banner75

banner74

Aksa Enerji yılın ilk yarısında 291 milyon lira kar elde etti

Aksa Enerji, 2020’ nin ilk yarısında 291 milyon lira konsolide net kâr elde etti.

Enerji 18.08.2020, 08:49 Serkan KIRAÇ
64
Aksa Enerji yılın ilk yarısında 291 milyon lira kar elde etti

Türkiye’nin halka açık en büyük serbest enerji üreticisi Aksa Enerji, 2020 yılı ilk yarıyıl finansal sonuçlarını açıkladı. Şirket, COVID-19 salgınının olumsuz etkilerine rağmen 2020’nin ilk yarısındakikonsolide net kârını bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 27 artırarak 291milyon lirakonsolide net kâr elde etti.

Yılın ilk yarısında 709 milyon lira Faiz Amortisman Vergi Öncesi Kâr (FAVÖK)elde eden Şirket’in FAVÖK marjı ise yüzde 20,4 olarak gerçekleşti.

2 kıta ve 5 ülkedeki yatırımlarıyla global bir enerji şirketine dönüşen Aksa Enerji, 2020 yılı ilk yarıyıl finansal sonuçlarını Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) duyurdu. Açıklanan bilançoya göre,Aksa Enerji cirosunu yılın ilk yarısındabir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 50artırarak3.5milyar liraseviyesine yükseltti. İlk yarıyılda 291 milyon lira konsolide net kâr elde eden şirket, ana ortaklık kârını ise geçen yılın aynı dönemine göre %107 artırarak 222 milyon lira seviyesine taşıdı.

İlk 6 aylık dönemde toplam709 milyon lira Faiz Amortisman Vergi Öncesi Kâr (FAVÖK) kaydeden Aksa Enerji’nin FAVÖK’ünün %80’i döviz bazlı satış yapan KKTC, Gana, Mali ve Madagaskar santrallerinden elde edildi. Şirket’inFAVÖK marjı ise yüzde 20,4 seviyesinde gerçekleşti.

2020 yılı ilk yarıyıl verileriyle ilgili görüşlerini paylaşan Aksa Enerji Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Cemil Kazancı şunları söyledi:“2020 yılında tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 salgının ekonomik etkilerine rağmen finansal yapımızı güçlendirerek yılın ilk yarısında başarılı bir yol izledik. Her geçen yıl mali açıdan güçlenerek borçluluğumuzu azalttık ve her biri ekonomik değer yaratacak büyük yatırımlara imza attık. Yurt dışına açılmaya karar verdiğimiz 2015 yılında 860 milyon dolar seviyesinde olan borcumuzu bu yılın ilk yarısı itibarıyla442 milyon dolara düşürdük.”

Salgın sürecinin getirdiği zorlu ekonomik koşullarda sürdürülebilir kârlılık politikasıyla yatırımlarına devam ettiklerini belirtenCemil Kazancı, “Türkiye’nin yanı sıraKKTC, Gana, Mali

ve Madagaskar’da enerji alanında faaliyet gösteren global bir enerji şirketi olarak 2015 yılında başladığımız yurt dışı yolculuğumuzda, Afrika’nın yanı sıra, geçen Mayıs ayında, 240 MW kapasiteli doğal gaz kombine çevrim santrali kurmak için Özbekistan hükümeti ile bir anlaşma imzaladık. Gerekli yer tahsislerinin sağlanması sonrası başlanacak olan santral inşaatını azami 12 ay içerisinde tamamlayarak devreye almayı planlıyoruz. Ekonomik olarak içinde bulunduğumuz bu zorlu süreçte yurt dışında yatırım yaparak ülkemize döviz getirmeye ve Şirketimizin büyümesine katkı sağlamaya yönelik çalışmalarımızı tüm gücümüzle devam ettireceğiz” dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
-1°
açık
Günün Anketi Tümü
Sektörel dergiler okunuyor mu?
Sektörel dergiler okunuyor mu?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@