün en önemli hacim üreten ve aynı zamanda profesyonel bakış açısına sahip sektör temsilcilerinden oluşan bir dernek olduğuna dikkat çeken Karaçak “Bu yapıyı daha nasıl güçlü kılar ve daha nasıl iyi yerlere getiririz, bütün çabamız bu olacaktır” dedi. MOSDER’in artık sektöre öncü ve referans olan faaliyetlerini daha ileri taşıyarak devam ettireceklerini kaydeden Karaçak şunları söyledi:

“IIFF’i daha da büyüteceğiz”

“MOSDER olarak yurtdışında yapılan sektör fuarlarına katılmaya ve Türkiye mobilyasını dünyaya tanıtmaya devam edeceğiz. Her yıl iki farklı fuar merkezinde eş zamanlı olarak düzenlediğimiz Uluslararası İstanbul Mobilya Fuarı (IIFF), ortalama olarak 150 bin ziyaretçiyi ağırlıyor, bunun 50 bini ise yabancı katılımcılardan oluşuyor. MOSFED Federasyonumuzla iş birliği yaparak, fuarımızın daha da büyümesine katkı sağlayacağız. Sektörel sorunların çözümlenmesi hedefiyle, sektörel durum analizi, üretim analizi, dış pazar analizi, ihracat odaklı büyüme analizi gibi sektörü kapsayan analizlerin ve MOSFED tarafından yapılan bütün araştırmaların paylaşılması ve üyelere bilgi verilmesi hususunda çalışmalarımıza devam edeceğiz. Yeni dönemde de sektörel buluşmalara olan hassasiyetimizi sürdüreceğiz. Sektörümüzü ilgilendiren tüm toplantılarda, sektörün karşılaştığı sorunları ve çözüm önerilerini tartışarak, sektörün ilerlemesi ve büyümesine katkı sağlamak için çaba harcayacağız. Her yıl düzenli olarak yaptığımız üye toplantılarımızı alanında uzman akademisyenler, ekonomistler ve konuşmacılarla renklendirerek konaklamalı olarak yapmaya devam edeceğiz.”

“İstişare ve işbirliklerine önem vereceğiz”

MOSDER’in geçmiş yıllardaki başarıları ve eksikliklerinin kendileri için en büyük yol gösterici olacağına işaret eden Karaçak, “Özellikle istişareye büyük önem verip daha yakın iş birliği ve ortak girişimler üzerinde düşüneceğiz. Bugün dünyada Çin, ABD, İtalya, Almanya, Vietnam, Polonya gibi ülkeler sektörümüzde nasıl marka değeri ve ciro oluşturmuşsa, bizler de onların ayak izlerini takip edip kendi başarı stratejilerimizi belirleyeceğiz” açıklamasında bulundu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner140
banner173

Gelişmelerden Haberdar Olun

@