banner24

banner72

banner164

banner157

banner31

banner165

Schneider Electric, Karbon Yakalama Endüstrisine EcoStruxure Automation Expert ile Güç Katıyor

Schneider Electric, öncü karbon yakalama şirketlerinden Brilliant Planet’i genişleyen ve büyüyen operasyonlarında EcoStruxure Automation Expert ile destekliyor.

Endüstri Güncel 28.08.2023, 12:00 Melike Kaya Bayram
11
Schneider Electric, Karbon Yakalama Endüstrisine EcoStruxure Automation Expert ile Güç Katıyor

Enerji yönetimi ve otomasyonun dijital dönüşümüne liderlik eden Schneider Electric, geliştirdiği yeni nesil teknolojilerle karbon yakalama endüstrisini desteklemeye devam ediyor. Şirket son olarak, alg (yosun) tabanlı karbon yakalama konusunda öncü şirket Brilliant Planet’in çözüm ortağı olacağını duyurdu. Platinum Electrical Engineering iş birliğinde Schneider Electric, Brilliant Planet’in operasyonlarına EcoStruxure Automation Expert ile güç katacak.

Brilliant Planet, algleri uygun maliyetli bir yöntem olarak kullanarak karbonu gigaton ölçeğinde kalıcı ve ölçülebilir şekilde tutuyor. Şirket, sahil kıyılarında, açık havada, havuz tabanlı sistemlerde büyük miktarlarda mikro yosun yetiştiriyor. Bu sistemler, aynı orman alanına kıyasla atmosferden 30 kat daha fazla karbonu hapsetmeyi mümkün kılıyor. BM Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli (IPCC) de karbon yakalama teknolojilerini iklim değişikliğiyle mücadele çalışmalarının önemli bir parçası olarak kabul ediyor.

Brilliant Planet, Fas'taki üç hektarlık tesisinde dört yıl süren denemeler de dahil olmak üzere sekiz yıl süren araştırma ve geliştirme çalışmalarının ardından, şimdi dünya genelindeki tesislerde kullanılacak ölçeklenebilir bir platform geliştiriyor. Bu kritik çalışmada, kolayca ölçeklenebilen son derece esnek ve verimli bir kontrol sistemine ihtiyaç duyan Brilliant Planet, dünyanın ilk yazılım merkezli evrensel otomasyon sistemi olan EcoStruxure Automation Expert'i AVEVA System Platform ve AVEVA Insight ile birlikte kullanarak operasyonların tam görünürlüğünü ve kontrolünü sağlamak için Schneider Electric Alliance Onaylı İş Ortağı olan Platinum Electrical Engineering'i seçti. 

Bu iş birliğini değerlendiren Brilliant Planet CEO'su Adam Taylor, “Gereken hızda ölçeklendirme yapabilmek için uygulamamızı modüler hale getirebilmemiz gerekiyor. Schneider Electric ve Platinum Electrical Engineering iş birliğinde sunulan çözümler, her tesiste kopyalama, yapıştırma ve ölçeklendirme yapmamızı sağlıyor. Bu da kaynakları daha verimli kullanabileceğimiz ve kontrol süreçlerinde önemli gelişmeler sağlayabileceğimiz anlamına geliyor. Bu sistemin önümüzdeki yıllarda daha yaygın bir kullanım için temel oluşturmasını hedefliyoruz” dedi.

Evrensel otomasyon ile yüksek verimlilik ve ölçeklenebilirlik

Geleneksel endüstriyel otomasyon sistemleri kapalı, tescilli ve donanım odaklıdır. Verimliliği optimize etmek için farklı markaların yeni teknolojilerini entegre etmek isteyen kuruluşlar için bunu zor ve maliyetli hale getirebilirler. EcoStruxure Automation Expert, birlikte çalışabilirlikte IEC 61499 standardını temel alan evrensel bir otomasyon çözümü ve bu nedenle yeni veya mevcut üçüncü taraf ekipmanlarla kolayca entegre edilebiliyor. Bu sayede Brilliant Planet'in dünya genelindeki yeni tesislerinde de kolay ölçeklenebilirlik sağlıyor. 

Bu güçlü çözümle Brilliant Planet’in küresel iklim değişikliği için gerçekleştirdiği çalışmaları desteklemekten memnuniyet duyduklarını ifade eden Schneider Electric Yazılım Merkezli Otomasyon Küresel Başkan Yardımcısı Sanjith Singh, “Sürdürülebilirlik ve yeni nesil endüstriyel otomasyon misyonumuzu gerçekleştirmemiz, güvenilir Alliance İş Ortakları ve değerli müşterilerden oluşan bir ağ ile mümkün ve bu proje her ikisine de sahip. Brilliant Planet iklim değişikliği sorununa sürdürülebilir çözümler sunmak için teknolojimizi kullanırken, Platinum Electrical Engineering ise bu çözümün verimli ve ölçeklenebilir bir şekilde uygulanmasında önemli bir rol üstleniyor” dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner140
banner158
Günün Anketi Tümü
Sektörel dergiler okunuyor mu?
Sektörel dergiler okunuyor mu?
banner159
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
banner161

Gelişmelerden Haberdar Olun

@