banner143

banner170

banner164

banner157

banner26

banner165

Geleceğin Mühendisleri Bugünün Liderleri ile Buluştu

Gençlerin kariyer platformu Youthall tarafından bu yıl 4.kez düzenlenen ve 4 gün süren “Engineering Career Summit”, gençlerin kariyer yolculuklarında ufuk açıcı bir etkinlik olarak yerini aldı.

Güncel 14.12.2022, 12:15 Melike Kaya Bayram
258
Geleceğin Mühendisleri Bugünün Liderleri ile Buluştu

Youthall tarafından 4.kez düzenlenen ve bu yıl Aves ana sponsorluğunda 6-7-8 Aralık’ta dijital, 9 Aralık’ta ise Kolektif House Maslak’ta fiziksel olarak gerçekleşen zirvede; güncel mühendislik uygulamaları, mühendislik alanında trendler, günümüz iş dünyasında ihtiyaç duyulan yetkinlikler, öğrencilik döneminde yapılması gerekenler gibi pek çok konuda önemli bilgiler geleceğin mühendisleri ile paylaşıldı.

Zirveye; bilgisayar mühendisliği, elektrik&elektronik mühendisliği, endüstri mühendisliği, makine mühendisliği, mekatronik mühendisliği, kimya mühendisliği, gıda mühendisliği, işletme mühendisliği gibi mühendislik bölümü lisans ve yüksek lisans öğrencileri ile yeni mezunlar başta olmak üzere mühendislik alanına ilgi duyan 1.500’ü aşkın kişi katılım gösterdi.

“Geleceğin bilişim meslekleri gençlerin radarında”

‘’Engineering Career Summit’’ etkinliğinin son günü 9 Aralık’ta Kolektif House Maslak’ta fiziksel olarak düzenlendi. Etkinlik kapsamında Youthall CEO’su Emre Aykan; “Özellikle genç yetenekler kariyer tercihlerinde mühendisliğin bilişim alanlarına yönelmeye başladı. Artık sadece yazılım ya da bilgisayar mühendisliği okuyanlar değil, mühendisliğin diğer alanlarında okuyan gençler de yazılım öğrenip kodlama yapabiliyor ve bu her şeyi değiştirdi. Şirketler de işe girecek olan gençlerde bilişim konusundaki uzmanlığa çok önem veriyor. Veri güvenliği ve yapay zeka teknolojilerine dair tartışmalar gündemden düşmezken, geleceğin bilişim meslekleri bu alanda kariyer planı yapan gençlerin radarına girdi” ifadelerini kullandı.

Kariyerine mühendislik alanında yön vermek isteyen gençlerin aklında çok fazla soru olduğuna dikkat çeken Aykan; “Gençler şirketlerin imkanları ve gelecek planlarıyla ilgili detaylı bilgiye ulaşmak istiyor. Bu alanda çalışan şirketler de gençlerin beklentilerini anlamaya çalışıyor. Gençlerin kariyer platformu Youthall olarak, sektörün lider firmalarıyla gençleri buluşturduğumuz bu etkinliklerde her iki taraf için de çözüme destek olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Bu buluşmalara farklı alanlarda da devam edeceğiz” dedi.

“Sektörün geleceğine liderlik etmek için mühendisliğe ihtiyacımız var”

Yurt dışı faaliyetleriyle öne çıkarak Türkiye’nin ham ayçiçeği yağı tedariği ile üretiminde büyük pay sahibi olan ve etkinliğin ana sponsorluğunu üstlenen Aves Strateji ve İş Geliştirme Müdürü Murat Işık; “Sektörde yaptığımız yatırımlar mühendisliğin farklı alanlarında çok ciddi uzmanlıklar gerektiriyor. Bu nedenle bizim için mesleğinizle ilgili edineceğiniz tüm uzmanlıklar çok kıymetli” açıklamasında bulundu.

Aves Fabrikalar Direktörü Mevlüt Şahin Kuru, sektörün mühendislik okuyan gençlere duyduğu ihtiyaca dikkat çekerek; “Mühendislik alanında kriter sizsiniz ve Aves olarak sektörün geleceğine liderlik etmek için her alanda mühendisliğe ihtiyacımız var” açıklamasında bulundu.

Aves İnsan Kaynakları ve İdari İşler Müdürü Pakize Özel Güler ise gençlere işe alım süreçleriyle ilgili önemli ipuçları verdi. Güler, Aves olarak kapılarının yeni mezunlara her zaman açık olduğunu belirterek; “Özgeçmişinizde yer alan bilgiler, okuduğunuz ya da mezun olduğunuz okul tabii ki çok önemli faktörler. Ancak bir mülakattaki en belirleyici tercih sebeplerinin başında kendinizi ne kadar iyi anlatabildiğiniz geliyor. Bu nedenle görüşme sırasında kendinizi iyi ifade etmeniz çok önemli. Ek olarak daha önce katıldığınız projeler, okuldaki faaliyetleriniz de değerlendirmeye alınıyor. Derslere ek olarak girmeyi hedeflediğiniz sektörle ilgili çalışmaları, projeleri takip ederek etkileşim halinde olmanız çok kıymetli” dedi.

AVES ana sponsorluğunda düzenlenen zirvenin ilk gününde Aves, Siemens, Doğuş Otomotiv, Garanti BBVA Teknoloji, DeFacto, Prometeon, İnci Holding, Betek Boya ve Aselsan; ikinci gününde Mercedes Benz Türk, Opet, WAT Motor, Henkel, Kale, Akçansa, Yapı Kredi Teknoloji, BurganBank, Bosch; üçüncü günündeLogo Yazılım, Aksa Akrilik, sahibinden.com, BAT, Aygaz, Eczacıbaşı, Brisa, Vestel, LC Waikiki, Shell firmalarının önde gelen isimleri gençlere tecrübelerini ve tavsiyelerini aktardı. Zirvenin fiziksel olarak Kolektif House Maslak’ta gerçekleşen ve açılışını Youthall’un yaptığı son günde ise; Aves, P&G, Bakioğlu Holding, Hilti, Ford Otosan, Temsa, Unilever, ETİ, ATÜ Duty Free, Enerjisa Üretim firmalarının yetkilileri geleceğin mühendisleriyle deneyim ve bilgilerini paylaştı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner140
banner158
Günün Anketi Tümü
Sektörel dergiler okunuyor mu?
Sektörel dergiler okunuyor mu?
banner159
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
banner161

Gelişmelerden Haberdar Olun

@