banner143

banner170

banner171

banner157

DenizBank'tan EBRD Finansmanı ile Deprem Bölgesine 109 Milyon Dolar Kredi

DenizBank, deprem bölgelerinde kalkınma sürecini desteklemek ve finansman ihtiyaçlarını karşılamak üzere, EBRD den 109 Milyon Dolar taze kaynak temin etti.

Ekonomi 21.09.2023, 11:00 Melike Kaya Bayram
5
DenizBank'tan EBRD Finansmanı ile Deprem Bölgesine 109 Milyon Dolar Kredi

EBRD tarafından oluşturulan Türkiye Afet Müdahale Çerçevesi kapsamında sağlanan kredi ile depremden doğrudan hasar gören birey ve işletmelere finansman yaratılması, bölge nüfusunun birincil ihtiyaçlarının karşılanması, mevcut kredilerin yeniden yapılandırılması ve kalkınma için büyük önem arz eden beşeri sermayenin korunması hedefleniyor.

 “Bölgenin yeniden kalkınmasına destek olmak üzere buradayız”

DenizBank Hazine, Finansal Kurumlar ve Yatırım Grubu Genel Müdür Yardımcısı Bora Böcügöz, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, 6 Şubat’ta yaşanan deprem felaketinin ardından kurum olarak seferberlik ilan ettiklerini; öncelikli ihtiyaçların ivedilikle temini ve bölgeye ilk elden ulaştırılmasının ardından, uzun vadeli gereksinimlere odaklanarak desteklerini daha da sistematik hale getirdiklerini ifade etti. Böcügöz, sözlerine şöyle devam etti: “DenizBank olarak her zaman kamu görevi ifa eden bir kurum olma bilinciyle çalıştık ve memlekete hizmet ilkesini benimsedik. Depremin açtığı yaraları sarmak için de ilk günden bu yana, hissedarımız Emirates NBD’nin de desteğiyle, gerek bankacılık hizmetlerinin kesintisiz sürmesi ve finansman temini gerek insani yardımlarımız ve eğitime katkılarımızla bölgede yaşamın devamlılığı için üzerimize düşeni yerine getirdik, getiriyoruz. EBRD, yaşanan deprem felaketinin hemen ardından, Mart ayında Türk bankalarına toplam 600 Milyon Euro fonlama sağlayacağını açıklamış, Bankamızın Mayıs ayında gerçekleştirdiği yurt dışı havale akımlarına dayalı seküritizasyon ihracı kapsamında, ülkemizdeki ilk deprem ilintili fonlama işlemini kurumumuzla gerçekleştirmişti. Şimdi, büyük yıkıma uğrayan bu geniş coğrafyanın ayağa kalkmasına destek olmak üzere bir kez daha EBRD ile iş birliği gerçekleştirmekten memnuniyet duyuyoruz”.

“Türkiye’deki finansal ortaklarımızın yanındayız”

EBRD Türkiye Başkan Vekili Arthur Poghosyan, “Finansal desteğe ihtiyaç duyan segmentlere ve bölgelere finansman sağlamalarına yardımcı olmak için Türkiye'deki finansal ortaklarımızın her zaman yanındayız. Önemli ortaklarımızdan DenizBank'ın, bu fonları verimli bir şekilde dağıtacağına, bölgenin toparlanmasına ve halkın hayatlarını yeniden inşa etmesine vesile olacağına inancımız tam" ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner140
banner173

Gelişmelerden Haberdar Olun

@