banner24

banner170

banner164

banner157

banner26

banner165

Gen Türkiye’den Yıl Değerlendirmesi

Türkiye girişimcilik ekosistemini güçlendirmek için kurulan GEN Türkiye, geride bıraktığımız yılı bir basın toplantısıyla değerlendirdi.

Ekonomi 21.12.2023, 10:30 Melike Kaya Bayram
13
Gen Türkiye’den Yıl Değerlendirmesi

GEN Türkiye Basın Buluşması gerçekleşti. GEN Türkiye Yönetim Kurulu Üyeleri ve basın mensuplarının katıldığı buluşmada, GEN Türkiye Yönetim Kurulu üyeleri GEN Türkiye’nin 2023 yılı boyunca gerçekleştirdiği çalışmalardan bahsettiler.

Buluşmaya GEN Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Nevzat Aydın, GEN Türkiye Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Habitat Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sezai Hazır, GEN Türkiye Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Koton Yönetim Kurulu Üyesi Gülden Yılmaz, GEN Türkiye Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve SEDEFED Başkanı Emine Erdem, GEN Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi ve Google Türkiye Ülke Direktörü Mehmet Keteloğlu, GEN Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi ve ALZ Grup A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Cihat Alagöz, GEN Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi ve Funika Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Civan Sözkesen katıldı.

Buluşmada GEN Türkiye’nin yürütücülüğünü yaptığı Global Girişimcilik Haftası, Girişimcilik Dünya Kupası, Open House Meeting, G3 Girişimcilik Zirvesi hakkında bilgilendirme yapıldı. Ayrıca, Eylül ayında Avustralya Melbourne’de gerçekleşen ve GEN Türkiye üyelerinin de katılım sağladığı Global Girişimcilik Kongresi, GEN Türkiye’nin deprem bölgesinde gerçekleştirdiği çalışmalar kamuoyuyla paylaşıldı. Bunların yanında ülkemiz girişimcilik ekosisteminin 2023 yılı performansı da buluşmada değerlendirildi.

Global Entrepreneurship Network; dünyadaki tüm girişimcilerin birbiri ile iletişime geçmelerini; birbirinden öğrenmelerini, yeni pazarları tanımaları ve bu pazarlama açılabilmelerine destek olmak; yatırımcılarla güçlü bağlantılar geliştirmelerini sağlamak amacıyla sivil toplum kuruluşlarının, ulusal ve uluslararası şirketlerin ve girişimlerin, akademik kuruluşların ve politika yapıcıların iş birliği içerisinde çalışmasını teşvik ediyor.

İşte bu iş birliğini Türkiye’de daha güçlü bir şekilde sağlayabilmek için 2020 yılının Aralık ayında ses getiren bir lansmanla startı verilen, Türkiye’de ve küresel girişimcilik ekosistemi arasında köprü olma amacıyla kurulan GEN Türkiye, Habitat Derneği idari yönetiminde faaliyetlerini yürütüyor.

GEN Türkiye, Türkiye’deki girişimleri GEN’in 200 ülkesindeki iyi örneklerle buluşturarak; Türkiye ekosistemiyle global girişimcilik ekosistemi arasında köprü görevi görüyor. GEN Türkiye Yönetim Kurulu, Türkiye ekonomisini ve toplumunu geliştirmek için girişimcilik ve yeniliğin gücüne inanan, alanında tanınmış liderlerden oluşuyor ve GEN Türkiye Yönetim Kurulu, GEN aracılığıyla ulusal girişimcilik ekosistemini ileriye taşıyarak, ülke ekonomisine destek olmayı amaçlıyor.

GEN Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Nevzat Aydın

‘’2023 yılı, zorluklara rağmen Türkiye'nin girişimcilik ekosistemi için dinamik ve yenilikçi bir dönem olarak geçti. Bu süreçte, 154 milyon dolarlık yatırımın 219 farklı girişimde gerçekleşmesi, ekosistemimizin sağlam temeller üzerine kurulduğunu gösteriyor. Özellikle SaaS, Yapay Zeka, ve enerji gibi sektörlerdeki yatırımlar, çeşitliliğimizi ve teknolojik ilerlememizi yansıtıyor. Kitle fonlaması alanındaki artış ve yurt dışında dikkat çeken başarılarımız da Türk girişimciliğinin uluslararası alanda ne denli güçlendiğinin kanıtları. GEN Türkiye olarak, bu başarı hikayelerinin parçası olmak, ulusal ve global düzeyde girişimcilik ekosistemi arasında köprü kurmak bizim için büyük bir onur. 2024 ve sonrası için beklentimiz yüksek; yenilikçi fikirler ve girişimlerle dolu bir Türkiye görmek için sabırsızlanıyoruz.’’

GEN Türkiye Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Koton Yönetim Kurulu Üyesi Gülden Yılmaz

‘’GEN Türkiye olarak bu sene oldukça verimli bir yıl geçirdiğimizi belirtebilirim. Ulusal girişimcilik ekosistemini ileriye taşıyarak, ülke ekonomisine destek olmak amacıyla yıl boyunca hayata geçirdiğimiz etkinliklerimizden girişimcilerimiz oldukça faydalandılar. Global Girişimcilik Haftası da her kasım ayında 200 ülkeyle aynı anda kutladığımız, GEN Türkiye olarak büyük bir zevkle yürütücüsü olduğumuz ve yaptığımız etkinliklerle girişimciliği kutladığımız bir hafta. Bu sene Global Girişimcilik Haftası kapsamında; Cumhuriyet’imizin 100.yılı olması sebebi ile Cumhuriyet ve girişimciliği harmanladığımız bir kampanya planladık ve mottomuzu 'Fikri Hür Girişimciler, Vicdanı Hür Girişimciler ve İrfanı Hür Girişimciler’ olarak belirledik. 81 ilde 400 paydaşımızın katkıları ile 300’den fazla etkinlikle 35.000'den fazla kişiye erişim sağladık. Bu anlamlı kampanyamızda bizlerle birlikte olup ekosistemimize destek olan tüm paydaşlarımıza teşekkür ederiz.’’

GEN Türkiye Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Habitat Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sezai Hazır

‘’GEN Türkiye olarak yıl boyunca oldukça önemli etkinliklere imza attık. Yaptığımız çalışmalarla ülkemiz girişimcilik ekosistemine katkı sağlamak en büyük hedeflerimizden biriydi. Çalışmalarımızın girişimciler ve girişimci adayları üzerindeki yansımalarını gördükçe hedeflerimize emin adımlarla ilerlediğimizi belirtebilirim. 6 Şubat depremiyle yaşanan acılardan sonra, GEN Türkiye olarak deprem bölgesinin kalkındırılmasına yönelik çalışmalar gerçekleştirmeye karar vermiştik. Bu doğrultuda girişimcilerin, girişimci adaylarının, gençlerin, kadınların, kadın kooperatiflerinin ve öğrencilerin kapasite geliştirme eğitimleri aracılığı ile yeni nesil yetkinlikler kazanmasını, onlara istihdam açısından yeni yollar açmayı ve uzun vadede afet bölgesinde ekonomik ve sosyal iyileşmenin sağlanmasını hedefleyen “İstasyon Hatay”ı güzide şehrimiz Hatay’a kazandırmış olmaktan dolayı oldukça mutluyuz.’’

GEN Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi ve Google Türkiye Ülke Direktörü Mehmet Keteloğlu

‘’Google olarak Türkiye ile beraber büyüdüğümüz 17 yılda; bireylerin, özellikle de gençlerin, teknoloji ürün ve hizmetlerine adaptasyonu anlamında kamu ve sivil toplumdaki iş ortaklarımızla oldukça önemli birçok projeye imza attık. Türkiye’de girişimlerin desteklendiği takdirde büyük başarılara imza atacağının bilincindeyiz. Google Türkiye olarak bu bakış açısıyla girişimlerin ve fikirlerin potansiyellerine ulaşmasına ve uluslararası başarı hikayelerine imza atmalarına her zaman destek olmaya çalışıyoruz. Bugün burada benim de yönetim kurulu üyeleri arasında yer aldığım Global Girişimcilik Networkü (GEN Türkiye)’nin etkinliği için bir araya geldik. Bildiğiniz üzere GEN Türkiye olarak Türkiye’deki girişimleri GEN’in 200 ülkesindeki iyi örneklerle buluşturarak; Türkiye ekosistemiyle global girişimcilik ekosistemi arasında köprü görevi üstleniyoruz. Bu doğrultuda ülke ekonomisine de destek olma çabamızı her zaman sürdüreceğiz.’’

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner140
banner158
Günün Anketi Tümü
Sektörel dergiler okunuyor mu?
Sektörel dergiler okunuyor mu?
banner159
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
banner161

Gelişmelerden Haberdar Olun

@