banner24

banner72

banner164

banner152

banner31

banner165

Polisan Holding 2. Çeyrek Bilançosunu Açıkladı

Türkiye'nin köklü şirketlerinden Polisan Holding A.Ş., kimya, boya ve liman işletmeciliği alanlarındaki yatırımlarıyla Türkiye’ye değer katmaya devam ediyor.

Ekonomi 07.08.2023, 10:30 Melike Kaya Bayram
27
Polisan Holding 2. Çeyrek Bilançosunu Açıkladı

Finansal sonuçları değerlendiren Polisan Holding İcracı Yönetim Kurulu Üyesi Cantekin Dinçerler, Pandemi sonrası hissedilen yüksek enflasyonla küresel ölçekte verilen mücadele resesyon risklerinin artmasına neden olduğunu söyledi. Rusya Ukrayna savaşının ise bu etkileri başta Avrupa olmak üzere bölgesel olarak daha da şiddetlendirdiğine dikkat çeken Dinçerler şöyle devam etti;

“2022’nin üçüncü çeyreğinden itibaren süregelen talepteki daralmanın etkileri ülke olarak ihracatımızı ciddi şekilde etkilemiş durumda. Bununla birlikte şubat ayında gerçekleşen ve “Yüzyılın Afeti” olarak nitelendirilen Kahramanmaraş merkezli depremlerin yanı sıra seçim atmosferi de ekonomide yatırım ve harcamaların ertelenmesine yol açtı. Polisan Holding olarak biz de dünyadaki ve Türkiye’deki gelişmeleri yakından takip ederek, stratejilerimize entegre ediyoruz. Enflasyon ve kur baskısıyla artan operasyonel maliyetlerimizi, bir yandan gelirimizi artırarak, bir yandan operasyonel verimliliklere odaklanarak telafi etmek üzere önlemlerimizi alıyoruz. Resesyon risklerinin arttığı ve kur ataklarının yaşandığı bir dönemde ivmemizi yukarı kaydırdık. Ancak kimya sektörü Avrupa’daki resesyon riskinden etkilenmeye devam ediyor. Yakaladığımız yukarı yönlü ivmeyi yılın geri kalanında daha yukarı çekecek önlemlerimizi aldık.”

“Aldığımız aksiyonların etkilerini yılın kalanında görmeyi hedefliyoruz”

İkinci çeyrekte birinci çeyreğe göre gelirlerini artırdıklarını söyleyen Polisan Holding İcracı Yönetim Kurulu Üyesi Cantekin Dinçerler, “Polisan Kimya’nın ilk altı aylık finansal performansı; enflasyonun döviz kurlarındaki artıştan yüksek seyretmesi ve Avrupa’daki resesyonun etkisiyle düşen satış fiyatları ve ihracat hacmi nedeniyle önceki yıla göre düşüş sergiledi. İkinci çeyrekte aldığımız aksiyonların etkilerini yılın geri kalan döneminde görmeyi hedefliyoruz. Polisan Yapıkim, hem iç talebin güçlü olması hem de kentsel dönüşümün hızlanmasıyla satış gelirlerini ve kârlılığını artırmaya devam etmektedir. Liman operasyonumuzla Poliport; Mayıs ayında ikinci tank çiftliği revizyon yatırımını tamamladı. Liman operasyonumuzda ikinci çeyrekte çok başarılı bir performans sergiledik ve hem elleçlediğimiz ürün miktarını hem de gelirlerimizi önemli seviyede artırmayı başardık. Port tarafında yüksek gelirli niş ürün depolamasına yönelik yatırımlarımıza başlıyoruz, bu sayede ikinci çeyrekte yakaladığımız ivmenin önümüzdeki iki çeyrekte de artarak devam etmesini bekliyoruz” dedi.

“Polisan Holding olarak şirketimizin ve sektörümüzün geleceğine güvenle bakıyoruz”

Polisan Holding olarak şirketin ve sektörün geleceğine güvenle baktıklarını söyleyen Cantekin Dinçerler, “Ülkemize katkı sağlamak için var gücümüzle üretmeye ve yatırım yapmaya devam edeceğiz. Öngörümüz ikinci çeyrekte elde ettiğimiz yukarı yönlü ivmenin, üçüncü ve dördüncü çeyrekte de sürmesi yönünde. Bununla birlikte, yılın ikinci yarısında ekonomideki gelişmelerin ışığında, mevcut performans sonuçlarımızı odağımıza alarak hedeflerimize ulaşacağımıza inanıyoruz.” diye konuştu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner140
banner158
Günün Anketi Tümü
Sektörel dergiler okunuyor mu?
Sektörel dergiler okunuyor mu?
banner159
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
banner161

Gelişmelerden Haberdar Olun

@