banner24

banner170

banner171

banner26

Erciyas Çelik Boru, Faaliyet Karını 3,8, Vergi Öncesi Karını 3,5 Katına Artırdı

Boru hatları borularının üretiminde EMEA bölgesinin liderlerinden olan Erciyas Çelik Boru, 2024 yılı konsolide birinci çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı.

Ekonomi 16.05.2024, 14:00 16.05.2024, 13:17 Melike Kaya Bayram
350
Erciyas Çelik Boru, Faaliyet Karını 3,8, Vergi Öncesi Karını 3,5 Katına Artırdı

Türkiye’nin en önemli yatırım gruplarından Erciyas Holding’in iştiraki Erciyas Çelik Boru, 2024 yılının ilk üç aylık dönemine ait finansal sonuçlarını açıkladı. Kamuoyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan bildirime göre Erciyas Çelik Boru, yılın ilk çeyreğinde 1,7 milyarın üzerinde gerçekleştirdiği satışlarıyla, 442,9 milyon TL esas faaliyet karı elde etmiş ve geçen senenin aynı dönemine kıyasla esas faaliyet karını 3,8 katına artırmayı başardı. Yılın ilk çeyreğinde yaşanan iş yavaşlatma ve grev sürecinin etkisiyle üretim kayıpları yaşamış olmasına rağmen, hasılatı geçen senenin aynı dönemine kıyasla %4 artırdı.

Erciyas Çelik Boru, 2024 yılının ilk çeyreğinde yaşadığı iş yavaşlatma ve grev sürecini sendika ile çözüme kavuşturarak bitirmiştir. Global enerji ve su ihtiyaçlarını karşılayacak projelerin ana hammaddesi olan boruları üreten Erciyas, satışlarının, özellikle yurtdışında takip edilen büyük tutarlı boru hattı projelerinin realize olması durumunda, artarak devam etmesini ve yıl sonunda bir önceki sene sonuna kıyasla artış göstermesini öngörüyor.

Geleceğe yön verecek girişimlere yatırım yapmaya devam ediyorlar

Şubat ayında, Hyperloop konseptinin geliştirilmesi kapsamında katkı sağlayanlara belirli oranlarda teşvikler vermek ve konseptin gelişimini hızlandırmak amacıyla kurulan Hollanda merkezli “Hyperloop Geliştirme Programı Vakfı” (Stichting Hyperloop Development Program) ile Erciyas Holding arasında "Programa Giriş ve Katkı Anlaşması" imzalandığı duyuruldu. Bu anlaşma ile Erciyas’ın katkılarıyla geliştirilecek Hyperloop ürünleri ve teknolojileri de bu kapsamda çeşitli teşviklerden faydalanabilecek.

Yine aynı tarihte İstanbul’da icra edilen Fransa merkezli ""Hello Tomorrow Türkiye" - Derin Teknoloji etkinliğinde “Hyperloop” konulu paneli yöneten Emre Erciyas, konukları "Hyperloop Development Program" Direktörü Klaus Rudischhauser  ve Hyperloop Hardt Eş-Kurucusu Mars Geuze ile birlikte paneli dinleyen teknoloji meraklılarına Hyperloop alanındaki son gelişmeleri aktardılar.

8-18 Ocak 2024 tarihlerinde Las Vegas’da CES (Consumer Electronics Show) 2024’e katılım sağlayarak, Elon Musk’ın kurduğu tünel şirketi Boring Company tarafından inşa edilen “Vegasloop”u deneyimledi. Nevada Üniversitesi’nde bulunan “Özmen Center for Entrepreneurship” merkezinde, Hyperloop faaliyetleri ve gelişmeleri  hakkında sunum yaptı ve ardından Tesla Giga Factory’i ziyaret etti.

Erciyas Holding’in Hyperloop yatırımlarını yeni şirket ile gerçekleştireceği öngörülüyor

Hyperloop konsept ve teknolojisi kapsamında gerçekleştirilmesi gereken yeni nesil boru/tüp, strüktürel üretimleri ile tüplerin içindeki tüm hareketli parçaların AR-GE ve üretim faaliyetlerinin hayata geçirilmesi amacıyla yeni bir oluşum ve yapılanmaya giden şirket, bu kapsamda 250.000 TL sermaye ile Erciyas Hyperloop Teknoloji Sanayi A.Ş. şirketini kurdu. Erciyas Çelik Boru Sanayi A.Ş (%55) ve vagon üretiminde yıllara sari bilgi ve tecrübeye sahip grup şirketi RC Endüstri Ulaşım Araçları A.Ş. (%45) ortaklığıyla 29 Şubat 2024 tarihinde kurulan Erciyas Hyperloop, 20-22 Mart 2024 tarihlerinde Pariste düzenlenen Autonomy Mobility World Expo-2024 ve Hello Tomorrow Global Zirvesine katılarak, Hyperloop paydaşları ile görüşmelerde bulundu. 28 Mart 2024 tarihinde Yıldız Teknik Üniversitesinin Hyperloop Takımı Starloopun kampüs atölyelerini de ziyaret eden Erciyas Hyperloop, mentörlük kapsamında prototip podlarını inceleyerek, Hyperloop çalışmaları hakkında yönlendirici tavsiyelerde bulundu.

Erciyas Hyperloop, boru ve vagon üretimi konusunda Ar-Ge ve üretim faaliyetleri gerçekleştirerek, Hyperloop teknolojisinde kullanılacak tüplerin ve kapsül vagonların da üretimini gerçekleştirmeyi hedefliyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner140
banner173
Günün Anketi Tümü
Sektörel dergiler okunuyor mu?
Sektörel dergiler okunuyor mu?
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P

Gelişmelerden Haberdar Olun

@