banner143

banner27

banner152

banner31

banner153

Mobilya Ve Ağaç Sektörünün Geleceği Tartışıldı

(TAİF) tarafından düzenlenen 2022 Başkanlar Kurulu Hizmet İçi Eğitim Semineri’nde mobilya ve ağaç sektörlerinin durumu ve gelecek vizyonu ele alındı.

Endüstri Güncel 22.11.2022, 11:00 Melike Kaya Bayram
34
Mobilya Ve Ağaç Sektörünün Geleceği Tartışıldı

Ağaç bazlı panel sektörünün global markası Kastamonu Entegre’nin ana sponsorluğunu üstlendiği, Türkiye Ağaç İşleri Federasyonu (TAİF) tarafından düzenlenen 2022 Başkanlar Kurulu Hizmet İçi Eğitim Semineri’nde, 18 milyar dolar büyüklüğe sahip mobilya ve ağaç sektörlerinin Türkiye ekonomisine katkıları ve geleceğe ilişkin vizyonları ele alındı.

Türkiye Ağaç İşleri Federasyonu Genel Başkanı Hüseyin Taklacı, Kastamonu Entegre CEO’su Haluk Yıldız, Orman Genel Müdürlüğü İşletme ve Pazarlama Dairesi Başkan Yardımcısı Reşat Benli, Ticaret Bakanlığı Esnaf ve Sanatkârlar Genel Müdürlüğü  Ticaret Uzmanları Canan Yıldız ve Nazan Zer Irak’ın yanı sıra Türkiye genelinde 148 odanınbaşkanları, başkanvekilleri vebağlı meslek odalarınınyönetim kurulu üyelerinin katıldığı seminerin açılış konuşmasını Kastamonu Entegre CEO’su Haluk Yıldız gerçekleştirdi.

Konuşmasında, ağaç ürünleri ve mobilya sektörlerinin birbiriyle uyumlu ve beraber çalışmasının önemine dikkat çeken Yıldız, “Sektörümüzün dünya sıralamasındaki yeri ülkemiz için gurur kaynağıdır. Dünya pazarında MDF üretiminde ikinci, laminat parke üretiminde üçüncü, yonga levha üretiminde dördüncü sıradayız” dedi.

1 milyon kişiye istihdam sağlanıyor

Mobilya ve ağaç sektörlerinin 18 milyar dolar büyüklüğe sahip olduğunu hatırlatan Yıldız, her iki sektörün 5 milyar dolar ihracat gerçekleştirerek cari açığa olumlu katkı verdiğini ve 1 milyon kişiye istihdam sağladığını söyledi.Yıldız,konuşmasını şöyle sürdürdü:“Yılda 13 milyon metreküp üretim kapasitesi ile dünyanın ikinci büyük üreticisi olan Türkiye ağaç bazlı levha sektörü, mobilya sektörü ilebirlikte ülkemizde cari fazla veren nadir sektörlerden biri. MDF ve yonga levhada dünya üretiminin yüzde 5’ini, laminat parkede ise yüzde 10’nunu üretiyoruz. Sektörümüzün yerli ve milli özelliği ile mobilya sektörünün rekabet gücünün artmasına doğrudan katkı sağlıyoruz.”

Sektöründe yurt dışına yatırım yapan ilk şirket olan Kastamonu Entegre’nin Romanya, Bulgaristan, Bosna Hersek, Rusya ve İtalya yatırımlarıyla Türkiye dahil 6 ülkede üretim yapan global bir markaya dönüştüğünü belirtenHaluk Yıldız “Devam eden yurt için ve yurt dışı yatırımlarımız neticesinde, üretim sıralamasında sektörümüzde dünyanın 5. büyük üreticisiyiz. Ana ürün gruplarımız MDF, yonga levha, laminat parke ve kapı panelinin her birinde ise dünyanın ilk 4 üreticisi arasında yer alıyoruz. Dünya laminat parke üretiminin yüzde 6’sını tek başımıza gerçekleştiriyor, altı kıtada 100’den fazla ülkeye ürünlerimizi ulaştırıyoruz” diye konuştu.

Seminer sonunda Türkiye Ağaç İşleri Federasyonu Genel Başkanı Hüseyin Taklacı, Kastamonu Entegre CEO’su Haluk Yıldız’a teşekkür plaketi takdim etti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner140
banner155
Günün Anketi Tümü
Sektörel dergiler okunuyor mu?
Sektörel dergiler okunuyor mu?
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
banner156

Gelişmelerden Haberdar Olun

@