banner24

banner72

banner164

banner157

banner26

banner165

Hayal Gücünün Yeni Dünyası: Metaverse’de Tasarım

Son zamanlarda adından sıkça söz ettiren metaverse, yaratıcı tasarımın da yeni yönünü belirliyor.

Teknoloji 17.08.2022, 11:00 Melike Kaya Bayram
58
Hayal Gücünün Yeni Dünyası: Metaverse’de Tasarım

Dünya, uzun zamandır yalnızca “gaming” için ayrılmış bu sanal dünyanın sonunda herkes için nasıl bir alternatif gerçeklik sunabileceğini keşfetmeye başlıyor. Sanal evrenler, fiziksel dünyadan bağımsız olmamakla birlikte bu dünyayı tamamen farklı bir perspektiften somutlaştırmaya ve deneyimlemeye fırsat tanıyor. “Tüketicilerin günlük hayattaki tüm aktivitelerinin sanal evrenlere taşınmasıyla birlikte, markaların pazarlama faaliyetlerinin de bu yönde ilerleyeceğini öngörüyoruz.” şeklinde yorum yapanTasarist Yaratıcı Direktörü Musa Çelik, teknolojinin bu yeni versiyonunun, tasarımcıların yaratıcılıklarında ve tasarımlarını ortaya koyma potansiyellerinde hiç olmadığı kadar büyük bir sıçrama yaratacağına inandığını vurguluyor.

Tasarımcıların Metaverse’deki Rolü Büyük

İnsanları, kültürleri, endüstrileri kapsayan ve bir merkezi olmayan metaverse, artık markaların da ilgi odağı. Metaverse’de genel olarak, dünyadaki fiziksel alanların yeniden yaratılması ya da tamamen yeni bir dünya olabilecek 3 boyutlu alanlar yaratılmaya odaklanılıyor. Dolayısıyla Tasarist Yaratıcı Direktörü Musa Çelik, “Tasarımcılar, internetin yeni versiyonu olarak görülen bu dünyada önemli bir rol oynuyor. Henüz emekleme aşamasında olarak tanımlanabilecek bu yeni alanlar, tasarımcılar tarafından her geçen gün daha fazla keşfediliyor.”açıklamalarında bulunuyor. Çelik, sanal gerçekliklerin tasarımcılar tarafından her şeyden önce hikaye anlatmanın yeni bir aracı olarak görüldüğünü aktarıyor.

Yaratıcı Tasarımın Teknolojideki Varoluşu

Henüz potansiyeli tam olarak anlaşılmamakla birlikte metaverse’ün, hayal gücü ve yaratıcılık için kesinlikle bir destekleyici unsur olacağı konuşuluyor. Mevcut yaratıcı süreçlerden çok daha fazla araç ve imkan sunması sebebiyle, tasarım çıktılarını sürecin en başında görme olanağı sunan metaverse, şimdiden büyük avantajlar sağlıyor. Tüketiciye ürün seçimini uzaktan deneyimleme, süreç üzerinde daha fazla kontrol gibi imkanlar sağlayan sanal ve artırılmış gerçeklik uygulamaları, pazarlama endüstrisi adına hem tüketiciye hem de markaya farklı kazançlar sağlıyor. Bu yeni deneyimlerin en önemli kazanımlarından birinin de tasarımcıların yaratıcı perspektifini genişletmesine olanak tanıması olduğunu vurgulayan Tasarist Yaratıcı Direktörü Musa Çelik, metaverse’ün uzun vadede yaratıcılığın gelişimi için yüksek bir potansiyel teşkil ettiğini belirtiyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner140
banner158
Günün Anketi Tümü
Sektörel dergiler okunuyor mu?
Sektörel dergiler okunuyor mu?
banner159
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
banner161

Gelişmelerden Haberdar Olun

@