banner174

banner170

banner171

banner157

Dünya Tasarruf Günü’nde Isı Yalıtımı İle Enerji Verimliliği

Dalmaçyalı İleri Isı Yalıtım Sistemleri, Dünya Tasarruf Günü’nde, ısı yalıtımının binalardaki enerji tasarrufunda yüzde 60’a varan orandaki etkisine dikkat çekti.

Enerji 02.11.2023, 16:30 02.11.2023, 14:23 Melike Kaya Bayram
6
Dünya Tasarruf Günü’nde Isı Yalıtımı İle Enerji Verimliliği

Bir yandan küresel ısınma ve gezegenimizin geleceği ile ilgili kaygılar diğer yandan artan enerji maliyetleri, enerji tüketiminde tasarruf arayışlarını, hatta zorunluluğunu beraberinde getiriyor. Dalmaçyalı İleri Isı Yalıtım Sistemleri de, bir kez daha, 31 Ekim Dünya Tasarruf Günü’nde, ısı yalıtımının binalardaki enerji tasarrufunda yüzde 60’a varan orandaki etkisine dikkat çekti.
 

Ülkemizde tüketilen enerjinin yüzde 33'ünün binalarda kullanıldığını ve bu kullanımın yüzde 80'inin ısıtma ve soğutma için harcandığını aktaran Dalmaçyalı İleri Isı Yalıtım Sistemleri Pazarlama Direktörü Çağdaş Korkmaz “Bir binanın oransal olarak en büyük yüzey alanı genellikle dış cephesidir. Bu nedenle daha az enerji harcamamızın en etkili aracı ve önlemi binaların dış cephesine uyguladığımız ısı yalıtım sistemidir.” dedi. Korkmaz, gerek kullanıcı deneyimleriyle gerekse Dalmaçyalı tarafından yapılan araştırmalarla ısı yalıtımının ısıtma amaçlı enerji tüketim miktarını %60’a varan oranda azalttığının belgelendiğini belirtti. Bunun yanında ısı yalıtımının, binalarda yaz aylarında ihtiyaç duyulan klima kullanımına bağlı elektrik tüketimi üzerindeki yükünü de önemli ölçüde düşürdüğünü de vurguladı.
 

         
                             

Tasarruf için her binaya ısı yalıtımı şart

Korkmaz, “Dalmaçyalı’nın faaliyetine başladığı 2003 yılında binaların yüzde 98’inde ısı yalıtımı bulunmuyordu. Şu anda bu oran yüzde 70’lere kadar inmiş durumdadır. Bununla birlikte enerji verimsiz binaların oranı hala çok yüksek. Isı yalıtımı ile sadece konutlarımızda değil iş yeri, otel, hastane ve okul binalarında da tasarruf etmemiz mümkün. Isı yalıtımının, görmezden gelinemeyecek kadar büyük hem çevresel hem de ekonomik faydaları bulunuyor. Küresel ısınma nedeni ile artık termometreler o kadar yüksek dereceleri görüyor ki kışın ısıtma, yazın ise soğutma için gelen enerji faturaları bütçe üzerinde yük oluşturuyor. Yapılan bu yatırım, binalarda yaklaşık 3-5 yıl gibi kısa bir süre içinde kendisini amorti ediyor. Isı yalıtımı bu yanıyla haneler, işletmeler ve ülkemiz açısından çok önemli ve uygun maliyetli bir yatırım.” dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner140
banner173

Gelişmelerden Haberdar Olun

@