banner143

banner170

banner164

banner157

banner26

banner165

COP28’de SÖKTAŞ Rüzgarı Esti

SÖKTAŞ Tekstil, Birleşmiş Milletler 28. İklim Değişikliği Konferansı COP28’e katıldı ve dünya arenasında sürdürülebilir uygulamalarını tanıttı.

Endüstri Güncel 05.12.2023, 11:45 Melike Kaya Bayram
23
COP28’de SÖKTAŞ Rüzgarı Esti

Dünya genelinde yaşanan iklim krizi, özellikle Covid 19 pandemisi ile ortaya çıkan yeni riskler ve kaygılar sonrasında daha yaşanabilir bir gezegene sahip olabilmek için sürdürülebilir ve temiz enerji ile üretim yollarına olan talebi artırdı. Bu kapsamda gerçekleştirilen Birleşmiş Milletler 28. İklim Değişikliği Konferansı COP28’e davet edilen SÖKTAŞ Tekstil, içinde bulunduğumuz bu değişim çağında; sürdürülebilir iş dönüşümünü gerçekleştiren, yeşil dönüşümü başarıyla yöneten, işlerini geleceğe ve yeni ekonomiye hazır hale getiren bir Türk firması olarak 3.kez etkinlikteki yerini aldı.

2023'e damgasını vuran sözcüklerden en önemlisi kuşkusuz ‘sürdürülebilirlik’ti. Pek çok firma ve marka, odağına sürdürülebilirliği alan projeleriyle daha iyi bir dünya için elini taşın altına koydu. SÖKTAŞ Tekstil de 4,5 yıl öncesinde Stella McCartney ile gerçekleştirdiği işbirliği çerçevesinde, dünya tarımını düzeltmek ve moda sektörünün karbon ayak izini azaltmak adına başlattıkları bir uygulama olan ‘onarıcı tarım’ ve ‘onarıcı pamuk’ projeleri ile COP28’e damgasını vurdu.

Yüzde yüz izlenebilir ilk tekstil ürünü Stella McCartney tarafından bu sezon üretildi

3 Aralık’ta onarıcı pamuk ile sürdürülebilirlik süreçlerini anlatan, Stella McCartney ile birlikte geliştirdiği ürünleri sunan detaylı bir workshop veren SÖKTAŞ Tekstil’in CEO’su Muzaffer Kayhan, 4 Aralık günü Bloomberg Green’in COP28 için düzenlediği özel bir panele konuşmacı olarak katıldı. Panelde, SÖKTAŞ Tekstil’in sürdürülebilirlikle ilgili olan öncü uygulamalarını, önümüzdeki dönem bu konudaki hedeflerini anlatan Kayhan şunları kaydetti: “Onarıcı tarım, toprak sağlığını yeniden inşa etmek ve moda sektörünün karbon ayak izini azaltmak adına başlattığımız bir proje. Biz, bu projeye 5.5 dönümle başlamıştık, önümüzdeki sene hedefimiz ise 250 hektara kadar yükselmek. En son sezonumuzda 100 hektarlık alanda bu projemizi genişlettik. Bizim gördüğümüz kadarıyla, tarım alanlarındaki en etkili ve ümit verici girişim bu. Onarıcı tarımın hedeflerinden bir tanesi; atmosferdeki karbondioksiti karbon olarak toprağın içine gömmek. Bu da sentetik gübrelere ve yoğun su tüketimine duyduğumuz ihtiyacı azaltan bir durum. Onarıcı tarım, topraktaki bio-çeşitliliğin canlanmasını, toprağın erozyon ve farklı afetlere karşı dayanıklılık kazanmasını sağlıyor. Dünyada 1 milyar 350 milyon hektar tarım alanı mevcut. Biz bunun 3’te 1’ini onarıcı tarıma çevirebilirsek şayet, insanlığın atmosfere saldığı bütün karbondioksiti yok edebiliyoruz. Bu çok büyük bir adım. Karbon negatife giden bir yolda ciddi bir inovasyon. Çevresel etkisi bakımından onarıcı pamuğa olan ilginin arttığını gözlemliyoruz. Bu bilincin dünyamızın geleceği açısından çok önemli olduğunu düşünüyoruz. SÖKTAŞ olarak biz bu projemizin teknoloji tarafında da aktif rol alıyoruz. Birleşmiş Milletler ve LVMH grubu ile beraber ürünün izlenebilirliği tarafında da projelerimiz var. % 100 izlenebilir ilk tekstil ürünü Stella McCartney tarafından bu sezon üretildi. Bu ürün COP28’deki standımızda da gösteriliyor. Tüm bu gelişmeler sürdürülebilir bir dünya yaratma hedefimizin somut sonuçları olarak karşımıza çıkıyor.”

Stella McCartney'nin gerçekleştirdiği enstalasyondaki tek Türk şirket oldu

Birleşmiş Milletler 28. İklim Değişikliği Konferansı COP28’de LVMH sponsorluğunda, sürdürülebilir moda için BM ile çalışmalar yürüten Stella McCartney’nin halka açık bir enstalasyonu da gerçekleştirildi. Bloomberg Philanthropies'in İcra Kurulu Başkanı Patricia Harris, Bank of America’nın İcra Kurulu Başkanı Brian Moynihan, Alphabet’in CFO’su Ruth Porat ve Emerson Collective’in kurucusu, iş insanı Lauren Powell Jobs gibi isimlerin ziyaret ettiği bu özel enstalasyona katılan tek Türk firması ise SÖKTAŞ Tekstil oldu.

23 yıldır yürüttükleri Çevre Yönetim Sistemleri kapsamında iş sağlığı ve güvenliği, su tüketimi, kimyasal tüketimi, atık su, atık ve enerji tüketimi konularında çalışmalarımı devam eden SÖKTAŞ Tekstil, gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakabilmek adına çevre dostu projelerine her daim önem vermeye devam etmektedir.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner140
banner158
Günün Anketi Tümü
Sektörel dergiler okunuyor mu?
Sektörel dergiler okunuyor mu?
banner159
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
banner161

Gelişmelerden Haberdar Olun

@