banner174

banner170

banner171

banner31

Bosch Home Comfort Group RenewTogether Buluşmalarının İlk Konuğu Bünyamin Sürmeli Oldu

Yüksek verimli, çevre dostu teknolojiler geliştiren Bosch Home Comfort Group, iklimlendirme sektörünün yeşil dönüşümünde öncü rol oynuyor.

Güncel 14.05.2024, 13:30 Melike Kaya Bayram
181
Bosch Home Comfort Group RenewTogether Buluşmalarının İlk Konuğu Bünyamin Sürmeli Oldu

İklimlendirme sektöründe sürdürülebilirlik ve yeşil teknolojiler konusunda öncülük eden Bosch Home Comfort Group Türkiye, benimsediği ‘RenewTogether’ vizyonuyla tüm paydaşlarını birlikte yenilenmeye davet ederken, bu konuda farkındalık yaratmak amacıyla video buluşmaları düzenliyor. Seride, iklim değişikliği ve yeşil teknolojiler hakkında bilgiler verilirken, paydaşlara sürdürülebilir yeşil yaşam için rehberlik ediliyor.

Serinin ilk bölümüne konuk olan meteorolog, kamuoyunda bilinen adıyla ‘Havayı Koklayan Adam’ Bünyamin Sürmeli, dünyanın 150 bin yılda meydana gelecek değişikliği 150 yılda yaşadığına vurgu yaparak, “Buna tüm canlılar da doğa da tepki veriyor. Bu yıl kışı göremedik, sıcaklıklar ortalamanın 3,5-4 derece üzerinde gerçekleşti. Zinciri bir yerden kırdığınızda başka yerlerde sorun ortaya çıkıyor, örneğin ayıların bu yıl kış uykusuna yatmaması da insanın problemi. Çünkü bu yaz ya da önümüzdeki günlerde ne yiyeceğimizi bu durum belirliyor. Böyle devam ettiğimiz sürece yüzyılın sonunu getiremeyeceğiz. Etik, adalet, ahlak gerekiyor ki, yaşantımızı düzene sokalım, iklimler değişmesin, bizden sonraki nesiller de güvenli yaşayabilsin...” dedi.

“Ortak aklı harekete geçirmeliyiz”

Dünyanın atmosferindeki karbondioksit oranının 10.000’de 4 olduğunu belirten Sürmeli, bundaki küçük bir yüzdelik değişimin bile iklim değişikliğinin yarattığı sorunları engelleyebileceğini söyledi. Sürmeli, “Bu değişim, ‘Bana mı kaldır?’ denilebilecek bir konu değil! Dünyadaki 8 milyar insanın 500 milyonu bile gerçekçi ve akılcı bilimin ulaştığı teknolojiyi kullansa çok ciddi bir değişim yaratabilir. Oysa biz 8 milyar insan varken 35 milyar insan varmış gibi tüketiyoruz. Üretimin içinde olan herkes elini taşın altına koyduğunda, insan tüketimi aşırıya kaçmayacak şekilde olduğunda hem verimliliği artırabilir hem de kaynakları hatalı kullanmadığınız için atmosfere fazla karbon emisyonu vermezsiniz” diye konuştu.

Arman: “Dünyanın geleceğine birlikte katkı sağlama şansımız var”

Emisyonların üçte birinin binalardan kaynaklandığını, emisyonu azaltmanın önemli bir yolunun yeşil enerji kaynaklarını kullanmak olduğunu dile getiren Bosch Home Comfort Group Türkiye, Ortadoğu, Kafkasya ve Orta Asya Satış Genel Müdürü Kıvanç Arman, “Yüksek verimli çevre dostu yeni teknolojiler geliştirirken geleceğin teknolojileri üzerinde de çalışıyoruz. Örneğin bugün ısı pompasını pazara sunarken hidrojenin üretilmesinden depolanmasına ve kullanılmasına kadar yatırımlar yapıyoruz. Araştırma ve geliştirme çalışmalarımız sürüyor. Aynı bilinci çalışanlarımız, servislerimiz ve son tüketiciye hizmet veren iş ortaklarımızda da yaratmak istiyoruz. Değer zincirinin tüm halkalarında hareketlenme olduğunda dünyanın geleceğine bir katkı sağlama şansımız var. Bununla birlikte iş ortaklarımız, işlerini başarıyla devam ettirebilmek için sektördeki değişikliklere ayak uydurmak ve yeşil dönüşümün bir parçası olmak zorunda. Bu yolculuklarında onların destekçisi olacağız” dedi.

Bosch Home Comfort Group, global marka vizyonu olan Make.Home.Comfort.Green’den hareketle tüm paydaşlarına ‘birlikte yenilenme’ çağrısı yaptığı RenewTogether vizyonu kapsamında; çevre ve iklim alanında Ekoloji (Ecology), son kullanıcıya yönelik alanda Toplum (Society) ve tüm paydaşlar için sürdürülebilir değerler üretmek üzere Sürdürülebilir İnovasyon (Sustainovation) başlıklarında projeler üreterek hayata geçiriyor. Karbon emisyonlarını azaltma, yeşil enerji kullanımını artırma ve toplumsal sorumluluğa katkı sağlama amacıyla sürdürülen faaliyetler, gelecek nesiller için daha yeşil ve yaşanabilir bir dünya inşa etme hedefi doğrultusunda kararlılığı gösteriyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner140
banner173
Günün Anketi Tümü
Sektörel dergiler okunuyor mu?
Sektörel dergiler okunuyor mu?
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P

Gelişmelerden Haberdar Olun

@