banner174

banner72

banner171

banner31

ARTA Tekstil Düşük Su Tüketimi İle Sürdürülebilir Üretim Yapıyor

Sektör ortalamasının altında su tüketen ARTA Tekstil, 2023’te suyu tekrar kullanma hedefini yüzde 15’e çıkararak doğaya saygısını sunmaya devam ediyor.

Endüstri Güncel 23.03.2023, 12:00 Melike Kaya Bayram
31
ARTA Tekstil Düşük Su Tüketimi İle Sürdürülebilir Üretim Yapıyor

Temiz ve sağlıklı bir çevrenin gelecek nesillere aktarılması ve sürdürebilirliğin sağlanması için 35 yıldır çevresel sorumluluk bilinciyle üretim gerçekleştiren ARTA Tekstil, su tasarrufu için yaptığı yaklaşık 500 bin euroluk yatırımla üretimde harcanan suyu maksimum verimlilikle kullanmaya çalışıyor. Tekstil sektöründe dünyanın önde gelen markalarının “CareforWater” belgesini de Türkiye’de ilk alan şirketlerden birisi olan firma iyileştirme çalışmaları kapsamında su tüketimini sürekli olarak takip ederek, suyu en verimli şekilde kullanma yöntemleri üzerine yoğunlaşıyor. Suyu bilinçli tüketmek gerektiğine değinen ARTA Tekstil kurucu ortağı Arif Nalbant, “Dünyada temiz su kaynakları giderek azalırken, en çok su tüketen sektörlerden birisinin mensubu olarak önlemlerimizi artırmamız gerekiyor. Sistemlerimizi iyileştirerek su tüketimini hem uluslararası ortalamanın altına düşürmek hem de kullandığımız suyu geri kazanımla yeniden kullanmak mümkün. Tükettiğimiz sudan en yüksek verimi almamız lazım. Biz şu anda tükettiğimiz suyun yüzde 9 civarını tekrar kullanıyoruz, hedefimiz 2023’te yapacağımız projelerle bu oranı yüzde 15’lere kadar çıkarmak” dedi.


Su tasarrufu için yaklaşık 500 bin euroluk yatırım


Dünyayı riske atmayan ve çevreyi koruyan sürdürülebilir üretim yapısıyla ARTA Tekstil iyileştirme çalışmaları kapsamında; suyun yeniden kullanımı, metot iyileştirme, alternatif kimyasal kullanımı, dozajlama sistemleri ve yazılımları ile kilogram başına üretimde su tüketimini takip ederek düşürmeye devam ediyor. ARTA Tekstil’in su tasarrufuna yönelik kurduğu sistemler için geçen sene yaklaşık 500 bin euroluk yatırım gerçekleştirdiğini aktaran ARTA Tekstil kurucu ortağı Arif Nalbant, “Sürdürülebilirlik konusundaki yatırımlarımızı her zaman en önde tutuyoruz. Şu ana kadar makinelerde revizyon yapılması için 200 bin, ısı geri kazanım sisteminde suyu geri kazanmak için 200 bin, elektronik sayaçların takılması için 50 bin, vanaların kontrol edilerek arızalı olanların değiştirilmesi için 20 bin, Kotik Geri Kazanımı’ndan 10K Pluvia yıkama hattına su hattı çekilmesi için 5 bin Euro olmak üzere yaklaşık 500 bin euroluk yatırım gerçekleştirdik” dedi.Dünyadaki her türlü yenilikçi anlayışı takip ederek uygulama fizibilitelerini değerlendirmeye çalıştıklarını belirten Nalbant, “2023 için birçok hedefimiz bulunuyor. Bunlara sırasıyla bakacak olursak; sanfor makineleri için su devr-i daim projesi (Kullanılan suyun yüzde 95’i geri kazanılacak),  rotasyon baskı hatları için su devr-i daim projesi (Kullanılan su, 3 kere kullanılarak yüzde 66 kazanç sağlanacak),  şablon ve rakle yıkama sistemleri (Yüzde 30 kazanç sağlanacak), pad-steam makinesinde su tüketimi ile ilgili iyileştirme çalışması (Yüzde 15 kazanç sağlanacak) ve  biyokazan bacasına temiz su yerine atık su kullanılması (Bunların sonucunda fabrikanın harcadığı suyun yüzde 8’i geri kazanılmış olacak) gibi çalışmalarımız bulunuyor” dedi.

ARTA Tekstil su diyagramı ile kullandığı suyu takip ediyor


Uyguladığı su diyagramı ile her aşamada kullanılan suyu takip eden firma 2023 yılında su kullanım verimliliğini de yüzde 7 artırmayı hedefliyor. Sektör ortalaması kilogram kumaş başına 75 litre olmasına rağmen aldığı önlemlerle bunu 55 litreye kadar düşüren ARTA Tekstil, gerçekleştirdiği projelerle bu oranı daha da düşürmeyi amaçlıyor. Sorumluluk bilinciyle hareket ettiklerini belirten Nalbant, “İşletmemizde tüm üretim istasyonlarımızda su kullanım verimliliklerini günlük olarak takip ediyor, problem olması durumunda da önlem alıyoruz. Hedefimiz bu takibi gerçek zamanlı hale getirerek verimliliği artırmak. İklim krizi gerçeği her geçen gün hayatımızı daha net bir şekilde etkiliyor ve ‘su tasarrufu’ ertelenmemesi gereken bir gerçek olarak önümüzde duruyor. Bakın, Birleşmiş Milletler kabul ettiğinden bu yana her yıl dünyada 22 Mart ‘Dünya Su Günü’ olarak biliniyor ve çeşitli etkinlikler gerçekleştiriliyor. Ancak bu durum sadece etkinliklerle geçirilecek ve tek bir gün hatırlanacak şekilde olmamalı. Önlemler almalı ve bunu sürdürmeliyiz” dedi. İleri arıtım konusunda fizibilite çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Nalbant, “Proseslerdeki PH ve gri su skalasını karşılamak kaydıyla geri kazanım sistemlerimiz sayesinde kullandığımız suyun yüzde 9’unu geri kazanıyoruz. Bunun dışında bir de atık sudan geri kazanım sağlıyoruz. 2022 yılında 640 bin ton su tüketimi yaptık ve bu da kumaş kilogramı başına 54,4 litre olarak gerçekleşti. Bu rakamı düşürmek için geri kazanım artırmak amaçlı çalışmalarımıza devam ediyoruz” dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner140
banner173

Gelişmelerden Haberdar Olun

@