banner143

banner72

banner164

banner171

banner31

banner165

Kablosuz Teknolojiler Üretkenliği Artırıyor

Avrupalı işletmeler, yenilikçi kablosuz teknolojilerin yürürlüğe geçmesinden sonraki üç yıl içinde üretkenlikte ortalama %32'lik bir artış görmeyi bekliyor.

Teknoloji 20.02.2024, 16:30 Melike Kaya Bayram
117
Kablosuz Teknolojiler Üretkenliği Artırıyor

Panasonic Connect Europe tarafından bugün yayınlanan yeni araştırma, işletmelerin kablosuz teknoloji yatırımlarını yürürlüğe geçirmesinden sonraki üç yıl içerisinde üretkenliklerini ortalama %32 oranında artırmasını beklediğini ortaya koyuyor. Ankete katılanların yüzde 36'sı, 5G'nin işletmeleri için en önemli kablosuz teknoloji yatırımı olduğunu ve özel kampüs ağlarının genel ağlardan daha çok ilgi gördüğünü söylüyor.

Her beş kişiden biri (%22) WiFi 6'yı en önemli kablosuz teknoloji türü olarak görüyor. Daha hızlı bağlantı ve esneklik sunan WiFi 6, yoğun cihaz yüküne sahip ağlar için eski teknoloji altyapılarına kıyasla bu ağlarda büyük bir iyileşmeyi mümkün kılıyor. Kuruluşların tedarik zinciri ve üretim gibi kendi sektörlerindeki özel uygulamalar nezdinde doğru teknoloji arayışına girmesiyle, araştırmada Bluetooth ve Uzun Menzilli Geniş Alan Ağlarına (LoRaWAN) olan ilginin de %21'lik bir pay ile benzer şekilde yüksek olduğu ortaya çıkıyor.

Genel çerçeveye bakıldığında, karar vericilerin %41'inin kablosuz altyapı projelerine yatırım yapma kararını vermiş veya planlama sürecinde olmasıyla, kablosuz teknolojiye yapılan yatırımlarda hızlı bir ilerleme kaydedildiği gözüküyor. Ankete katılanların yüzde 38'i, teknoloji yatırımlarında uygulama aşamasında olduğunu belirtiyor.

Engeller henüz tamamıyla aşılmadı
Araştırmada, yeni teknolojilerin benimsenmesindeki engellerin henüz aşılmadığı görülüyor. Ankete katılanların yüzde 24'ü BT güvenliğiyle ilgili endişeleri olduğunu dile getirirken, yüzde 22'si mevcut BT altyapılarıyla birlikte çalışabilirlik ve bağlantı sorunları konusunda endişeli. Her beş kişiden biri, kablosuz ağ teknolojisinin yönetilebilirliği konusunda tereddüte sahip ve benzer oranda katılımcı BT kaynaklarına, bilgisine ve becerilerine dair güven eksikliği hissettiğini bildiriyor. Panasonic Connect Europe Pazarlama Direktörü Jan Kaempfer, araştırma hakkındaki görüşlerini paylaştı: "Bu araştırma, içerisinde bulunduğumuz dönemin kablosuz teknoloji yatırımı ve karar vermede çok önemli bir dönem olduğunu vurgulamaktadır. 5G'nin ortaya çıkışı, WiFi evrimi ve Bluetooth ile LoRaWAN alanlarındaki yenilikler, bağlantı anlayışımızı yalnızca birkaç yıl önce bile hayal edemeyeceğimiz şekillerde dönüştürüyor. İş liderleri kablosuz bağlantının muazzam fırsatlar sunduğuna inandığını açıkça anlıyor, ancak üstesinden gelinmesi gereken zorlukların da bulunduğunu görüyoruz."

Endüstrinin oynayacağı rol
Kaempfer, endüstrinin mevcut bağlantı zorlukları konusunda neler yapması gerektiğine de değindi: "İşletmelerin dahili uzmanlık ve kaynak eksikliği var. Teknoloji sağlayıcıları, daha fazla güven aşılamak ve bazı kaynak boşluklarını kapatmak için uzmanlık ve eğitimle kuruluşları destekleyerek bu dönüşümde rol alabilirler. Genel olarak, kablosuz teknolojilerde yenilik ve ileri seviye dağıtım için çok büyük bir talep olduğu görülüyor. Panasonic Connect Europe'da, iş liderlerinin kablosuz teknoloji yatırımının baskın motive edici güçlerini, temel teknolojiler ile uygulamalarını ve engelleri nasıl aşacaklarını anlamalarına yardımcı olma konusunda kararlıyız."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner140
banner158
Günün Anketi Tümü
Sektörel dergiler okunuyor mu?
Sektörel dergiler okunuyor mu?
banner159
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
banner161

Gelişmelerden Haberdar Olun

@