banner143

banner170

banner171

banner31

Geleceğin Üretim Bandını İnsan ve Robot İş Birliği İnşa Edecek

İnsan iş gücünü asiste eden iş birlikçi robotlarıyla Mitsubishi Electric, geleceğin otomasyon standartlarını belirlemeyi hedefliyor

Robotlu Uygulamalar 12.10.2021, 15:00 12.10.2021, 13:46 Melike Kaya Bayram
169
Geleceğin Üretim Bandını İnsan ve Robot İş Birliği İnşa Edecek

“Fabrikaların Dijital Dönüşümü ve İleri Robot Teknolojileri’’ konusunda bir sunum gerçekleştiren Mitsubishi Electric Fabrika Otomasyon Sistemleri Ürün Yönetimi ve Pazarlama Birim Müdürü Tolga Bizel, markanın ileri teknolojiye sahip yeni nesil robotlarıyla üretimin dijitalleşmesine yaptığı katkıyıkatılımcılarla paylaştı.

TÜKETİCİLERİN BEKLENTİ VE İHTİYAÇLARINI ANLAYABİLEN YENİ NESİL ROBOTLAR

Gerçekleştirdiği sunumda robot kullanımının hızla yaygınlaştığı yeni endüstri çağında geleneksel teknolojilerin değişen ve kişiselleşen tüketici beklentilerini karşılamada yetersiz olduğuna dikkat çeken Tolga Bizel; “Rutin işleri yapan geleneksel robotlar değişen tüketici alışkanlıklarına uyum sağlayamıyor. Yapay zekâyla desteklenmiş robotlarımız ise başından sonuna kadar sisteme müdahale edebiliyor. Üç boyutlu kamerasıyla ürünleri görüyor, yapay zekâ uygulamalarıyla ürünü en iyi hangi kısımdan tutabileceğini saptıyor ve başarı oranına da karar vererek bir sonraki çalışmada tutacağı farklı ürünler için yorumlar geliştirebiliyor. Böylece, geometrisi ve şekli farklı ürünü tutmak için daha önceki deneyimlerinden yararlanıyor ve uzun ayar zamanlamasına gerek kalmadan kendi kendine çalışmaya başlıyor. Tüm bu gelişmelere baktığımızda; gelecekte sabit duran robotlar yerine fabrika içinde hareket eden, kamerayla çevreyi gören, ürünü en iyi kapasiteyle tutabilen, insanla iş birliği yapan ve en önemlisi çalışana çarpmadan güvenle iş yapabilecek robotlarla çalışmanın yaygınlaşacağını öngörüyoruz” dedi.

ÜRETİMDE İHTİYAÇ DUYULAN ESNEKLİK ANCAK İNSAN VE ROBOT İŞ BİRLİĞİYLE MÜMKÜN

Kişiselleştirilmiş ürünlere olan talebin gittikçe arttığını ifade eden Bizel; “Ancak sadece insanların veya sadece robotların çalıştığı üretim bantlarıyla bu esnekliği sağlamamız mümkün değil. Esnek üretim bantları ancak robot ve insan iş birliğine dayanan çalışma prensibiyle mümkün. Robotun insanın bilinci ve iş arkadaşlığına, insanın da işini kolaylaştıracak mekanik bir partnere ihtiyacı var. Kolaboratif robot kavramı da tam bu ihtiyaç doğrultusunda ortaya çıktı. Biz de Mitsubishi Electric olarak tasarladığımız cobotlar ile üretim esnasında ihtiyaç duyulan esneme kabiliyetini üst düzeye çıkararak endüstriyel anlamda büyük avantaj sağlıyoruz. MELFA ASSISTA serisi kolaboratif robotlarımız istenildiği takdirde iş birlikçi ya da endüstriyel robot olarak çalışabiliyor” diye belirtti.

MİTSUBİSHİ ELECTRİC’TEN KOLAY AYARLANABİLİR, BASİT ARAYÜZLÜ COBOTLAR

Cobot alanında standartları belirleyenfirma konumuna ulaşmayı hedeflediklerini söyleyen Tolga Bizel;“Şirket olarak insan ve robotların iş birliğiyle çalışacağı üretim yaklaşımımızdan hareketle hem robotların hem de çalışma ortamının yapay zekâyla desteklendiği bütüncül bir sistem sunuyoruz.Bu konuda çok öncü çalışmalara imza atıyor ve robotları ayrıcalıklı kılan özellikler geliştiriyoruz. Örneğin cobotlarımızın tüm eksenleri kolaboratif özelliklere sahip. Bu özellik sayesinde ekipmanların insanlara zarar vermeyecek fonksiyonlara sahip olmasını sağlıyoruz. Üstelik cobotlarımız tabletten programlanabiliyor ve bu sistemimiz, sürükle bırak gibi çok basit işlemlerle program algoritmasını hayata geçirilebiliyor. Bu robotlarımızın öne çıkan diğer bir özelliği ise ara yüzünün çok kolay ve kullanıcı dostu olması.

Entegre edilmiş görüntü işleme teknolojisine de sahip olan robotlarımız, elle ayarlama ihtiyacını ortadan kaldırarak, en az 3-5 saat sürebilecek ayarlama zahmetinden kurtarıyor. Her adımı kontrol etme zorunluluğunu minimize eden cobotlarımız, proses yönetimini çok hızlı bir şekilde gerçekleştirmeye imkan tanıyor. Aynı zamanda cobotlarımızın tüm ürün ailemizle entegre çalışabilecek bir alt yapısı bulunuyor. İstenildiği taktirde global bir haberleşme ağıyla da cihaza kolaylıkla bağlanılabiliyor. Ek olarak, ileri teknolojilerimizle robotlarımızın ayar sürelerinde yüzde 80’e kadar tasarruf yapmak ve tanıma oranlarını da yüzde 30’a kadar artırmak mümkün” diyerek sözlerini tamamladı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner140
banner173
Günün Anketi Tümü
Sektörel dergiler okunuyor mu?
Sektörel dergiler okunuyor mu?
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P

Gelişmelerden Haberdar Olun

@