banner143

banner72

banner164

banner157

banner26

banner165

SKD Türkiye, şirketlere kılavuzluk etmesi için “Sürdürülebilir İş Rehberi”ni yayımladı

SKD Türkiye, sürdürülebilirlik konusundaki 20 yıllık deneyimini içeren ve geniş bir yol haritası sunacak olan "Sürdürülebilir İş Rehberi"ni yayımladı.

Güncel 02.02.2024, 13:00 Melike Kaya Bayram
266
SKD Türkiye, şirketlere kılavuzluk etmesi için “Sürdürülebilir İş Rehberi”ni yayımladı

Bugüne kadar geliştirdiği araçlar ve hayata geçirdiği projeler ile iş dünyasının yeşil dönüşümüne katkı sağlayan, Türkiye’de sürdürülebilirlik literatürüne önemli kaynaklar kazandıran SKD Türkiye, hazırladığı “Sürdürülebilir İş Rehberi” ile şirketlere sürdürülebilirlik konusunda adım atma ve bu alandaki çalışmalarını geliştirerek sürdürülebilirliği iş yapış biçimlerine entegre edebilmeleri için fırsat sunuyor.

Rehber, şirketlere temel kavramlarla ilgili bilgi verirken aynı zamanda sürdürülebilirlik yolculuklarına uygun stratejiler geliştirmeleri için uygun öneri ve yöntemlerle iş süreçlerini kurgulayabilmeleri için yol gösteriyor. İş dünyasının bu rehberden yararlanarak sürdürülebilirlik alanında daha bilinçli ve etkili adımlar atması hedefleniyor.

Sürdürülebilirliği iş yapış biçimine entegre etmek isteyen ve sürdürülebilirlik yolculuğuna henüz yeni başlayan şirketler için gereken kaynak ihtiyacını karşılamak amacıyla SKD Türkiye ve Escarus ortaklığıyla hazırlanan rehberde, sürdürülebilirlik bileşenleri de yalın ve anlaşılır bir şekilde aktarılıyor.

“Sürdürülebilir İş Rehberi”, sürdürülebilir iş modeli kurma ve bu modeli işletme konusunda şirketlere adım adım rehberlik ediyor. Ayrıca rehberde paylaşılan örnekler, ilave kaynaklar, araçlar ve süreçteki tecrübelerini paylaşmış şirketlerin iyi uygulama örnekleri sayesinde işletmelerin sürdürülebilirlik yolculuğuna güvenle adım atmaları amaçlanıyor. Bunun yanı sıra rehber, sürdürülebilirlikle ilgili hali hazırda faaliyette bulunan şirketlerin eksik kalan taraflarını güncellemelerine de katkı sağlıyor.

SKD Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Dildar Edin, hazırlanan rehber ile ilgili olarak, “Sürdürülebilirlik, iş dünyasının geleceği için kritik bir öneme sahip. İklim değişikliğinin kriz halini aldığı günümüzde sürdürülebilir kalkınmanın önemi her geçen dakika artıyor. Bu perspektiften bakıldığında uluslararası rekabette Türkiye’nin ön safhalarda yer alması ve ülkemizin hem toplumsal hem ekonomik olarak refaha kavuşması için iş dünyası aktörlerinin yeşil dönüşümün en önemli ayağı olan sürdürülebilirliği iş yapış biçimlerine entegre etmesi gerekiyor.  SKD Türkiye olarak 20 yıldır geliştirdiğimiz araçlar ve hayata geçirdiğimiz projeler ile iş dünyasının yeşil dönüşümüne katkı sağlamaktayız. Yayımladığımız Sürdürülebilir İş Rehberi, şirketlere sürdürülebilirlik yolculuğunda rehberlik etmek, yeşil dönüşüme katkı sağlamak ve iş dünyasını daha sürdürülebilir bir geleceğe taşımak amacıyla hazırlandı. Rehber, şirketlerin sürdürülebilirlik yolcuğuna başlarken ortaya koymaları gereken tanımlamaları, analizleri ve önceliklendirmeleri nasıl yapabileceklerini anlatırken, şirketlerin sürdürülebilirlik yapısını kurmalarında yol gösterici olacak. Umuyoruz ki bu rehber, şirketlerin sürdürülebilirlik konusundaki çabalarını güçlendirmelerine ve iş yapış biçimlerini dönüştürmelerine yardımcı olacak.” değerlendirmesini yaptı.

Escarus Genel Müdürü Dr. Kubilay Kavak, konuya ilişkin yaptığı açıklamada “Sürdürülebilir İş Rehberi’ni SKD Türkiye gibi ülkemizde sürdürülebilir kalkınma anlayışının yaygınlaşması için uzun yıllardır önemli faaliyetler yürüten değerli bir partnerle yayınlamaktan büyük bir mutluluk duyuyoruz. Özellikle sürdürülebilirlik yolculuğuna ilk adımını atan, ancak nereden başlaması gerektiğini bilemeyen şirketler için kılavuz görevi görecek olması bakımından da çok faydalı. TSKB’nin (Türkiye Sınai Kalkınma Bankası) sürdürülebilirlik alanındaki derin uzmanlığından doğmuş bir danışmanlık şirketi olarak, en temel önceliğimiz kurumlara stratejik sürdürülebilirlik çalışmalarında ihtiyaçlarına yönelik çözümler geliştirerek düşük karbonlu ekonomiye geçişi hızlandırmak. Escarus olarak, 13 yıllık deneyimimiz bize açıkça gösteriyor ki bugün sadece sürdürülebilirliği iş süreçlerine gerçek manada entegre edebilmiş yapılar, ülkemiz ve dünyamız için kalıcı değer üreterek geleceğe uzanabiliyor. Bunu başarabilmek için sürdürülebilirliğin bütüncül bir bakış açısıyla ele alınarak akılcı stratejiler geliştirilmesi gerekiyor. Titiz çalışmalarımız sonucunda yayınladığımız Sürdürülebilir İş Rehberi’nin farklı sektörler için aydınlatıcı bir yol haritası olacağına inanıyoruz.” diye konuştu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner140
banner158
Günün Anketi Tümü
Sektörel dergiler okunuyor mu?
Sektörel dergiler okunuyor mu?
banner159
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
banner161

Gelişmelerden Haberdar Olun

@