banner174

banner170

banner171

banner157

Çelik Kapı Sektörü Kayseri’ De Buluştu

KAPEX Anadolu Kapı, Pencere ve Aksesuarları Fuarı 13 Eylül itibari ile Kayseri OSB Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde ziyaretçilerine kapılarını açtı.

Endüstri Güncel 14.09.2023, 12:45 Melike Kaya Bayram
53
Çelik Kapı Sektörü Kayseri’ De Buluştu

Fuar açılışında; Kayseri Valisi Gökmen Çiçek, Kayseri Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Gülsoy, Kayseri Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci, Kayseri OSB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yalçın, AK Parti Kayseri Milletvekilleri Şaban Çopuroğlu, Murat Cahid Cıngı ve Sayın Bayar Özsoy, Çelik Kapı Sanayicileri ve İş Adamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Köksal Kaya, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Nobel Şirketler Grubu ve Nobel Expo Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Çelik, protokol ve çok sayıda basın mensubu yer aldı.

KAYSERİ’NİN TÜRKİYE’DE OLUŞTURDUĞU KATMA DEĞER ÇOK BÜYÜK

Kayseri Valisi Gökmen Çiçek, bölgede ihracat konusunda önemli bir destek olduğunu vurgulayarak;  “Sanayiciler, yerel yöneticiler ve başkan olmak üzere ihracat konusunda büyük bir destek var. İhracatın artması çok büyük mutluluk ve gurur ile takip ediliyor. Milli maç kazanmış gibi mutlu oluyoruz. Sanayiciler de bu konuda büyük çaba içindeler, sadece kendi kazanımları açısından değil ülke ekonomisine katkıları için de çok mutlu oluyorlar. Dolayısıyla Kayseri bu ülkeye katma değer katarak gelişmesinde yardımcı oluyor diyebiliriz. Fuarcılık bu konuda çok önemli görülüyor. Nobel Expo’nun yoğun çalışmaları sayesinde KAPEX Anadolu Kapı, Pencere ve Aksesuarları Fuarı’nın büyük etki yaratacağına inanıyoruz” açıklamasında bulundu.

SEKTÖREL BAZDA, SEKTÖREL SORUNLARIN ÇÖZÜLECEĞİ BİR OLUŞUM

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, ihtisas fuarları bağlamında Kayseri’nin gündemde olmasından memnuniyet duyduklarını belirterek; “Şehrin, sektörün tanıtılarak gündemde olması bizim için önemli. Sektörel bazda, sektörel sorunların bir arada çözüleceği bir oluşum olması iyi karşılanıyor. Kurum ve kuruluşlara sahip çıkma aşamasında her alanda şehrimize destek olacağımızı vurgulamak istiyorum” ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE’NİN ÇELİK KAPI İHTİYACININ YÜZDE 90’INI KAYSERİ KARŞILIYOR

Kayseri OSB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yalçın, Kayseri’ nin çelik kapı sektörünün başkenti olduğunu dile getirerek; “Bu denli önemli bir organizasyona ev sahipliği yaptığımız için mutluyuz. Çelik kapı, pencere ve aksesuarları ihracatı 2022 yılında yaklaşık 690 milyon dolar; yalnızca çelik kapı ihracatı ile de 300 milyon dolar civarı gelir elde edilmiş. Mobilyanın başkenti olarak adlandırılan Kayseri, çelik kapı sektöründe de öncü. Kayseri’ de 150 civarında çelik kapı firması bulunuyor. 2022’ deki 300 milyon dolarlık ihracatının neredeyse tamamı Kayseri firmaları ile karşılandı. Türkiye’ nin çelik kapı ihtiyacının yüzde 90’ ı Kayseri ile karşılanıyor. Uluslararası alanda ise yüzde 5,5’lik bir üretim yapılıyor. Özetleyecek olursak; Türkiye’de satılan çelik kapıdan yüzde 90’ı, dünyada ise yüzde 5’i karşılanıyor. Fuar şehrimizin ve ülkemizin ekonomisine katkı sağlıyor. Fuarlar şehrimizin ve ülkemizin dış dünyaya açılan perdeleri. 36 ülkeden katılımcılar fuara katılarak alım heyeti ile görüşüyor” ifadelerini vurguladı.

KAYSERİ’ DE YILDA 2 MİLYON 5 BİN KAPI ÜRETİLİYOR

Kayseri Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitçi, kapı ve pencere sektörünün en büyük fuarlarından biri olduğunu vurgulayarak; “Mobilya fuarı başarısının bilindiği gibi aynısının burada da olacağı bekleniyor. 8 ay önce Sayın Köksal Kaya KAPSİAD’ ı kurarak faaliyetlere başladı. Fuarların şehre ekonomik, kültürel ve iş alanında katkısı çok büyük. Fuarlar, sektörel olarak büyük gelişmeler getiriyor. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği,  Sanayi Veri Tabanı kayıtlarına göre: Şehrimizde çelik kapı ve aksesuarları üretimi yapan 147 firma yaklaşık 5 bin kişiyi istihdam ediyor. Yılda da yaklaşık 2 milyon 5 bin adet ile Türkiye’ de bir numarayız. Çelik kapıda da Türkiye’ de başkent olduğu söylendi. Cari fazlalığı ve katma değeri olan bir sektör, Türkiye ekonomisine artı değer sağlıyor” diye konuştu.

Kayseri Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Gülsoy, bu fuarın Kayseri’ye çok yakıştığını kaydederek “Erhan Bey Nobel Grup olarak yurtdışında da bayrağımızı dalgalandırıyor. Sevgili Erhan Bey’ in yurt dışı anlaşmaları tebrik ediyorum.. Mobilyanın başkenti olan şehrimiz çelik kapı sektöründe de iddialı. İstihdam, imalat ve ciro bakımından Kayseri ekonomisine büyük katkısı olan yoğun emek isteyen bir sektör. Bugün buraya 264 yabancı misafir geldi. Fuarlar katılımcı firmaların ticari ve insanı ilişkilerini geliştiriyor” dedi.

Çelik Kapı Sanayicileri ve İş Adamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Köksal Kaya ise; “Kayseri mobilyadan sonra çelik kapı sektöründe ilk sırada yer alıyor. Bu fuar Kayseri ekonomisi ve Türkiye ekonomisi için önemli, bu konuda elimizden gelen tüm destekler sağlandı” açıklamasında bulundu.

BAĞDAT ULUSLARASI FUAR ALANI NOBEL EXPO’YA DAHİL OLDU

Nobel Şirketler Grubu ve Nobel Expo Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Çelik konuşmasına; Rusya, Irak, Libya’ nın tüm fuar alanlarını Nobel olarak aldıktan sonra dün yapılan bir anlaşma kapsamında Bağdat ile de sözleşme imzalandığının müjdesini vererek başladı. Çelik “Bu anlaşma kapsamında 01.01.2024 tarihinden itibaren Bağdat uluslararası fuar alanı “Nobel Expo Nobel Şirketler grubuna geçti. Yurt dışı ile fuar işletmeciliği olan tek şirket olmanın gururunu yaşıyoruz. Mobilya ve yapı sektöründe Irak’ a ciddi bir ihracat ağımız var. Artık Bağdat’ a da kendi evimize gider gibi gideceğiz. Rusya, Libya ve Bağdat ile anlaşıldıktan sonra, Türkiye’ de bir fuar alanı işletmeciliğini ele alarak profesyonel şekilde yapılması gerekiyor” sözlerini ile konuşmasını sonlandırdı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner140
banner173

Gelişmelerden Haberdar Olun

@