banner24

banner72

banner171

banner157

Türkiye’de Hızlı Tüketim Ürünleri Perakendesi %99 Büyüdü

NielsenIQ’ nun verilerine göre, Türkiye’de FMCG (Hızlı Tüketim Ürünleri) perakendesi, 2022 yılı toplamında 2021 yılına göre %99 büyüme kaydetti.

Ekonomi 19.06.2023, 14:45 Melike Kaya Bayram
101
Türkiye’de Hızlı Tüketim Ürünleri Perakendesi %99 Büyüdü

Global bilgi hizmetleri şirketi NielsenIQ'nun araştırmasına göre, Türkiye'de FMCG (Hızlı Tüketim Ürünleri) perakendesi 2022 yılı ilk 8 ay kıyaslamasında %85 büyüme kaydetti. 2015 yılından bu yana bileşik yıllık büyüme rakamlarına (CAGR) bakıldığında da gıda kategorisinin %19, gıda başlığı altındaki tarım ürünlerinin %19,4, buğday ürünlerinin ise %24,3 büyüdüğü gözlendi.

TÜRKİYE'DE ATIŞTIRMALIK VE İÇECEK GRUPLARI YÜKSELİŞTE

Pazarda büyüme dinamiğine sahip kategorileri anlamanın kritik olduğunu vurgulayan NielsenIQ Türkiye Genel Müdürü Didem Şekerel Erdoğan; atıştırmalık, içecekler ve bakkaliye gruplarının global büyümede başı çeken kategoriler olduğunu paylaştı. Şekerel Erdoğan, "Türkiye'de FMCG büyümesine baktığımızda özellikle gıda kategorisinin; gıda başlığı altında da atıştırmalık ve içecek gruplarının güçlü hacim ve ciro performansıyla büyümeyi öne taşıdıklarını görmekteyiz." diye konuştu.

E-TİCARETTE YILIN 8 AYINDA YÜZDE 74'LÜK CİRO BÜYÜMESİ

NielsenIQ' nun araştırmasına göre e-ticaret pandemi döneminde dünya genelinde güçlü büyümeler gösterdi ve toplam FMCG içindeki ağırlığını artırdı. Türkiye'de 2020 yılında toplam FMCG içinde %4,0 olan e-ticaret ağırlığı, 2021 yılında %5,7'ye çıkarak güçlü bir artış kaydetti. E-ticaret, bu güçlü bazına rağmen 2022 yılının ilk 8 aylık döneminde de büyüme ivmesini korudu ve %74'lük bir ciro büyümesi gerçekleştirdi.

Dünya genelinde bozulan fiyat istikrarına ve bunun tüketiciye yansımalarına bakıldığında ise tüm ülkelerde fiyat artışlarının görülmekte olduğu, bunun alışverişçi bütçesi üzerinde baskı yaparak alışverişçiyi daha temkinli olmaya sevk ettiği göze çarpıyor.

TÜKETİCİ YERLİ MALINA YÖNELDİ

Araştırma, alışverişçilerin %34'ünün sürdürülebilir ürünleri almaya daha yatkın; %66'sının da çevresel konuların şimdi ve gelecekte kendi sağlıklarını etkileyeceği konusunda hemfikir olduğunu gösterdi. Sürdürülebilirlik, yerel üretim ve doğallık başlıkları da üreticiler ve perakendeciler için odaklanılması gereken alanlar olarak öne çıktı.

Alışverişçilerin özellikle ekolojik/biyo ürünlere ilgisinin %20'den %27'ye çıktığı görülürken, aynı zamanda yükselen oranda yaşadıkları bölgede üretilmiş/yerel ürünleri seçmeye çalıştıkları da öne çıkan bir diğer veri. Bu oran %15'ten %22 seviyesine yükselmiş durumda.

YEREL İŞLETME VE ÜRÜNLERE İLGİ ARTTI

Türkiye'deki tüketicilerin marka tercihlerine ilişkin bulgulara göz attığımızda araştırma, tüketicilerin %62'sinin kendi bölgelerindeki yerel/yöresel işletmelerden, yerel olarak üretilmiş ürünleri satın almayı tercih ettiğini gösteriyor. Ayrıca tüketicilerimizin %65'i mümkün olduğunca yerel markaları desteklemeye çalışıyor. Aynı şekilde tüketicilerin %54'ü, yerel markaların özgün olduğunu düşünüyor ve %46'sı ise yerel markalar için biraz daha fazla ödemeye hazır.

"Yerli malı"na yönelik tercih de güçlenmiş görünüyor. Araştırmaya katılan alışverişçilerin %19'u Türkiye'de üretilen ürünleri seçmeye çalıştıklarını ifade ediyor. Bu oranın bir önceki yıl %13 seviyesinde olduğu belirtiliyor. Ayrıca 12 puanlık artışla alışverişçilerin %22'sinin, birden fazla kullanılabilen/çoklu kullanıma uygun alışveriş çantaları kullandıkları anlaşılıyor.

Tarım ve sürdürülebilirliğin yanı sıra FMCG perakendesine yakın dönemde damga vurması beklenen diğer trendler olarak da Yeni Ekonomik Sınıflandırma, Yeni Tüketici & Alışverişçi, Kutuplaşmış Tüketici, Fiyat Optimizasyonu, Değer Algısının Yeniden Yaratılması, Portfolyo Mimarlığı, Çoklu Kanal, Sağlıklı ve Zinde Olma Arayışı ve Yenilik trendleri önem kazanmış durumda.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner140
banner173

Gelişmelerden Haberdar Olun

@